Neurolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego u dzieci. W jakich sytuacjach należy umówić wizytę u takiego lekarza? Jakie zachowania i dolegliwości u dziecka powinny skłonić rodziców do konsultacji zdrowia swojej pociechy u neurologa dziecięcego? Co dobrze jest wiedzieć na ten temat?

Kiedy wskazana jest wizyta u neurologa dziecięcego?

Wizyta u neurologa dziecięcego zalecana jest już w przypadku noworodków. Mowa tu o tych dzieciach, które urodziły się z ciąży mnogiej lub ciąży zagrożonej. Konsultacji u takiego specjalisty wymagają także wcześniaki oraz dzieci, u których masa urodzeniowa była niska. Na profilaktyczną wizytę u neurologa dziecięcego warto udać się także, gdy ciąża zakończyła się cesarskim cięciem lub gdy podczas ciąży kobieta chorowała na infekcje wirusowe. Jeżeli chodzi o niemowlęta to o zarezerwowaniu wizyty w gabinecie neurologicznym dla dzieci powinni zadbać rodzice, którzy zaobserwują u swojej pociechy nieprawidłowości w napięciu mięśniowym bądź asymetrię ciała.

Konsultacji wymagają także te dzieci, u których opiekunowie dostrzegli cofnięcie się w rozwoju, brak zainteresowania otoczeniem czy zaburzenia pamięci i zachowania. Symptomami występującymi u dzieci, które powinny wzbudzić czujność rodziców są także takie objawy jak utrzymywanie sztywności karku, częste bóle lub zawroty głowy, zwiększona nadwrażliwość na bodźce czy też regularne problemy z koncentracją. Neurolog dziecięcy diagnozuje zarówno choroby mózgu, jak i choroby nerwowo – mięśniowe. Schorzenia, których leczeniem zajmuje się taki specjalista to miedzy innymi: dziecięce porażenie mózgowe, autyzm, padaczka, choroby nowotworowe układu nerwowego, neuroinfekcje czy przepukliny rdzeniowo – kręgowe.

Neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy – co warto wiedzieć na temat wizyty u tego specjalisty?

Jeżeli interesuje nas neurolog dziecięcy w Warszawie to bardzo dobrą ofertę w tym zakresie ma dla nas Poradnia Neurologii Dziecięcej Onkolmed z Ursynowa. Odnajdziemy tu doświadczonych specjalistów, którzy w profesjonalny sposób zajmują się diagnozowaniem i leczeniem dzieci. Rodzice często zastanawiają się czy na wizytę u neurologa trzeba przygotować dziecko w jakiś specjalny sposób. Warto, zatem wiedzieć, że wizyta u takiego lekarza nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań, rodzice powinni jedynie pamiętać o tym, aby zabrać na nią ze sobą aktualne wyniki badań dziecka.

Podczas wizyty neurolog dziecięcy przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, zapozna się z wynikami badań, zbada odruchy dziecka, dokona badania fizykalnego i oceny neurologicznej rozwoju dziecka oraz zadecyduje o sposobie leczenia. Może zdarzyć się także tak, że w celu postawienia diagnozy potrzebne będzie wykonanie dodatkowych badań. Zaawansowanymi badaniami potrzebnymi do postawienia diagnozy mogą być np. takie badania jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy badania laboratoryjne. Pamiętajmy o tym, że dobry neurolog dziecięcy to gwarancja leczenia na najwyższym poziomie.

Polecane artykuły