Kobiece narządy płciowe nazywa się również narządami rodnymi, ponieważ umożliwiają rodzenie dzieci. Inną, często stosowaną nazwą jest termin: genitalia.

Układ płciowy żeński

Jajowody

Dwa przewody, łączące się z macicą którymi wędrują komórki jajowe przechodzące z jajników do macicy; osiągają długość 8 cm.

Jajniki

Dwa gruczoły, położone po obu stronach macicy, zawierające jajeczka, czyli żeńskie komórki rozrodcze; w okresie dojrzewania zaczynają wytwarzać pierwsze dojrzałe jajeczka.

Macica

Macica zbudowana z mięśni, kształtem przypomina odwróconą gruszkę – górna, szersza, część to tzw. trzon, dolna, węższa, to szyjka macicy; w okresie dojrzewania macica nie tylko zmienia kształt i wielkość, ale również położenie – przechyla się do przodu; jest szczególnym mięśniem w organizmie kobiety – najsilniejszym i najbardziej rozciągliwym; w czasie ciąży rośnie, powiększając swoją masę dwudziestokrotnie.

Szyjka macicy

Dolna część macicy, lekko wsunięta w pochwę; rośnie podczas dojrzewania, osiągając od 2 do 4 cm.

Pochwa

Pochwa łączy macicę z narządami zewnętrznymi, czyli sromem; jest bardzo elastyczna, jej stopień rozciągliwości jest tak duży, że dziecko podczas porodu właśnie tą drogą wydostaje się z macicy na zewnątrz; w okresie dojrzewania pochwa rośnie gwałtownie i bardzo szybko osiąga rozmiar od 6 do 10 cm.

Ujście cewki moczowej

otwór w kształcie litery „V”; znajduje się między łechtaczką a ujściem pochwy;
przez niego wydalany jest mocz

Wzgórek łonowy

Warstwa tkanki tłuszczowej, tworząca wypukłość w dole brzucha. W okresie dojrzewania warstwa tłuszczu staje się grubsza i porasta włosami.

Wargi sromowe większe (zewnętrzne)

Dwa fałdy skórne, które zasłaniają i chronią inne części sromu. U nastolatek wargi sromowe stają się bardziej mięsiste, ich brzegi stykają się ze sobą. Na wewnętrznej stronie pojawiają się niewielkie, jaśniejsze wybrzuszenia – są to gruczoły łojowe.

Wargi sromowe mniejsze (zewnętrzne)

Dwa fałdy skórne, znajdujące się pomiędzy wargami sromowymi większymi. Nie należy tutaj kierować się nazwą, ponieważ w rzeczywistości mogą być one mniejsze, takie same lub większe niż zewnętrzne wargi sromowe. Obie wargi mniejsze mogą też być różnych rozmiarów. Ich kolor przybiera odcienie od jasnoróżowego do ciemnego, a powierzchnia może być gładka lub mocno pomarszczona. W okresie dojrzewania w tym miejscu uaktywniają się gruczoły łojowe, dzięki którym wargi są wilgotne.

Łechtaczka

Mały, wypukły organ, znajdujący się w połączeniu warg sromowych mniejszych. Może być częściowo lub całkowicie zasłonięta fałdem skóry, tworzącej rodzaj kapturka. Pod nim znajduje się koniuszek łechtaczki. W okresie dojrzewania łechtaczka powiększa się i staje się bardziej wrażliwa. U dorosłych kobiet ma ona rozmiar mniej więcej gumki od ołówka.

Błona śluzowa macicy

Endometrium; gąbczasta, ukrwiona tkanka wyściełająca wnętrze macicy. W dzieciństwie jest ona bardzo cienka, ale w miarę dojrzewania zachodzą w niej zmiany. Gdy jajniki zaczną wytwarzać wystarczającą ilość estrogenu, błona śluzowa rozrasta się i wypełnia nowymi naczyniami krwionośnymi oraz gąbczastą wyściełającą tkanką. Do momentu pierwszego wyjścia jajeczka z jajnika błona śluzowa dwukrotnie zwiększy swoją grubość i wypełni się krwią.

Podczas cyklu miesiączkowego błona ta staje się coraz grubsza, a następnie – jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę – oddziela się .od ścianek macicy i przez pochwę wy-dostaje się na zewnątrz w postaci wydzieliny miesiączkowej. Błona pod wpływem hormonu – progesteronu, grubieje i zaczyna wytwarzać substancje odżywcze. Pomagają one zagnieździć się zapłodnionemu jajeczku i przekształcić w płód.

Błona dziewicza (hymen)

Błona dziewicza zamyka wejście do pochwy, ma jeden lub kilka otworów, pozwalających na wypływ krwi miesiączkowej. Może mieć różny kształt i grubość. Czasami zdarza się, że dziewczynka rodzi się bez błony dziewiczej, bywa też, że ulega ona przerwaniu w dzieciństwie, podczas upadków lub ćwiczeń gimnastycznych.

Więcej z kategorii: Czas dojrzewania