Miażdżyca to jedna z chorób cywilizacyjnych. Siedząca praca, mało ruchu, niezdrowe jedzenie, to wszystko przyczynia się do odkładania cholesterolu w naszych tętnicach. Blaszki miażdżycowe zwężają przepustowość tętnić, a przez to utrudniają przepływ krwi. Zwężenie tętnic to przyczyna udarów mózgu, a więc wprost proporcjonalnie wpłynąć może na nasze życie. Jak się przed nim chronić? Warto w porę to schorzenie diagnozować. Pomocnym może być Doppler USG tętnic szyjnych i kręgowych.

Miażdżyca cichy zabójca

Miażdżyca to stan, który narasta latami. Odkładanie się złogów cholesterolu w naszych naczyniach krwionośnych doprowadza do zwężenia się prześwitu żył i tętnic, czy też z drugiej strony pogrubienia się ścian naczyń krwionośnych. Szczególnie tętnice w okolicy szyi i kręgosłupa są gwarantem dostarczenia krwi do czaszki. Już samo zwężenie światła tętnic jest niebezpieczne, a dodatkowo złogi cholesterolu mogą w końcu oderwać się i powędrować dalej, blokując przepływ krwi przez naczynie krwionośne w innym miejscu. Niedokrwienie mózgu nazywane jest w tym przypadku udarem, a stan ten może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu.

Udar mózgu – śmiertelne niebezpieczeństwo

Nie każdy udar kończy się śmiercią, ale nie można przez to marginalizować znaczeni udaru mózgu, zwłaszcza jeśli jest on wynikiem zatoru. W Polsce z udarem mózgu trafia do szpitala 80 tysięcy pacjentów rocznie. Aż 80% udarów mózgu powodowana jest przez niedokrwienie tzw. udar niedokrwienny, zwany też zawałem mózgu.

USG tętnic szyjnych i kręgowych

Badanie USG tętnic szyjnych i kręgowych pomaga ocenić grubość ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo zbadać można także szybkość i kierunek przepływu krwi. Czy krew nie cofa się w żyłach, a jeśli tak to co jest tego przyczyną. Badanie pozwala nam oszacować ryzyko zatorów. Ma to zatem kluczowe znaczenie dla analizowania przyczyn zatorów, leczenia, a także przeciwdziałania im poprzez zabiegi chirurgiczne. Mówiąc wprost, by móc poszerzyć tętnicę lub naczynie krwionośne trzeba najpierw wiedzieć, w który miejscu to zrobić.

Kiedy wykonać USG tętnic szyjnych i kręgowych?

Przebyty udar mózgu będzie absolutnym wskazaniem do badania, tak samo jak atak niedokrwienny, który nie przerodził się w poważniejszy stan. Wskazaniem jest także źle rokująca genetyka, a więc występowanie udarów mózgu i zawałów serca w rodzinie. Tutaj przyda się także badanie EKG lub echo serca. Podwyższony poziom cholesterolu jak i podwyższone ciśnienie krwi, może być pierwszą oznaką tworzących się zwężeń pomimo, że nie będą one jeszcze dawać nam żadnych sygnałów. Sygnałem takim może być np. szmer z okolic tętnic szyjnych, a także niedokrwienie ośrodkowego układu nerwowego. Doppler często zalecany jest pacjentom ze zdiagnozowaną cukrzycą, która niestety z miażdżycą i wysokim cholesterolem tworzy układ naczyń połączonych. Są to jednak dość oczywiste objawy problemów z przepustowością tętnic szyjnych i kręgowych, a co z tymi mniej oczywistymi?

Takim znakiem mogą być m.in. nawracające bóle i zawroty głowy, zasłabnięcie, omdlenia i zamroczenia, zaburzenia równowagi, wzroku, a nawet czucia (drętwienie). Na koniec warto wspomnieć w tym zestawieniu również szumy uszne i pogorszenie słuchu. Jak zatem widać rozstrzał objawów jest bardzo szeroki. Często zupełnie nie będziemy wiązać ich z tak poważną chorobą jak zator tętnic. Niestety zwykle jest to właśnie przyczyną tak niskiej skuteczności diagnozowania tych schorzeń przed wystąpieniem zagrażających naszemu życiu epizodów.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne