Wrzody żołądka to bardzo powszechne schorzenie, które może wynikać z wielu, często dość niejednoznacznych czynników. Warto pamiętać o tym, że osoba chora na wrzody powinna trzymać dietę, która wyklucza szereg produktów. Tylko, jak taką dietę skomponować?

Skąd biorą się wrzody żołądka?

Chcąc dokładnie przedstawić kwestię diety przy chorobie wrzodowej, trzeba sobie uświadomić pewną bardzo ważną kwestię. Choroba wrzodowa często daje niejednoznaczne objawy, a jej diagnostyka powinna być prowadzona przez lekarza. Lista możliwych powikłań, jakie może dawać ta przypadłość, jest długa. Dlatego też nie warto jej bagatelizować.

W chorobie wrzodowej dużą rolę odgrywa wypracowanie sobie zupełnie nowych nawyków żywieniowych. Na tym polu osoba chora nie jest pozostawiona samej sobie. Dobry dietetyk online bez trudu skomponuje odpowiedni jadłospis i wytłumaczy, jak najlepiej radzić sobie z tą przypadłością. Uznanie zyskują porady dietetyczne przez internet, a wiele osób rekomenduje Michała Wrzoska, dietetyka klinicznego i trenera – https://michalwrzosek.pl/.

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że spory odsetek chorych jest zarażonych bakterią Helicobacter Pyroli. W aptece można kupić test, który szybko da Wam odpowiedź na pytanie, czy jesteście w gronie tych osób. Trzeba podkreślić, że test, mimo tego, że cechuje się sporą dokładnością, nie powinien być traktowany jako badanie, które daje 100% pewności. Lekarz rodzinny może zlecić wykonanie badania z krwi w kierunku poszukiwania Helicobacter Pyroli i przyjmuje się, że dopiero taki test uznajemy za pewny, udzielający dokładnej odpowiedzi.

Często sięga się też po niezbyt lubianą przez pacjentów gastroskopię. Nie ma żadnych podstaw ku temu, by demonizować to badanie. Owszem, nie należy ono do najprzyjemniejszych, jednak daje ono lekarzowi niemal pełną wiedzę o stanie naszego układu pokarmowego. Przy jednoczesnym wykonaniu testu urezowego, gastroskopia pozwala też „za jednym zamachem” potwierdzić obecność bakterii, które często wywołują chorobę wrzodową.

Choroba wrzodowa to nie koniec świata

Co, jeśli okaże się, że mamy wrzody? Na pewno nie warto panikować. Większość pacjentów udaje się wyleczyć, a choroba przechodzi w stan przewlekły tylko u części populacji. Jeśli należysz do tej grupy, to – poza stosowaniem lekarstw – możesz pomóc swojemu organizmowi, stosując zbilansowaną dietę. Wrzody uaktywniają się m.in. wtedy, gdy spożywamy dania kaloryczne, zbyt tłuste, kwaśne czy pikantne.

Na pewno lepiej zawierzyć swoje zdrowie osobie, która ma kompetencje ku temu, by wypowiadać się w kwestii naszego zdrowia, a nie przypadkowym osobom, które często próbują pomagać innym, cierpiącym na tę samą dolegliwość. Oczywiście, idea jest warta pochwały, jednak nie znając pełnej historii choroby, a także informacji o możliwych alergiach pokarmowych czy wynikach badań, można zaszkodzić, a nie pomóc.

Osobisty dietetyk online jest jedną z możliwych opcji, która znacząco minimalizuje ryzyko udzielenia takich niekompetentnych porad. Jest to szczególnie ważne wobec specyfiki choroby wrzodowej, którą równie prosto można zaleczyć, co nasilić jej objawy.

Jak wybrać dietetyka online?

W kwestii wyboru dietetyka online warto kierować się tymi samymi przesłankami, co przy wyborze lekarza: zaufaniem oraz pozytywnymi opiniami osób, które wcześniej skorzystały z jego usług. Jednym z wysoko ocenianych dietetyków online jest Michał Wrzosek, który jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaproponowana przez niego dieta zyskała uznanie w oczach ponad tysiąca pacjentów, z których zdecydowana większość wyrażała się o zastosowanych przez dietetyka metodach bardzo pochlebnie. Duże znacznie powinien odegrać też wywiad z pacjentem. Jeśli ktoś proponuje Wam gotowe rozwiązania, nie pytając o żadne informacje związane z historią choroby czy Waszym stanem zdrowia, to powinniście zrezygnować ze współpracy z takim dietetykiem online.

Jeśli będziecie pamiętali o tych kilku radach, a następnie zastosujecie się do diety, jaka będzie przygotowana specjalnie z myślą o Was, to istnieje duża szansa na to, że choroba wrzodowa nie będzie dla Was zbyt dokuczliwa. Kto wie, może wręcz uda się Wam ją zaleczyć.

Polecane artykuły