Określenie buty profilaktyczne jest często traktowane jako synonim obuwia medycznego ortopedycznego. To błąd, ponieważ są to dwa różne typy obuwia, które są przeznaczone dla osób o innych potrzebach i w innych sytuacjach. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, czym różnią się buty profilaktyczne od butów ortopedycznych.

Najważniejsze różnice pomiędzy butami profilaktycznymi a ortopedycznymi

Na początek zaznaczmy, że zarówno jedne, jak i drugie są rodzajami obuwia specjalistycznego przeznaczonego dla tych osób, które chcą zadbać o zdrowie swoich stóp. Zdecydowanie jednak trzeba podkreślić, że nie można tych terminów używać zamiennie, ponieważ inna jest funkcja poszczególnych modeli butów. Najważniejsze informacje na temat przeznaczenia obu typów obuwia przedstawia poniższa grafika.

Obuwie ortopedyczne

Kto powinien nosić obuwie ortopedyczne?

Zapamiętajmy, że jest to obuwie, które ma na celu korygowanie zniekształceń stóp i dlatego też wyróżnia się specjalną konstrukcją. Najczęściej zalecane jest dzieciom np. po urazach czy osobom po zabiegach. Obuwie ortopedyczne męskie i damskie ma na celu zabezpieczenie osiągniętych rezultatów przeprowadzonej operacji czy leczenie deformacji i chorób występujących w obrębie stóp czy stawów skokowych.

Do najważniejszych zalet obuwia ortopedycznego zalicza się:

  • korygowanie różnych zniekształceń stóp,
  • profilaktyka pogłębiania się już istniejących wad,
  • tworzenie podparcia i ochrona stóp z widocznym, utrwalonym zniekształceniem,
  • amortyzacja wstrząsów negatywnie działających na stopy,
  • odciążenie nadwyrężonych struktur układu ruchu stóp,
  • rozluźnienie i niwelowanie bólu.

Typy obuwia ortopedycznego

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje obuwia ortopedycznego w zależności od celu, jakiemu mają służyć. Przykładowo inne obuwie ortopedyczne jest zalecane w razie złamania kości i w zastępstwie gipsu, a inne po przeprowadzeniu operacji haluksa.

Poniżej zestawienie najważniejszych rodzajów.

Obuwie ortopedyczne wyrównujące dedykowane jest osobom, u których doszło do skrócenia kończyny np. wskutek zmian anatomicznych w obrębie stawu biodrowego.

Obuwie ortopedyczne z obcasem Thomasa odwraca tzw. tyłostopie stopy płasko-koślawej.

Obuwie ortopedyczne redresyjne poprawia nieprawidłowe ustawienie stóp (zwykle supinujące albo pronujące).

Obuwie ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa, czyli ze specjalną wkładką służąco do podwyższenia od strony bocznej z przedłużenie do przodu jest wykorzystywane podczas skręceń i braku stabilności stawu skokowego.

Obuwie ortopedyczne z ortezą, która stabilizuje stopy przeznaczone jest do noszenia po urazach.

Jak dobrać odpowiednie obuwie ortopedyczne?

Trzeba pamiętać o tym, że obuwie ortopedyczne ma na celu korygowanie konkretnych, zdiagnozowanych deformacji, dlatego o doborze obuwia powinien decydować lekarz ortopeda. Noszenie specjalistycznego obuwia może być formą leczenia i uchronić chociażby przed koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Nie poleca się kupowania takiego obuwia na własną rękę dlatego, że niewłaściwy dobór może nawet pogłębić istniejąca już wadę stóp. Obuwie ortopedyczne należy kupować wyłącznie w dedykowanych sklepach rehabilitacyjno-ortopedycznych, można także zlecić wykonanie takiego obuwia na zamówienie. U dzieci wczesne wykrycie wad i noszenie specjalistycznego obuwia będzie sposobem na korygowanie albo nawet całkowitą eliminację wad stóp. Ważne, by były to w takiej sytuacji modele lekkie, elastyczne i wykonane z miękkich materiałów. Czasem tańszym wyjściem jest zamówienie specjalnej, dopasowanej do stóp wkładki korekcyjnej.

