Najpopularniejszymi naturalnymi środkami, jakie wykorzystujemy wspomagając się przy leczeniu bólu gardła są czosnek, cebula, cytryna i miód. To tradycyjne środki w polskiej medycynie ludowej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po kilka nowinek stosowanych z powodzeniem od setek lat na wschodzie. Kurkuma stanowi doskonały przykład takiego leku.

1. Płukanka do gardła

Składniki: szklanka gorącej wody, łyżka soli kuchennej, pół łyżeczki kurkumy

Znamy już płukankę z ciepłej wody wymieszanej z solą. Przeciwzapalnie działająca kurkuma jedynie wzmocni działanie tego roztworu. Następnym razem więc do szklanki gorącej wody, wymieszanej z łyżką soli, dodajmy jeszcze pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy. Płuczmy gardło 2 razy dziennie przez cztery dni aż do ustąpienia objawów.

2. Złote mleko

Składniki: sproszkowana kurkuma – ½ łyżeczki, zmielony czarny pieprz – ½ łyżeczki, mleko (krowie lub roślinne) – 1 szklanka

Oto opisywane już na naszej stronie „złote mleko” – gdzie pieprz i zawarta w nim piperyna pomoże w przyswojeniu kurkuminy zawartej w żółtym korzeniu. Sproszkowane składniki dodajemy do gorącego mleka, dobrze mieszamy i wypijamy. Warto również przygotować pastę z kurkumy i dodawać ją do mleka doprawiając do smaku miodem i przyprawami korzennymi.

3. Herbatka z kurkumy

Składniki: ½ łyżeczki sproszkowanej kurkumy, łyżeczka miodu, sok z połowy cytryny, 2 szklanki wody

Wodę doprowadzamy do wrzenia, następnie gotujemy już na średnim ogniu przez kilka minut z wymieszaną w niej kurkumą. Do mocno ciepłej ale nie gorącej wody dodajemy miód i cytrynę. Mieszamy i pijemy 2 do 3 razy dziennie przez 3 dni.

4. Kurkuma z mlekiem kokosowym

Składniki: łyżeczka kurkumy, szczypta czarnego pieprzu, łyżka miodu, pół szklanki mleka kokosowego, szklanka wody

Do wody dodajemy pieprz i kurkumę, gotujemy na średnim ogniu. Przecedzamy i do lekko przestudzonego wywaru dodajemy miód i mleko kokosowe. Mieszamy i pijemy 2 -3 razy dziennie do momentu ustąpienia objawów.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że wszystkie te napary, wywary i napoje można również stosować na wzmocnienie organizmu, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Warto poszukiwać takich rozwiązań. Natomiast przy silnych i utrzymujących się powyżej 3 dni objawach, zwłaszcza gdy pojawi się wysoka gorączka należy udać się do lekarza.

Podziel się artykułem z przyjaciółmi – polub nasz fanpage na Facebooku i nie zapomnij udostępnić artykułu znajomym!

 

Polecane artykuły