Kannabinoidy są powszechnie kojarzone z konopiami. W tych roślinach znajduje się ponad 100 związków z tej grupy. Nazywa się je fitokannabinoidami. Są to roślinne odpowiedniki kannabinoidów wytwarzanych przez organizmy ludzi i zwierząt. Receptory, które na nie reagują, są rozmieszczone w wielu organach, przez co znajdują szerokie zastosowanie lecznicze w przypadku wielu dolegliwości.

Czym są kannabinoidy?

Kannabinoidy to związki chemiczne produkowane przez organizmy ludzi i zwierząt, a także przez konopie. CBD i THC to główne kannabinoidy występujące w tych roślinach. Na tych dwóch związkach koncentruje się zdecydowana większość badań. Łącznie w konopiach występuje ponad 100 kannabinoidów.

Poza kannabinoidami kwiaty konopi zawierają również terpeny, terpenoidy i flawonoidy.

Jak działają kannabinoidy?

Kannabinoidy zawarte w konopiach, a także i same rośliny od wieków stosowane były w medycynie ludowej wielu kultur. Mechanizm ich działania bliżej poznano jednak dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Jeśli dana substancja powoduje jakikolwiek efekt po zażyciu, oznacza to, że w organizmie musi istnieć receptor, który na nią reaguje.

Każdy kannabinoid działa nieco inaczej. Jego działanie zależy od typu i lokalizacji receptora, na który działa. W układnie endokannabinoidowym rozróżnia się dwa rodzaje receptorów. Oto one:

  • CB1 – rozmieszczone w mięśniach szkieletowych, układzie sercowo-naczyniowym, układzie rozrodczym, układzie nerwowym oraz w mózgu.
  • CB2 – rozmieszczone w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, śledzionie, grasicy, migdałkach, a także trzustce.

Lecznicze właściwości kannabinoidów i ich wykorzystanie

Obecność receptorów endokannabinoidowych we wszelkich zakątkach organizmu sprawia, że ich stymulacja wpływać może na wiele procesów życiowych. Badania dowodzą wielu potencjalnych właściwości leczniczych, wspomnianego kannabinoidu. Wśród nich są:

  • Przeciwdziałanie skutkom ubocznym chemioterapii takim jak: wymioty, nudności czy brak apetytu
  • Zapobieganie utraty masy ciała spowodowanej przez HIV / AIDS
  • Leczenie niektórych rodzajów epilepsji
  • Leczenie objawów stwardnienia rozsianego
  • Leczenie przewlekłego bólu

Wiele właściwości leczniczych przypisywanych kannabinoidom jest kwestią sporną. Spowodowane jest to wykonywaniem badań wyłącznie na zwierzętach, bądź niską jakością badań z udziałem ludzi. Należy pamiętać, że organizm ludzki nie zawsze reaguje na substancje podobnie jak zwierzęcy.

Kannabinoidy znajdujące się w konopi

Fitokannabinoidy, czyli kannabinoidy pochodzenia roślinnego są wytwarzane przez trichomy. Od obecności poszczególnych związków i ich stężenia zależy działanie rośliny.

Przykładowo silnie psychotropowe działanie związku THC jest wyraźnie osłabione jeśli produkt konopny zawiera także CBD.

Do grupy najlepiej poznanych kannabinoidów zaliczają się:

  • CBD – najpopularniejszy związek wytwarzany przez konopie włókniste. Stosowany między innymi w leczeniu: chorób układu pokarmowego, padaczki, nowotworów, dermatologii i stanów zapalnych
  • THC – główny psychoaktywny kannabinoid, którego zawartość w konopiach indyjskich może przekraczać nawet 20% Przeciwzapalny, neuroprotekcyjny, redukuje napięcie mięśniowe, obniża napięcie wewnątrzgałkowe, a także może wspomagać walkę z różnymi rodzajami nowotworów
  • CBG (kannabigerol) – jest to prekursor w produkcji THC i CBD, przez co w czasie zbiorów w kwiatach znajdują się jego nikłe ilości. Wyższą zawartością tego związku cechują się głównie konopie włókniste. Jest silnym środkiem przeciwbólowym i antybakteryjnym. Może także pomagać w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów.
  • CBC (kannabichromen) – wytwarzany przez młode konopie. W celu pozyskania tego związku kwiaty ścina się około 6 tygodni przed osiągnięciem rośliny dojrzałości. Ten związek jest przeciwzapalny, przeciwbólowy, a także antydepresyjny
  • CBN – powstaje podczas utleniania THC. Znaczna ilość tego związku może świadczyć o nieodpowiednim przechowywaniu suszu. Działa przeciwinfekcyjnie.
  • HHC (hexahydrocannabinol) – uzyskiwany poprzez dodanie cząsteczek wodoru do THC. Może wpływać na ludzki organizm podobnie jak THC, ale jego działanie jest w przybliżeniu o połowę słabsze. Takie produkty kupisz w sklepie Saltypot.

Kannabinoidy zyskują coraz większą popularność. To naturalny środek leczniczy i bardzo zdrowa alternatywa w porównaniu z wieloma lekarstwami pełnymi chemii. Ich szerokie zastosowanie z pewnością usprawni leczenie wielu chorób i przyniesie ulgę pacjentom.

Polecane artykuły