Nasze ciało codziennie wysyła nam mnóstwo informacji, których nie powinniśmy przeoczyć i bagatelizować. Kolor moczu może również wiele powiedzieć nam na temat stanu naszego zdrowia. Dlatego zaglądanie do toalety, choć może nieco krępujące powinno być naszym codziennym nawykiem.

Kolor moczu mówi wiele o stanie naszego zdrowia. Oto, co oznacza każdy kolor:

Przezroczysty kolor moczu

Kolor przeźroczysty może świadczyć o tym, że pijesz zbyt wiele wody, co również może być dla naszego zdrowia niekorzystne. Jeśli natomiast spożywasz mało ilości wody w ciągu dnia, a kolor nadal jest przeźroczysty, być może cierpisz na cukrzycę lub masz problemy z nerkami.

Jasno żółty kolor moczu

żółty kolor moczu

Barwa moczu w kolorze jasno żółtym świadczy o naszym zdrowiu i o dobrej pracy nerek.

Ciemny żółty kolor moczu

Jeżeli mocz jest ciągle w ciemnym odcieniu żółci, przyjmujesz małą ilość wody.

Miodowo-żółty kolor moczu

Kolor ten świadczy o odwodnieniu naszego organizmu. Koniecznie zadbaj o nawyk picia większej ilości płynów.

Brązowy kolor moczu

Kolor brązowy często świadczy o poważnych chorobach wątrobowych oraz o odwodnieniu. Odwiedź koniecznie lekarza, jeżeli poprawa nie nastąpi po nawodnieniu organizmu.

Niebieski lub zielony kolor moczu

To kolory, które pojawiają się często po zażywaniu niektórych leków bądź barwę tą powodują niektóre barwniki spożywcze. Odcień ten może również oznaczać infekcję bakteryjną lub choroby genetyczne. Jeśli kolor będzie utrzymywał się przez dłuższy czas koniecznie odwiedź lekarza.

co oznacza kolor moczu

Różowy kolor moczu

Kolor różowy może oznaczać problemy z prostatą lub nerkami, albo inne groźne choroby. Chyba, że w ostatnim czasie spożywałeś jagody, maliny bądź rabarbar, może to być jedynie chwilowe.

Piana w moczu

Często pojawiająca się piana w moczu to wynik bardzo poważnych chorób nerek: kłębuszkowe zapalenie nerek lub zespół nerczycowy.

Inne kolory moczu

Inne kolory mogą świadczyć m.in. o przyjmowaniu leków, barwników spożywczych lub lewatywę. Jeżeli nie jesteś pewny barwy swojego moczu zasięgnij o poradę specjalistę.Źródło i fotografie: youtube.com