Ketonal, czyli przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy lek zawierający ketoprofen, jest dostępny bez recepty. Dzięki temu można kupić go także w aptekach internetowych, co znacznie zwiększa jego dostępność. Ketonal można stosować bez konsultacji z lekarzem przez 5 dni.

Co oznacza, że Ketonal jest dostępny bez recepty?

Od 2017 roku przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy lek Ketonal jest dostępny bez recepty. Oznacza to, że można go nabyć i stosować bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Jest to duże ułatwienie dla osób, które szukają szybkiego i skutecznego sposobu na łagodny i umiarkowany ból.

Ketonal dostępny bez recepty można nabyć także w aptekach internetowych. Taka możliwość znacznie zwiększa jego dostępność. Zakupy leków przez Internet są bardzo wygodne, dlatego taka forma jest coraz częściej wybierana przez pacjentów. Dzięki nim w środki przeciwbólowe mogą zaopatrzyć się również te osoby, które z powodu choroby nie mogą opuszczać domów.

Który Ketonal jest dostępny bez recepty?

Lek Ketonal jest dostępny w różnych formach – w kapsułkach, granulkach, w postaci roztworu do wstrzykiwań oraz żelu do stosowania zewnętrznego. Poszczególne preparaty różnią się nie tylko sposobem podawania, ale także ilością substancji czynnej. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy Ketonal jest dostępny bez recepty.

Bez recepty można kupić preparat, który nosi nazwę Ketonal Active. Ma on postać twardych kapsułek, które są pakowane po 10 lub 20 sztuk. Obecna w nim dawka substancji czynnej jest najmniejsza z możliwych – 50 mg. Ketonal bez recepty nie jest objęty refundacją. Jego zaletą jest jednak to, że ma niską cenę.

Jak działa Ketonal bez recepty?

Działanie Ketonalu bez recepty opiera się na takich samych mechanizmach, jak w przypadku tego samego farmaceutyku dostępnego w innej formie lub dawce i wyłącznie na zlecenie lekarza. Substancją czynną obecną w leku jest ketoprofen zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego funkcją jest blokowanie syntezy substancji, które biorą udział w procesach zapalnych. To głównie prostaglandyny, ale także leukotrieny.

Blokowanie syntezy prostaglandyn i leukotrienów jest możliwe dzięki hamowaniu enzymu cyklooksygenazy COX-1 i COX-2. Ketoprofen charakteryzuje się szybkim działaniem – swoje maksymalne stężenie w organizmie osiąga po ok. 1,5 godziny, a wyraźną poprawę samopoczucia można dostrzec już po 30 minutach.

Jak dawkować Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty należy dawkować zgodnie z informacjami zawartymi na dołączonej ulotce lub zaleceniami lekarza. Dozwolone jest przyjmowanie jednej kapsułki (50 mg ketoprofenu) co 8 godzin, czyli maksymalnie 3 w ciągu doby. Co ważne, dawkę można powtórzyć tylko wtedy, gdy dolegliwości nie ustąpiły. Ze względów bezpieczeństwa Ketonal bez recepty nie może być stosowany dłużej niż 5 dni. Po tym czasie konieczna jest konsultacja lekarska.

Ketonal bez recepty należy przyjmować w trakcie posiłku. Kapsułka powinna zostać popita dużą ilością wody lub mleka. Zalecane minimum to pół szklanki (ok. 125 ml). Nie można zażywać leku podczas spożywania kawy, herbaty lub napojów gazowanych. Zabronione jest także łączenie Ketonalu z innymi lekami z grupy NLPZ (m.in. ibuprofenem, diklofenakiem, naproksenem), litem oraz metotreksatem. Trzeba także pamiętać, że ten środek przeciwbólowy nie jest przeznaczony dla dzieci – mogą go przyjmować wyłącznie osoby powyżej 15 roku życia.

Wydłużenie czasu leczenia lub niestosowanie się do zaleceń lekarza może przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego: niestrawność, ból brzucha, nudności, biegunka lub zaparcia. Ich pojawienie się wymaga zaprzestania przyjmowania leku i skonsultowania się z lekarzem.

Czy Ketonal bez recepty można przyjmować w ciąży?

Ketonal bez recepty uznawany jest za lek bezpieczny. W niektórych sytuacjach trzeba jednak zachować ostrożność. Jedną z nich jest ciąża. Ze względu na wysoką skuteczność, ketoprofen może być stosowany w I i II trymestrze, ale wyłącznie na zlecenie lekarza. Dla zasady ciężarna nie powinna przyjmować żadnego leku na własną rękę, nawet gdy jest on powszechnie dostępny bez recepty. Natomiast stosowanie Ketonalu bez recepty nie jest dozwolone w III trymestrze ciąży. 

Polecane artykuły