Każdy czasami ma takie dni, gdy nic mu się nie chce. To zupełnie normalne. Każdy, nawet najbardziej zmotywowany człowiek potrzebuje od czasu do czasu chwili przerwy. Przecież nie każdy dzień musi być wypełniony po brzegi dążeniem do osiągnięcia zamierzonego celu i sukcesu. Czasami każdy potrzebuje zwyczajnego odpoczynku i nie chce mu się robić nic. Co jednak wtedy, gdy zmagasz się z brakiem motywacji przez dłuższy czas? Przeczytaj!

Motywacja do działania pozwala Ci rano wstawać z łóżka, iść do pracy, rozwijać swoje pasje, uczyć się nowych rzeczy – motywacja jest naprawdę bardzo ważna. Dzięki niej możesz tak naprawdę cieszyć się życiem i korzystać z niego całymi garściami. Możesz być zmotywowany, by osiągać różne cele. Co jednak, gdy tracisz cel z oczu? Wtedy możesz też nie mieć motywacji do działania. Stracisz bowiem poczucie sensu tego, co się dzieje. To bardzo zła sytuacja, na szczęście jednak można z nią walczyć. Motywację możesz odzyskać na nowo.

Czym jest motywacja?

Motywacja to nic innego jak gotowość do podjęcia konkretnych działań, by spełnić określony cel. Możesz mieć motywację do pracy, nauki, poznania nowych ludzi, zmiany miejsca zamieszkania – wymieniać można naprawdę długo. Motywacja jest bardzo ważna w życiu i pozwala Ci na działanie, pozwala Ci robić rzeczy, na których naprawdę Ci zależy i osiągnąć sukces. Motywacja dzieli się na dwa rodzaje. Wyróżnić można bowiem motywację zewnętrzną i wewnętrzną.

Motywacja zewnętrzna to taka, która płynie do Ciebie z zewnątrz. Do podejmowania określonych działań – starania się o wymarzoną pracę, nauki, wyboru konkretnego kierunku studiów i innych kwestii, motywuje Cię coś lub ktoś z zewnątrz. Może to być motywacja ze strony innych osób – obietnica nagrody, rekompensaty czy innego zysku, który przypadnie Ci w udziale, jeśli zrobisz tak, jak Ci ktoś mówi. Motywacja zewnętrzna i wizja nagrody też może skutecznie zachęcić Cię do działania. Jednak o wiele lepiej jest odczuwać motywację wewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna nie płynie do Ciebie od osób trzecich. To Twoje wewnętrzne przekonanie, że chcesz coś zrobić, chcesz się rozwinąć i osiągnąć sukces na jakimś polu. Motywacja wewnętrzna uważana jest za lepszą, pełniejszą formę motywacji, która ma na Ciebie o wiele większy, pozytywny wpływ i pozwala na osiąganie zamierzonych celów.

Dlaczego brakuje Ci motywacji?

Istnieje wiele powodów tego, dlaczego zaczyna Ci brakować motywacji do działania. Czasami może to być spowodowane problemami ze zdrowiem – tak fizycznym, jak i psychicznym. Ludzie, którzy zmagają się z depresją i zaburzeniami psychicznymi mogą nie mieć motywacji nawet do tego, by wykonywać najprostsze zajęcia – nawet wstawanie z łóżka czy dbanie o własną higienę może być utrudnione.

Motywacji może Ci jednak brakować również wtedy, gdy jesteś zdrowy. Możesz nagle stracić wiarę w sens tego, co robisz. Możesz utracić z oczu swój cel. Może się to stać z wielu powodów. Jednym z najpowszechniejszych jest rutyna i poczucie wypalenia.

Jeśli ciągle robisz to samo, masz wrażenie, że w Twoim życiu nic się nie dzieje i nic nie zmienia na lepsze, możesz stracić motywację do tego, by się w ogóle starać. Możesz nie widzieć sensu swych starań, bo nie widzisz żadnych postępów.

Możesz też stracić motywację do działania, bo nie wiesz, do czego dążyć. Brak określonego celu w życiu może bardzo demotywować do działania. A samo znalezienie realnego celu, czegoś, do czego będziesz dążyć i odzyskasz poczucie sensu, może być bardzo trudne.

Jeśli czujesz, że brakuje Ci motywacji do działania i niepokoi Cię ten stan, nie bój się prosić o pomoc. Wizyta u psychologa może Ci pomóc spojrzeć na pewne kwestie z zupełnie innej perspektywy. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psycholog-warszawa/.

Jak sobie poradzić z brakiem motywacji?

Brakuje Ci motywacji do działania i zaczyna Ci doskwierać ten stan? To dobrze, to oznacza, że zauważasz problem i chcesz z nim walczyć – a to już znaczy bardzo dużo. Co możesz zrobić, by odzyskać motywację?

Przede wszystkim zastanów się nad swoim życiem. Zastanów się nad tym, co Cię dręczy, co sprawia, że brakuje Ci sił i chęci do działania. A potem zastanów się, jak możesz zmienić tę sytuację. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, by zmienić to, co Cię ogranicza. Porozmawiaj o swoich problemach z kimś bliskim, zapytaj o radę komuś, komu ufasz i na kogo zdaniu Ci zależy.

Zawsze możesz też gdzieś wyjechać przynajmniej na kilka dni. Zmiana swojego najbliższego otoczenia może pozwolić Ci spojrzeć na Twoje problemy z dystansu, co może pomóc Ci w znalezieniu rozwiązań dręczących Cię problemów. Możesz też po prostu głęboko się zrelaksować i wyrwać z rutyny.

Sama rutyna też może bardzo źle wpłynąć na Twoją motywację do działania. Postaraj się ją przerwać. Poszukaj sobie hobby, zajmij się czymś, czym zawsze chciałeś. Postaraj się coś zmienić w swoim życiu. Nawet drobne zmiany mogą Ci pomóc wyrwać się z utartych schematów i odzyskać chęć do działania.

W końcu możesz też zwrócić się o pomoc do specjalisty. Wizyta u psychologa czy podjęcie psychoterapii mogą okazać się bardzo pomocne w zrozumieniu tego, co się z Tobą dzieje. Z usług psychologa lub psychoterapeuty mogą skorzystać wszyscy, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu, odblokować swój wewnętrzny potencjał i rozwinąć skrzydła.

Polecane artykuły