Pieprzyki usuwa się zarówno ze względów kosmetycznych, jak i zdrowotnych. Są one źródłem kompleksów, a także istnieje szansa, że dane znamię zmieni się w złośliwą postać czerniaka. Z tego powodu wczesne i prawidłowe ich usunięcie stanowi najskuteczniejszą metodę profilaktyki nowotworowej skóry.
Czym są pieprzyki?
Pieprzyki to inaczej zwane znamiona barwnikowe. Stanowią one grupę zmian w okolicy skóry właściwej graniczącej z naskórkiem. Do ich powstania dochodzi w momencie przerostu komórek pigmentowych skóry, zwanych melanocytami. Pojawiają się na różnych częściach ciała i mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Dodatkowo, ich pojawienie się warunkowane jest także przez czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Z wyglądu przypominają niewielkie plamy barwne, jasne lub ciemnobrązowe. W większości posiadają systematyczną budowę i równomiernie rozprowadzony barwnik. Jeżeli jest inaczej, stanowi to podstawę do regularnej obserwacji miejsca i ewentualnego usunięcia.
Usuwanie zmian skórnych
Jeżeli wraz z czasem dostrzegasz, iż Twój pieprzyk przyjął nieregularny kształt, jego krawędzie są postrzępione, zmienił barwę lub wielkość, to w pierwszej kolejności udaj się na konsultację z lekarzem. Jeżeli podczas takiego spotkania, pod wpływem badania dermatoskopem medyk stwierdzi podejrzenie złośliwości, należy pieprzyk usunąć stosując metodę chirurgiczną, która umożliwia oddanie patologicznej zmiany do badania histopatologicznego.
Z kolei w przypadku zmian estetycznych, lepszą alternatywą jest zastosowanie techniki laserowej CO2 . W jej przypadku, w przeciwieństwie do działań z użyciem skalpela, eliminuje się powstawanie blizn. Za pomocą lasera z powodzeniem usuwa się:
- Kaszaki,
- Włókniaki,
- Tłuszczaki,
- Brodawki wirusowe,
- Pieprzyki – czyli znamiona barwnikowe.
W prywatnym gabinecie http://chirurgiawarszawa.pl/ na terenie Warszawy, lekarze wykazują się wieloletnim doświadczeniem i rozległą wiedzą medyczną w tematyce usuwania wszelkich zmian skórnych, zarówno stosując klasyczną metodę chirurgiczną, jak i laser. Wybierając konkretny rodzaj ingerencji w tkanki Pacjenta, lekarze zawsze kierują się ogólnym dobrem Pacjenta, jego potrzebami, a także względami, zarówno medycznymi jak i estetycznymi.
Usuwanie pieprzyków laserem CO2
Wykorzystywanie lasera CO2 w obecnej chwili jest najnowocześniejszą metodą praktyki dermatochirurgicznej wykorzystywanej do usuwania wszelkich zmian skórnych.
Dużym atutem tego typu techniki jest eliminacja krwawienia przez Pacjenta, bezdotykowość, a także brak uszkodzenia pozostałych tkanek, graniczących z usuwaną zmianą. Jest to spowodowane tym, iż poprzez wypuszczane wiązki lasera dochodzi do natychmiastowej koagulacji naczyń krwionośnych. Dodatkowo laser jest bardzo precyzyjny, pozwala na perfekcyjną kontrolę działań przez lekarza. W ten sposób obniżony zostaje czas niezbędny na rekonwalescencję skóry. Łącząc ze sobą liczne korzyści wynikające z zastosowania techniki laserowej należy uwzględnić także fakt, iż nie wyklucza ona Pacjenta z życia towarzyskiego i zdrowotnego. Tuż po zabiegu może on wrócić do swoich codziennych aktywności z zapewnionym bardzo dobrym efektem kosmetycznym. Tym samym można stwierdzić, że laser jest bezpieczny i nie pozostawia żadnej blizny, co jest charakterystyczne dla klasycznej metody chirurgicznej. Zdarza się tak, że jest ona konieczna, np. w momencie konieczności oddania wycinka tkanki do badań histopatologicznych.
