Różeniec górski, zwany także złotym korzeniem, należy do rodziny rośli gruboszowatych, której innymi przedstawicielami, spotykanymi w Polsce, są rojnik, rozchodnik i grubosz. Obecnie, różeńca górskiego, możemy spotkać jedynie na terenie sudeckich i karpackich parków narodowych, w okolicach strumieni, wśród skał oraz na niskich murawach. Nie występuje on powszechnie w swojej naturalnej postaci i można powiedzieć, że należy do rodzaju roślin rzadkich.

Różeniec górski – informacje podstawowe

Roślina ta, tworzy bujne, gęsto rosnące kępy o grubych i poskręcanych kłączach. Łodyga różeńca jest okrągła i soczysta, osiąga wysokość 40 cm. Różeniec górski jest typem rośliny dwupiennej, co oznacza, że na jednych jego okazach występują kwiatostany żeńskie, a na drugich tylko męskie. Roślina, lubi gatunek podłoża granitowego i wapiennego. Różeniec górski posiada swoje właściwe zastosowanie lecznicze.

Ze względu na ten fakt, spopularyzowała się jego hodowla oraz uprawy, prowadzone w celu pozyskania cennego surowca. Rosjanie, którzy badali działanie różeńca górskiego wśród ludów zamieszkujących teren Syberii, Chin i Azji południowo-środkowej, doszli do wniosku, że posiada on właściwości lecznicze podobne do żeń-szenia.

Roślina, okazała się tak cenna z punktu widzenia medycyny, że naukowcy amerykańscy, podjęli się prowadzenia badań jej dotyczących, których celem jest, działanie różeńca górskiego na depresję oraz ogólną sprawność psychofizyczną.

Zastosowanie lecznicze złotego korzenia

Różeniec górski właściwości

Zachwyt badaczy i naukowców nad niepowtarzalnymi właściwościami leczniczymi różeńca górskiego trwa do dziś dnia. W związku z czym, rozpoczęto prowadzenie kontrolowanych upraw tej rośliny, w celu pozyskania cennego z punktu medycyny, surowca.

Kłącze z korzeniami, selekcjonowane z hodowli jako podstawowy surowiec zielarski, zawiera ogromną ilość substancji czynny takich jak fenoloalkohol, glikozydy salidrozydu, rozarin, rozawin, rozin, liczne flawonoidy, fenolokwasy, kwasy organiczne, garbniki, tłuszcze, wosk, stearyny, oksy kumarynę, cukry oraz wiele innych. Jak państwo sami widzicie, zawartość substancji, które działają pozytywnie na nasze zdrowie, wręcz imponująca.

Nic dziwnego, że różeniec górski, zaczął się cieszyć stale rosnącą popularnością. Jakie jest jego działanie na nasz organizm? Złoty korzeń, pobudza i podwyższa poziom sprawności, wzmacnia i działa adaptogennie. Oznacza to, że zwiększa naszą wytrzymałość na stres oraz niekorzystne czynniki środowiska. Podwyższa także poziom odporności i zażywając go regularnie, możemy mieć pewność, że będziemy rzadziej chorować.

Omówienie wybranych związków surowca zielarskiego

Substancje czynne, występujące w różańcu górskim, odpowiadają za działanie farmakologiczne, immunologiczne oraz metaboliczne produktu leczniczego. Różeniec górski, podobnie jak inne surowce zielarskie stosowane w medycynie, ma za zadania zapobieganie i leczenie chorób, przywrócenie, poprawę i zmianę właściwych dla nas funkcji fizjologicznych oraz postawienie diagnozy medycznej.

Znajdujące się w roślinie glikozydy, są pochodnymi cukrów i często występują w przyrodzie. Fenol, posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antyseptyczne. Jednak jego zastosowanie przy produkcji leków jest ograniczone ze względu na dużą toksyczność. Salidrozyd (glikozyd tyrozylu) to związek, który jest zabójcą i antagonistą depresji. Rozawin, zwiększa tolerancję organizmu na stres, poprawia wydolność fizyczną i psychiczną oraz nasze umiejętności związane z zapamiętywaniem. Flawonoidy, są związkami organicznymi, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, uszczelniają naczynia krwionośne, pobudzają układ moczowy oraz wykazują funkcje rozkurczowe.

Więcej informacji, odnośnie właściwości, cech oraz leczniczego działania różeńca górskiego, znajdziecie państwo na stronie: https://cognitiv.pro/pages/rozeniec-gorski-ekspert-od-walki-ze-stresem

Więcej z kategorii: Zioła