Badania oraz refundacja NFZ

W miejscach, gdzie oferowane jest obuwie profilaktyczne, najczęściej pacjenci są najpierw kierowani na badania, które są wykonywane przy użyciu specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu. Jednym z nich jest podoskop. Podłączony do komputera wskaże na stopach obszary, które wymagają takiej korekty. Dopiero na podstawie szczegółowej analizy przygotowywane są buty ortopedyczne, które pozwolą skorygować wadę. Warto pamiętać o tym, że na zakup obuwia ortopedycznego można uzyskać dofinansowanie z NFZ, ale ma to miejsce tylko wtedy, kiedy jest to obuwie na zamówienie i spełnione zostaną ścisłe warunki refundacji, w tym m.in. wystawione jest specjalne zlecenie od lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa czy chirurga.

Kto powinien nosić obuwie profilaktyczne?

Zacznijmy od tego, że nie w każdym przypadku konieczne jest noszenie obuwia ortopedycznego. Obuwie profilaktyczne, zwane też czasem obuwiem zdrowotnym jest przeznaczone dla tych osób spośród nas, które nie cierpią na trwałe schorzenia, ale chcą zapewnić swoim stopom ochronę przed ich powstaniem. Dobrze dobrane obuwie profilaktyczne może zahamować rozwój wad stóp, a także poprawić jej ułożenie. Jest to obuwie, które można śmiało polecić tym, którzy pracują wiele godzin w pozycji stojącej: lekarzom, pielęgniarkom, kosmetyczkom, fryzjerom itd. Obuwie nie leczy, ale zapewnia stopom odpowiednie wsparcie, dzięki czemu można zyskać ochronę przed różnego typu deformacjami i dolegliwościami.

Zalety obuwia medycznego

Buty profilaktyczne mogą nosić zdrowe osoby, które chcą zadbać o zachowanie właściwego kształtu stóp i ochronić się przed różnymi schorzeniami. Tego typu obuwie medyczne dobrze się prezentuje i przypomina tradycyjne, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Najlepszym miejscem na zakup butów profilaktycznych jest sklep medyczny. Warto przy wyborze obuwia profilaktycznego zwrócić uwagę na jego cechy. Ważne, by były wykonane z naturalnych materiałów. Buty profilaktyczne mogą być swoistym remedium na różne problemy stóp. Duża dostępność kolorów i fasonów sprawia, że korekta zniekształceń jest wtedy też mniej uciążliwa. W wielu sytuacjach zmiana obuwia daje ulgę w różnych dolegliwościach. Dostępny jest duży wybór obuwia na każdą porę roku.

Klapki, chodaki medyczne i inne rodzaje obuwia medycznego profilaktycznego są dostępne w różnych kolorach, to modele lekkie i wygodne. Klapki medyczne męskie mają oszczędny, minimalistyczny design i cechują się solidnym wykonaniem. Specjalistyczne firmy obuwnicze gwarantują ogromny wybór modeli, dlatego tego też każdy z pewnością znajdzie odpowiednie dla siebie. Modne wzory sprawiają, że chodzenie w obuwiu medycznym przestaje być przykrym obowiązkiem.

Rodzaje butów medycznych

Wkładki ortopedyczne – czemu służą i kiedy je nosić

Wkładki ortopedyczne to specjalny produkt medyczny. Przede wszystkim zapewniają odpowiednie wsparcie stopom. Dzięki temu korzystnie wpływają na pracę kolan, bioder, kręgosłupa. Ze względu na swój leczniczy charakter warto, by były dobrze dobrane do wady stopy stwierdzonej u chorej osoby. Wkładki można wykorzystać do łagodzenia skutków takich schorzeń jak płaskostopie podłużne, poprzeczne, haluksy, zespół stopy cukrzycowej, ostroga piętowa czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Jeśli mamy wskazania do noszenia butów medycznych, ale nie zawsze chcemy je zakładać, warto pomyśleć o dokupieniu wkładek ortopedycznych. Dobrze dobrane znacząco zmniejszą ból. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy model, który nam się podoba, ale nie jest to model zdrowotny. W przypadku dużych wad konieczne może okazać się wykonanie specjalistycznych wkładek na zamówienie.

Buty medyczne dla zdrowia stóp

Prawidłowy rozwój stopy, a także właściwa postawa znacząco wpływają na zdrowie stawów oraz kręgosłupa. Dzięki specjalnemu obuwiu można zapobiec pogłębianiu się istniejącej wady, a zdrowym stopom zapewnić wsparcie pomagające uniknąć jej powstania. Buty medyczne można nosić w wielu sytuacjach. Zarówno obuwie ortopedyczne, jak i profilaktyczne to najlepsza z możliwych inwestycji w zdrowie stóp.

Polecane artykuły