Stan zapalny w organizmie człowieka może być bardzo różnego pochodzenia, a także występować w wielu natężeniach. Aby ocenić, z czym mamy do czynienia i jak potem to leczyć, wykonuje się badanie CRP. Jest to wskaźnik, który w iście ekspresowym tempie jest w stanie potwierdzić, czy w naszym ciele dzieje się coś niedobrego, a także ułatwia dalsze postępowanie w celu wyleczenia. Czym dokładnie jest CRP? Kiedy wykonuje się to badanie i czy trzeba się do niego jakoś szczególnie przygotowywać? Jak rozumieć wyniki wykonanego badania?

CRP co to jest?

Pod skrótem CRP kryje się pewien szczególny rodzaj białka, czyli białko C-reaktywne, produkowane w wątrobie. Zbadanie jego ilości pozwala na sprawdzenie, czy w naszym organizmie nie występuje stan zapalny, stan pourazowy lub uszkodzenie tkani wywołane przez infekcję. CRP przydaje się również w przypadku chorób reumatycznych, nowotworowych, a także przy zawale serca. Ponieważ wspomniane białko zaliczamy do tzw. białek ostrej fazy, możemy na podstawie jego ilości wywnioskować, czy w naszym ciele ma miejsce zapalenie, infekcja lub martwica wywołana niedokrwieniem. Gdy jego poziom wzrasta w surowicy i osoczu, możemy po tym poznać, czy coś się z nami dzieje nie tak, jak powinno.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Wskazaniem do badania jest występowanie niektórych chorób, jak na przykład miażdżyca, reumatyzm i jego pokrewne, nowotwory, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz różnego rodzaju urazy, wliczając także te pooperacyjne, związane z oparzeniami lub poważnym zranieniem. Badanie CRP ma szczególne zastosowanie w ostrych stanach zapalnych, ponieważ jego wzrost jest widoczny bardzo szybko – w 4 do 8 godzin od pojawienia się czynnika wywołującego problem w naszym ciele. Używa się go zarówno do wykrywania, jak i monitorowania już znanych nam stanów zapalnych i infekcji.

W przypadku osób zmagających się z nowotworem, w przypadku niektórych jego odmian, badanie CRP jest wykorzystywane do oceny rokowania poprawy stanu chorego. Można się nim wspierać także w ocenianiu ryzyka zachorowania na choroby dotyczące układu krążenia. Więcej o badaniu CRP dowiesz się ze strony: http://diag.pl/sklep/badania/crp-ilosciowo/.

Normy CRP – jak czytać wyniki badań

Standardową, normalną dawką białka C-reaktywnego dla zdrowego człowieka jest 5 miligramów na litr. W sytuacji, gdy w naszym ciele dzieje się coś złego, poziom ten wzrasta bardzo gwałtownie. Wartości wyższe niż 10 mg/L są już uznawane za patologiczne, jednak często w wyniku pojawienia się problemu i ze względu na wysoką reaktywność badanej cząsteczki jej ilość może bardzo szybko skakać do poziomu nawet o tysiąc razy większego, niż fizjologiczny. Jeżeli więc widzimy na wynikach badań, że CRP ilościowo oznaczone jest powyżej 5 mg/L, możemy mieć uzasadnione podejrzenie pojawienia się stanu zapalnego lub infekcji, a także powinniśmy z takim wynikiem udać się z powrotem do lekarza, który zaleci nam dalsze kroki.

Przyczyny konkretnych wyników dla CRP mogą wyglądać następująco:

  • powyżej 3,1 do 10 mg/: mamy bardzo dużą szansę na reakcję zapalną;
  • CRP do 40 mg/l: łagodne zapalenie lub infekcja wirusowa. Taki poziom może również wskazywać na ciążę;
  • CRP do 200 mg/l: jest to poziom wskazujący na infekcję o podłożu bakteryjnym;
  • CRP do 500 mg/l: dotyczy ciężkich i bardzo ciężkich zakażeń bakteriami oraz oparzeń.

Na ostateczne wyniki badania ma wpływ wiele czynników. Zaliczamy do nich płeć, rasę i wiek osoby badanej, a także porę roku, w jakiej przeprowadza się test. Osoby z nadwagą lub otyłe oraz palące papierosy również będą miały wyższy poziom białka CRP, niż ich rówieśnicy prowadzący zdrowszy tryb życia. Ze względu na to, że występuje tak wiele czynników mających wpływ na ostateczny wynik badania, jego profesjonalną interpretację najlepiej zostawić naszemu lekarzowi, który uwzględni nie tylko ten jeden wynik, ale także całą naszą historię choroby.

Jak przygotować się do badania CRP?

Do badania poziomu CRP nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Jedyne, co musimy zrobić, to zastosować się do nakazu lekarza, jeżeli wyznaczy nam badanie np. w jakimś konkretnym dniu. Warto pamiętać, że CRP ilościowo pozwala nie tylko określić, czy wystąpił stan zapalny, ale także jakiego jest pochodzenia: bakteryjnego, pasożytniczego, wirusowego czy grzybiczego. Często jest to bardzo istotna informacja, która ma duży wpływ na późniejsze leczenie.

Badanie CRP umożliwia wykrycie stanów zapalnych i infekcji różnego pochodzenia, a także jest stosowane do określenia, jaką szansę na wyleczenie ma pacjent cierpiący na niektóre rodzaje nowotworu. Wyniki otrzymuje się bardzo szybko, co umożliwia wykorzystywanie CRP nie tylko do wykrywania problemu, ale także do późniejszego monitorowania. Ponieważ na ostateczny wynik badania ma wpływ wiele czynników, należy brać poprawkę na to, w jakiej porze roku je wykonujemy oraz jak jego rezultat koresponduje z pozostałą dokumentacją medyczną, jaką posiadamy.