Regularne pomiary ciśnienia tętniczego krwi są bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki nim można wcześnie wykryć nieprawidłowości. Szczególnie niebezpieczne są wartości powyżej normy – świadczą one o nadciśnieniu tętniczym. Aby wyniki były wiarygodne, należy wiedzieć, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi.

Jak samodzielnie zmierzyć ciśnienie krwi?

Aby dokonać samodzielnego pomiaru ciśnienia krwi, należy zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Jest to urządzenie, które składa się z mankietu, pompki oraz manometru. Może być on mechaniczny, półautomatyczny lub elektroniczny. Do użytku domowego najbardziej polecany jest ostatni typ ze względu na łatwą obsługę oraz szybkie pomiary. Ciśnieniomierz należy kupić w dobrym sklepie medycznym. Szeroką ofertę ma Sklep medme.pl.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na odpowiednią szerokość mankietu. Po założeniu powinien on obejmować ⅔ długości ramienia. Ważny jest również jego obwód – standardowo dla osób dorosłych wynosi on 22–33 cm. Na rynku dostępne są też urządzenia, które zakłada się na nadgarstek.

Zasady pomiaru ciśnienia krwi

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest prosty, dlatego każdy może wykonać go samodzielnie w domu. Warto jednak pamiętać, że istnieją czynniki, które mogą go zakłócać, a tym samym spowodować, że wynik będzie zafałszowany (zbyt niski lub zbyt wysoki). Przede wszystkim ważne jest kupienie ciśnieniomierza ze sprawdzonego źródła. Urządzenia kupione w markecie mogą być fabrycznie uszkodzone, a tym samym wskazywać nieprawdziwe wartości. W instrukcji zawsze znajduje się informacja o tzw. marginesie błędu.

Najważniejsze zasady pomiaru ciśnienia krwi to:

  • poprawne założenie mankietu (na nadgarstek lub na ramię powyżej łokcia),
  • dobranie odpowiedniego rozmiaru mankietu,
  • wykonanie pomiaru w spokojnych warunkach,
  • wykonanie pomiaru po krótkim odpoczynku,
  • wykonanie pomiaru w pozycji siedzącej,
  • opieranie łokcia podczas pomiaru na wysokości serca,
  • powstrzymanie się od poruszania ręką w trakcie badania,
  • wykonanie pomiaru przed przyjęciem leków,
  • powstrzymanie się od jedzenia lub palenia papierosów przed pomiarem.

Warto także pamiętać, aby pomiar ciśnienia krwi był dokonywany zawsze na tej samej ręce. Przy pierwszym badaniu należy sprawdzić wartości na obu kończynach i wybrać tę, na której zostały stwierdzone wyższe wartości.

Jakie są normy ciśnienia krwi?

Normy ciśnienia tętniczego krwi dla osób dorosłych (według Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego) to:

  • ciśnienie optymalne: poniżej 120/80 mmHg,
  • ciśnienie prawidłowe: 120–129/80–84 mmHg,
  • ciśnienie prawidłowe podwyższone: 130–139/85–89 mmHg.

Wartości wyższe należy skonsultować z lekarzem. Wskazują one na nadciśnienie tętnicze, które wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia (farmakologicznego i niefarmakologicznego). Brak terapii prowadzi do groźnych powikłań (m.in. uszkodzenia narządów wewnętrznych, zawału serca, udaru mózgu). Warto pamiętać, że schorzenie to nie daje żadnych objawów i można wykryć go jedynie dzięki pomiarowi ciśnienia. Dlatego tak ważna jest regularna samokontrola.

Polecane artykuły