Najskuteczniejszy sposób leczenia infekcji i chorób dróg oddechowych polega na podawaniu leku bezpośrednio do układu oddechowego. Do tego celu niezbędny jest zakup specjalistycznego urządzenia nazywanego nebulizatorem. Prawidłowo przeprowadzony zabieg przy użyciu takiego sprzętu jest całkowicie bezpieczny i charakteryzuje się dużą efektywnością.
Czym jest nebulizacja i kto może ją stosować
Nebulizacja to zgodnie z obowiązującą definicją zabieg stosowany w profilaktyce oraz leczeniu dróg oddechowych. Jego istota polega na podaniu pacjentowi przez usta do podrażnionych lub zmienionych chorobowo miejsc leku w postaci mgiełki. Do wytwarzania aerozolu zawierającego lek służy nebulizator. Jest to urządzenie wytwarzające kropelki o różnej wielkości, które może być używane przez osoby cierpiące na infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych, a także chorujące na astmę, mukowiscydozę lub obturacyjną chorobę płuc. Zabiegi mogą być przeprowadzane w domu. Nebulizatory są łatwe w obsłudze, dlatego mogą być użytkowane przez dzieci. Znakomicie sprawdzają się, gdy istnieje konieczność prowadzenia dłuższych terapii.
Rodzaje nebulizatorów
W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów. W przypadku urządzeń ultradźwiękowych powstawanie mgiełki jest skutkiem oddziaływania fal ultradźwiękowych. Tego rodzaju konstrukcje charakteryzują się cichą pracą oraz dużą wydajnością. Ze względu na możliwość wpływania fal ultradźwiękowych na strukturę antybiotyków, sprzęt ten nie nadaje się do podawania niektórych leków. Alternatywnym rozwiązaniem są urządzenia pneumatyczne, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. W przypadku takiego sprzętu mgiełka wytwarzana jest przez sprężone powietrze przepływające przez specjalną dyszę. Obecność sprężarki sprawia, że nebulizatory pneumatyczne są stosunkowo głośne. Mogą być jednak wykorzystywane do podawania wszystkich rodzajów leków.
Trzecią grupę stanowią urządzenia membranowe wyposażone w wibrującą siateczkę, która wytwarza aerozol. Nebulizator tego typu jest skuteczny, lecz stosunkowo drogi. Wymaga także regularnej wymiany zużywającej się siateczki.
Jak prawidłowo korzystać z nebulizatora
Aby nebulizacja przyniosła oczekiwany skutek, zabieg musi być przeprowadzany w odpowiedni sposób. Pacjent może przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą. Istotne znaczenie ma odchylenie głowy do tyłu i odpowiednie zamocowanie maski w taki sposób, by ściśle przylegała do twarzy. W przypadku osób dorosłych i starszych dzieci możliwe jest zastosowanie ustnika zamiast maski. Podczas podawania leku pacjent powinien oddychać głęboko i równomiernie. Po zakończeniu zabiegu należy przepłukać twarz i usta wodą oraz dokładnie wyczyścić urządzenie.
Warto pamiętać, że miejsce wchłaniania się leku uzależnione jest od wielkości kropel. Kropelki o wielkości powyżej 8 μm wchłaniają się w nosie i gardle, te o rozmiarze od 5 μm do 8 μm przenikają do tchawicy i oskrzeli, a krople od 2 μm do 5 μm trafiają do oskrzeli i oskrzelików. W pęcherzykach płucnych wchłaniają się jedynie najmniejsze kropelki o wymiarach od 0,5 μm do 3 μm.