Ciąża to okres, w którym konieczna jest wzmożona dbałość o organizm. Ważnym aspektem jest zwłaszcza obowiązek zadbania o higienę intymną. Najlepiej stosować w tym celu odpowiedni środek myjący. Jaki płyn do higieny intymnej w ciąży wybrać?

W okresie ciąży pH pochwy zmienia się na bardziej zasadowe, co wpływa na większe ryzyko infekcji. Dlatego, aby temu zapobiec, warto stosować dobrej jakości płyny do higieny intymnej o odpowiednim składzie i właściwościach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płyn do higieny intymnej?

W sklepach dostępnych jest wiele rozmaitych płynów do higieny okolic intymnych. Najlepiej, aby kobiety w ciąży zdecydowały się na produkty przeznaczone właśnie na ten specjalny czas. Wspomniane środki powinny być delikatne, pozbawione silikonów, parafiny, barwników oraz innych sztucznych substancji. Ponadto powinny mieć w składzie wybrane składniki, w tym przede wszystkim kwas mlekowy, który odpowiada za utrzymanie właściwego pH. Dobrze, aby w produkcie znalazł się wyciąg z lukrecji, który wykazuje właściwości antybakteryjne, a także olej z owsa o właściwościach nawilżających oraz wspierających funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jak stosować płyn do higieny intymnej?

Płyny lub żele do higieny intymnej należy stosować maksymalnie dwa razy dziennie. Zbyt intensywne bądź zbyt częste mycie nie jest wskazane, ponieważ pozbawia okolice intymne niezbędnej bariery ochronnej. To może z kolei prowadzić do częstszych infekcji.

Preparaty do higieny intymnej najlepiej jest stosować pod prysznicem albo podczas kąpieli. Nie należy używać zbyt dużej ilości środka – wystarczy niewielka ilość, bowiem pod wpływem wilgoci preparat zacznie się pienić. Niedużą ilość produktu trzeba nanieść na dłoń, a następnie umyć zwilżone wodą miejsca intymne w kierunku od przodu do tyłu. Kolejny etap to dokładne spłukanie płynu pod bieżącą wodą oraz wytarcie miejsc intymnych suchym, czystym ręcznikiem.

Higiena intymna w ciąży

Zaleca się, aby kobiety w ciąży stosowały wyłącznie dobrej jakości, delikatne preparaty do higieny intymnej. Nie powinny one używać zwykłego mydła czy żelu pod prysznic. Kosmetyki mogą bowiem powodować podrażnienia i wyjaławiać florę bakteryjną. Najlepiej zrezygnować w tym czasie z długich, gorących kąpieli na rzecz pryszniców. Odradza się stosowanie gąbek i myjek. Do osuszania miejsc intymnych należy stosować czyste ręczniki przeznaczone wyłącznie do stref intymnych, ewentualnie ręczniki jednorazowe.

Poza domem, podczas korzystania z toalety, zaleca się stosowanie chusteczek do higieny intymnej. Najlepiej, by były to środki nieperfumowane, z dodatkiem substancji łagodzących podrażnienia, np. z wyciągiem z rumianku, pantenolem albo nagietkiem.

Preparat do higieny intymnej po porodzie

Środki myjące wykorzystywane w ciąży można z powodzeniem stosować także po porodzie. Używanie sprawdzonych preparatów zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień lub alergii. Szczególnie polecanym składnikiem w żelu wykorzystywanym w połogu jest wspomniany wcześniej wyciąg z lukrecji, który wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Więcej wartościowych informacji na temat płynów myjących oraz prawidłowej higieny miejsc intymnych w ciąży znajdziesz na stronie internetowej https://wylecz.to/ciaza-i-dziecko/plyn-do-higieny-intymnej-w-ciazy-jaki-wybrac/.

Więcej z kategorii: Ciąża