Przetoka odbytu to choroba, która nie dotyka wielu osób. Jest jednak bardzo uporczywa i może przysporzyć wiele bólu i dużego dyskomfortu. Dlatego też, gdy już przychodzi się z nią zmierzyć, warto od razu zacząć działać i zastosować odpowiednie leczenie. Co jest przyczyną przetoki odbytu? Jak zwalczyć tę chorobę? 

Przetoka odbytu — co to jest i jakie są objawy?

Przetoka okołoodbytnicza to choroba, którą kwalifikuje się do grupy chorób zapalnych. Polega ona na wytworzeniu się małego kanału pomiędzy odbytem a skórą znajdującą się w jego okolicy. Kanał przetoki biegnie zwykle przez mięśnie okrężne, co powoduje ich osłabienie. W miejscu tym powstają także zmiany zapalne, będące następstwem ropnia. Co więcej, w okolicy odbytu mogą pojawić się także niewielkie otwory, z których zaobserwować można wyciek ropy. To wszystko przyczynia się do powstania bardzo przykrych dolegliwości bólowych, które mogą nasilać się w momencie wypróżniania, a nawet oddawania moczu.

Jednym z głównych objawów przetoki odbytu są niewielkie krwawienia z okolicy odbytu. Można zaobserwować je przy wycieraniu się papierem toaletowym. Ponadto bardzo często przy chorobie tej występuje świąd oraz pieczenie, a także stałe uczucie wilgoci na skórze przy odbycie.

Jakie są przyczyny przetoki okołoodbytniczej?

Najczęstszą przyczyną występowania przetoki okołoodbytniczej jest infekcja bakteryjna gruczołów znajdujących się w kanale odbytu. Gruczoły znajdują się w odbycie, by wydzielać specjalne płyny oraz śluz, który ułatwia wypróżnianie. Są one niezbędne do prawidłowej pracy jelit. Jednak jeśli zostają one zainfekowane przez bakterie znajdujące się w dolnym odcinku jelita, może dojść właśnie powstania ropnia, a następnie do przetoki okołoodbytniczej. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tej choroby. Przetoka może być spowodowana również przez ciało obce, nowotwór, uraz w okolicy odbytu, czy powikłania po operacji w okolicy odbytu, czy nawet gruźlicy.

Przetoka odbytu — leczenie

Leczenie przetoki odbytu jest procesem bardzo długotrwałym. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dobierane jest ono w sposób indywidualny, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej jednak przetokę usuwa się chirurgicznie z udziałem chirurga proktologa. Może zostać ona wycięta całkowicie lub jedynie nacięta, w sposób, który umożliwi samodzielne gojenie. Więcej na temat przetoki odbytu i leczenia tej choroby dowiemy się na ortomedico.pl/czym-jest-przetoka-odbytu-powstanie-objawy-i-leczenie-przetoki-okoloodbytniczej/.

Więcej z kategorii: Choroby nowotworowe