Laser CO2 jako najlepszy sposób na usunięcie pieprzyków
Zanim w gabinecie medycyny estetycznej dojdzie do samej procedury usuwania pieprzyka, Pacjent zostaje znieczulony za pomocą specjalnego kremu. W przypadku jego dużej wrażliwości na ból możliwe jest zastosowanie zastrzyku. Zwykle jest ono aktywne przez kilkadziesiąt minut, dzięki czemu jeszcze chwilę po zabiegu Pacjent czuje się komfortowo.
Kiedy lekarz dysponuje laserem CO2, kieruje on impuls laserowy na wybraną część tkanki stosując krótkie odstępy. Dzięki temu zapobiega się przegrzaniu się tkanek, a także minimalizuje czynnik bólu. Dokładniej ujmując, poprzez działanie lasera, doprowadza się do odparowania tkanek ze względu na przemianę wody z przestrzeni między komórkami w parę wodną, co prowadzi do zniszczenia komórek skórnych. Dużą zaletą tej metody jest to, iż jest ona precyzyjna, pozwala na szczegółowe działania, a także prowadzi do zamknięcia naczyń krwionośnych, dzięki czemu nie powstaje krwawienie. Kolejnym atutem techniki laserowej jest fakt, iż rekonwalescencja po nim jest stosunkowo szybka i odbywa się bez powikłań. Z tego powodu coraz więcej Pacjentów decyduje się właśnie na tę formę leczenia zmian skórnych. Tym samym można stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych metod terapeutycznych, stosowanych w usuwaniu wszelkich zmian skórnych.
Kolejną możliwością zabiegową w aspekcie usuwania pieprzyków jest wykorzystanie urządzenia o nazwie Surgitron. Jest to zimny nóż elektryczny, który daje możliwość wycięcia pieprzyka i oddania go do badań histopatologicznych.
Jak wygląda usuwanie pieprzyków i innych zmian skórnych tradycyjną metodą chirurgiczną?
Procedurę usuwania pieprzyków i innych zmian skórnych z zastosowaniem klasycznej metody chirurgicznej odbywa się w kilku etapach:
- Początkowo przed samym zabiegiem lekarz zaprasza Pacjenta do gabinetu w celu przeprowadzenia konsultacji medycznej. Jest to moment, w którym omawiane są szczegóły zabiegu, a także wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.
- Następnie Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe. Dzięki temu eliminuje się czynnik bólu i dba o komfort Pacjenta. Dodatkowo, śródskórna iniekcja preparatu znieczulającego obkurcza naczynia, dzięki czemu zmniejsza się krwawienie podczas zabiegu.
- Kolejnym krokiem jest wycinanie przez lekarza chirurgii zmiany skórnej łącznie z granicą tkanki zdrowej za pomocą skalpela, albo elektrokoagulacji, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ponownego narośnięcia zmiany.
- Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wycięte zmiany patologiczne oddawane są do analizy histopatologicznej, która diagnozuje schorzenia skórne. Dzięki temu można wykluczyć rozwijającą się chorobę nowotworową skóry, której najgroźniejszą postacią jest złośliwy czerniak.
- Zabieg kończy się zaszyciem rany, założeniem opatrunku oraz podaniem antybiotyku, który minimalizuje ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Szwy nierozpuszczalne zdejmuje się na kolejnej wizycie między 7, a 14 dniem.
- Podczas gojenia się rany, powstała blizna początkowo jest widoczna, jednak z czasem blednie. Należy pamiętać o wszelkich zasadach i zaleceniach lekarskich, szczególnie tych dotyczących zachowania higieny gojącego się miejsca.
Usuwania znamion i pieprzyków laserem nie należy się obawiać
Zabieg z zastosowaniem lasera jest całkowicie bezpieczny i nie należy się go obawiać. Przede wszystkim ryzyko infekcji jest bliskie zeru ze względu na brak krwawienia. Pracując bezdotykowo nie należy obawiać się zakażeń ze strony wirusa HIV i żółtaczki. Nie ma także potrzeby zaszywania rany szwami, ponieważ nie zostaje przerwana ciągłość tkanki. Dzięki temu nie powstaje blizna, a jedynie strup, który goi się przez kilka dni lub tygodni. Dodatkowo, zabieg ten dedykowany jest zdrowym osobom, w każdym wieku.