Operacja zaćmy to jeden z tych zabiegów okulistycznych, które są wykonywane najczęściej. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Każdego roku tysiące pacjentów odzyskuje w ten sposób ostrość widzenia. Jednak aby zabieg mógł się powieść, niezbędne jest przestrzeganie wytycznych po samej operacji. Zatem jak wygląda rekonwalescencja po usunięciu katarakty?

Jak przebiega i na czym polega operacja zaćmy?

Zabieg ten w teorii jest dość prosty. W miejsce naturalnej, zmętniałej już soczewki, wstawia się sztuczny implant. Cały zabieg w nowoczesnych placówkach zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut, a pacjent opuszcza klinikę jeszcze tego samego dnia. To ogromny postęp. Jeszcze pod koniec XX wieku, pacjenci musieli pozostać w szpitalu przez kilka dni od zabiegu.

Jednak postęp w medycynie sprawił, że operacja zaćmy nie jest już tak inwazyjna , a pacjenci niezwykle szybko wracają do pełnej sprawności. Umożliwia to metoda fakoemulsyfikacji w znieczuleniu miejscowym. Pozwala ona także na usunięcie zaćmy w każdym stadium tej choroby.

Czego nie wolno robić po operacji zaćmy?

Po zabiegu zakończonym powodzeniem, dalszy etap powrotu do pełnej sprawności w dużej mierze zależy od pacjenta i tego, jak będzie przestrzegał zaleceń. Samodyscyplina jest niemniej ważna od prawidłowego przebiegu samej operacji. O czym więc pamiętać po wyjściu z placówki?

Przede wszystkim kontakt operowanego oka z wodą. Należy tego bezsprzecznie unikać. Pacjent opuszcza klinikę ze specjalnym opatrunkiem na oku, który chroni gałkę oczną przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi, w tym także z wodą. Zatem chcąc wziąć np. kąpiel, należy pamiętać, aby nie zamoczyć opatrunku. Najbezpieczniej jest zrezygnować z mycia włosów, a samą twarz przetrzeć wilgotnym ręcznikiem lub chusteczkami.

Nawet po usunięciu opatrunku (w dniu po operacji, podczas wizyty kontrolnej), należy zwracać szczególną uwagę na to, by oko uniknęło kontaktu z wodą.

Jak spać po usunięciu katarakty?

Lekarze zalecają, aby w pierwszych dniach po operacji unikać także wykonywania skłonów. A co ze spaniem? W jakiej pozycji można spać po operacji zaćmy? To niezwykle ważne. Nie powinniśmy spać na brzuchu oraz leżąc na boku po stronie oka, które było operowane. Najbezpieczniejsza pozycja to na wznak lub na boku przeciwnym. Warto przy tym skorzystać ze specjalnej osłonki na opatrunek, którą zakłada się na noc. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ten utrzyma się na miejscu przez całą noc.

Gdzie wykonać operację zaćmy?

Jeżeli masz problemy z ostrością widzenia i szukasz kliniki godnej zaufania, która w komfortowych warunkach przeprowadzi cię przez zabieg operacji usunięcia katarakty, już dzisiaj skontaktuj się z kliniką Provisus. To tam pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy pomogli już setkom pacjentów. Dołącz do nich i ciesz się na nowo zdrowym wzrokiem.

Polecane artykuły