Zez u dzieci to bardzo częsta przypadłość, z którą spotykają się rodzice. To choroba, która polega na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych. Niestety w wielu przypadkach problem ten jest dosyć późno diagnozowany, dlatego ewentualne, niewielki zmiany nie są już możliwe do odwrócenia, chociaż w przypadku wcześniejszego wyrycia byłoby to możliwe. Jak rozpoznać zez u dzieci? Jak bardzo zaawansowana jest współczesna okulistyka dziecięca i czym warto kierować się w trakcie wyboru specjalisty?

Charakterystyka zeza u dzieci

Diagnostyka dziecięca oczu przebiega najczęściej wieloetapowo. Brane pod uwagę są nie tylko wyniki badań, ale także wywiad z dzieckiem oraz rodzicem. Następuje tutaj badanie komputerowe wzroku, a także badanie sprawdzające dalekowzroczność, które polega na tym, że dziecko zasłaniając jedno oko, czyta kolejno litery i cyfry umieszczone na nieco oddalonej tablicy. Zez to choroba, która polega na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych. Bardzo często zauważalne są tutaj także inne objawy związane z pogorszeniem widzenia. Bardzo często zez dotyczy ruchów gałek ocznych do góry i na dół. Charakter zeza może być zarówno stały, jak i zmienny. Objawy są jednak widoczne przez cały czas. W przypadku charakteru zmiennego mówimy wtedy, kiedy raz się pojawia, a raz znika.

Jak rozpoznać zez u dziecka?

Zasadniczo zez rozpoznać można po nierównym ustawieniu gałek ocznych oraz tym, że dziecku ”ucieka oko”. Objawem może być też pocieranie oczu oraz brak celowości w chwytaniu, czy odkładaniu przedmiotów.

Rodzaje zeza

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje zeza, czyli zez jednostronny i zez naprzemienny. W przypadku zeza jednostronnego mówimy o sytuacji, w której zez dotyczy wyłącznie jednego oka, natomiast drugie oko ma odpowiednią pozycję i widzi dobrze. W przypadku zeza naprzemiennego mówimy o sytuacji, w której zez dotyczy naprzemienne raz jednego, raz drugiego oka. Popularnym podziałem jest także taki, który wskazuje na stopień odchylenia oka. Mówimy tutaj o zezie zbieżnym (odchylenie oka w kierunku nosa), zezie rozbieżnym (odchylenie oka w kierunku skroni), zezie ku górze (odchylenie oka w kierunku czoła), zezie ku dołowi (odchylenie oka w kierunku brody). Innym podziałem jest także rozdzielenie rodzajów zeza na rodzaj jawny, jawny towarzyszący oraz zez jawny nietowarzyszący. Bez względu na jego rodzaj, poradnia okulistyczna dla dzieci to miejsce, do którego warto udać się ze swoim maluchem.

Jak wybrać najlepszego specjalistę w przypadku zeza u dziecka?

Poradnia okulistyczna dla dzieci to miejsce, w którym można zaczerpnąć fachowych porad dotyczących wad wzroku u dzieci. Umawiając się na wizytę, każdy rodzic może liczyć na kompleksową obsługę związaną z diagnozą wady wzroku oraz doborem odpowiedniego leczenia. Ze względu na nieprzyjemny charakter badań, w trakcie wyboru specjalisty warto kierować się tym, aby specjalista był jak najbardziej kompetentny i nie powodował u dziecka strachu. Empatia i przyjemne nastawienie do pacjenta pozwoli dziecko się rozluźnić, a samo badanie nie będzie dla niego nieprzyjemne i stresujące. W celu znalezienia danej placówki wystarczy wpisać hasło ”okulista dziecięcy” oraz nazwę miasta. Przykładem może być okulista dziecięcy Toruń. Dzięki temu w szybki i prosty sposób znajdziemy miejsce, w którym nasze dziecko poczuje się swobodnie, a wada wzroku zostanie szybko wykryta.

Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów