Palec trzaskający to dość powszechny i uciążliwy problem, który dotyczy zwłaszcza tych osób, które wykonują powtarzające się ruchy rękami i palcami. Objawia się to frustrującym klikaniem lub trzaskaniem palca podczas jego zginania lub prostowania. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest palec trzaskający, jakie są jego przyczyny i objawy oraz jak można go leczyć.

Palec trzaskający (inaczej nazywany także palcem strzelającym lub przeskakującym) jest dolegliwością, która występuje, gdy pojawia się zapalenie błony maziowej i pochewki ścięgnistej – zgrubiałe ścięgno z trudem porusza się przez zwężoną pochewkę, a dodatkowo siła mięśni zginaczy jest większa, niż mięśni prostowników, w efekcie czego wyprostowanie zgiętego palca stanowi trudność. Choroba ta nazywana jest także zakleszczającym zapaleniem ścięgna

„W większości przypadków palec trzaskający nie jest poważnym schorzeniem, ale może prowadzić do bolesnych i długotrwałych objawów, szczególnie gdy zostanie zignorowany. W niektórych przypadkach może także doprowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak zapalenie ścięgna. Dodatkowo ciągłe trzaskanie palców robi się frustrujące i może prowadzić do niepotrzebnych nerwów”. – mówi nam Pani Paulina z kliniki Fizjoterapii dr Szczyt

Przyczyny występowania palca trzaskającego

Przyczyny dolegliwości przejawiającej się trzaskającymi palcami nie są do końca jasne, ale istnieje kilka czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Przede wszystkim jest to przewlekłe obciążenie ręki i palców. Powtarzające się ruchy zginania i prostowania palców, podczas chociażby takich czynności jak używanie klawiatury, manipulowanie myszą, granie na instrumencie muzycznym lub wykonywanie precyzyjnych prac manualnych, mogą prowadzić do powstania palca trzaskającego. Inną przyczyną sprzyjającą powstawaniu tej dolegliwości są cechy anatomiczne. Niektórzy ludzie urodzili się z węższymi kanałami ścięgnistymi lub mniejszymi ścięgnami, co może sprzyjać pojawieniu się palca trzaskającego. Na powstanie tej dolegliwości wpływ mogą mieć również inne choroby, takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby tarczycy. Ponadto przyczyn palca trzaskającego upatrywać można się także w procesie starzenia. Wraz z wiekiem kanały ścięgniste mogą ulec zmianom i stawać się bardziej sztywne, a jednocześnie podatne na tą dolegliwość.

Objawy palca trzaskającego

Objawy palca trzaskającego obejmują przede wszystkim charakterystyczne trzaskanie lub klikanie podczas zginania lub prostowania palców. Powstaje ograniczenie w swobodnym poruszaniu palcami a nawet ręką, gdyż wszelkie próby zgięcia palców powodują znaczny ból. Ale to nie jedyne objawy tej dolegliwości. Niekiedy przy podstawie palca, na jego zewnętrznej części tworzy się niewielki guzek. To nic innego, jak zgrubiałe ścięgno, które powoduje ból podczas dotykania. Ponadto utrudnia to wykonywanie codziennych czynności, nawet tak prostych jak wiązanie obuwia. Co ważne, schorzenie może się z czasem rozwijać, a w zaawansowanej postaci może dojść nawet do całkowitej blokady palców. Bardzo rzadko, ale nie jest to wykluczone, może pojawić się opuchlizna i zaczerwienienie – zwłaszcza wtedy, gdy nazbyt nadwyrężymy dłoń i palce.

Palce trzaskający – leczenie

Aby wyleczyć palec trzaskający, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i przepisze odpowiednie leczenie. Leczenie może obejmować różne techniki, w tym ćwiczenia terapeutyczne, zastrzyki z lekami przeciwzapalnymi, zastrzyki z kortykosteroidami oraz fizykoterapię. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja.

U osób młodych, jak również u dzieci stosuje się jak najłagodniejsze leczenie, obejmujące zastosowanie leków przeciwzapalnych oraz zajęcia rehabilitacyjne. Leczenie podobnie wyglądu u osób dorosłych, jednak tylko wtedy, gdy jest to wczesne stadium choroby i gdy nie doszło jeszcze do unieruchomienia palca. Jeśli jednak leki i rehabilitacja nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczny staje się zabieg.

Palec trzaskający może być bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, ale z odpowiednim leczeniem można skutecznie pozbyć się problemu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy schorzenia. Im szybciej podjęte zostaną odpowiednie kroki w leczeniu, tym szansa na mniej ingerencyjne działania.

Polecane artykuły