W obecnych czasach chodzenie do lekarza nie jest najlepszym rozwiązaniem, o ile osobista wizyta nie jest konieczna. Co zrobić, gdy jednak dopada choroba i trzeba skorzystać z porady lekarskiej? Wystarczy włączyć komputer i wybrać poradę online. Niewiele osób wie, że takie wizyty są także efektywne, aczkolwiek nigdy nie zastąpią kontaktu międzyludzkiego, gdzie lekarz jest w stanie postawić konkretniejszą diagnozę. Warto mimo to wybrać opcję bezpieczniejszą, aby nie narażać się na zakażenie koronawirusem, który w wielu przypadkach wywołuje ciężki przebieg choroby Covid-19, mogącą skończyć się tragicznie. Jak zatem działa porada online?

Lekarz online

Lekarz online – jak działa?

Telemedycyna jest dosyć nowym rozwiązaniem, które oferowane jest pacjentom. Mimo to bardzo dynamicznie się rozwija i coraz więcej chętnych osób korzysta z takiej formy kontaktu ze swoim lekarzem. Wykorzystując najnowsze technologie łączności na odległość, można w sprawny i rzetelny sposób wykonać podstawowy wywiad lekarski, a także postawić diagnozę w niektórych przypadkach.

Lekarz online to opcja, która jest oferowana w coraz to szerszym zakresie. Takie rozwiązanie wykorzystują między innymi poradnie lekarskie, a także firmy medyczne, które świadczą usługi tylko i wyłącznie w internecie. Najważniejszym czynnikiem, który łączy tego typu formy aktywności, jest brak konieczności kontaktu bezpośredniego między pacjentem a lekarzem.

Do kontaktu między nimi wykorzystuje się łączność internetową oraz oferowane narzędzia typu Skype, czy inne dostępne w sieci. Niekiedy są to nawet autorskie komunikatory, które dodatkowo zapisują przebieg rozmowy oraz relację wideo. Zdarza się także, że lekarz diagnozę stawia dzięki informacjom, które otrzyma na adres e-mail.

Doktor online - kto to jest?

Doktor online – kto to jest?

Telemedycyna jest pojęciem, które jest dosyć szerokie i nie do końca sprecyzowane. Lekarzem online nazywa się więc osobę, która zazwyczaj jest specjalistą w danej dziedzinie, przeprowadzającą wywiad, stawiającą diagnozę, przepisującą lekarstwa, z tą różnicą, że bez kontaktu osobistego z pacjentem. Rzadko zdarza się, aby tego typu konsultacja była darmowa.
W zależności od zakresu usług, jaki zostanie wybrany, kwota za poradę lekarską może wahać się od pięćdziesięciu złotych, do kilkuset złotych. Istnieje także w sieci wiele stron, gdzie lekarze udzielają odpowiedzi na trapiące pacjentów pytania, bez stawiania konkretnej diagnozy. W takim przypadku porady są darmowe i nie wymagają uiszczenia dodatkowych opłat. Należy jednak wiedzieć, że odpowiedzi zazwyczaj są bardzo ogólne i aby móc uzyskać konkrety, trzeba skontaktować się z doktorem poprzez płatną stronę internetową lub osobiście stawić się w gabinecie.

Porady lekarskie online

Jakie są zalety porady lekarskiej online?

Ludzie, którzy są krytycznie nastawieni do porad lekarskich online, podkreślają bardzo często, że lekarz na podstawie samej rozmowy nie jest w stanie określić, co dolega pacjentowi. Tym samym, nie jest on w stanie postawić prawidłowej i rzetelnej diagnozy. Nie oznacza to wcale, że telemedycyna ma same wady. W wielu przypadkach okazuje się, że sama konsultacja online jest w zupełności wystarczająca.

Dzieje się tak, tym bardziej, gdy problem nie wymaga żadnych badań lub jest to tylko wypisanie recepty. W ten oto sposób lekarz online może być traktowany jako  pełnoprawny specjalista, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Poradnie online mogą być także świetnym rozwiązaniem dla pacjentów z mniejszych ośrodków zdrowia, gdzie są oni bardzo często pozbawieni specjalistycznych badań.

Polecane artykuły