Choroba alkoholowa to skomplikowane schorzenie, które sięga zarówno umysłu jak i ciała osoby uzależnionej. Leczenie uzależnienia od alkoholu etylowego jest procesem składającym się z wielu etapów, na które składają się farmakologiczne oraz terapeutyczne metody. Tylko kompleksowe leczenie przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych specjalistów może dać oczekiwany efekt – próby podjęcia wyjścia z alkoholizmu na własną rękę mogę być nawet tragiczne w skutkach!

Warto mieć na uwadze, że alkoholizm nie dotyczy jedynie samej osoby uzależnionej. Na chorobie cierpią również osoby z najbliższego otoczenia – najczęściej rodzina i domownicy, ale również przyjaciele czy współpracownicy. Alkohol przejmuje całkowitą kontrolę nad życiem uzależnionego, pozbawia go wszelkich zainteresowań, oddala od ludzi i zmienia jego zachowanie.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa Bydgoszcz?

Jedną z farmakologicznych metod wspierających leczenie choroby alkoholowej jest wszywka alkoholowa Esperal. Pomaga ona alkoholikowi pozostać w abstynencji przez kilka-kilkanaście miesięcy. Przerwanie ciągu alkoholowego jest bardzo ważne, gdyż trzeźwość jest jednym z warunków podjęcia dalszej terapii alkoholowej.

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla każdej osoby uzależnionej, która świadomie chce rozpocząć walkę ze swoją chorobą. W przypadku długiego ciągu alkoholowego lub poważnego uzależnienia, może okazać się, że przed decyzją o wszywkę będzie trzeba przejść detoks alkoholowy, który wypłucze wszystkie toksyny nagromadzone w ciele pacjenta. Wszywka alkoholowa w połączeniu z odpowiednią motywacją, jest bardzo dobrą i skuteczną metodą w walce z alkoholizmem. Często zdarza się, że mimo najszczerszych chęci, alkoholik nie potrafi sam zmotywować się dostatecznie, by nie sięgnąć po alkohol. Bywa również, że osoby uzależnione nie mają do siebie wystarczająco dużo zaufania, dlatego też decydują się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej.

Bardzo ważne jest, by decyzja o wszyciu Esperalu była świadoma oraz dobrowolna, gdyż tylko wtedy przyniesie oczekiwane efekty. Zmuszanie przez najbliższych do przejścia zabiegu, może przynieść odwrotny skutek, a nawet poważną utratę zdrowia przez alkoholika, który nie będzie mógł powstrzymać się od sięgnięcia po alkohol, mimo konsekwencji, które mogą go spotkać.

Co to jest „wszywka” Esperal i w jakim celu ją się stosuje?

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa Esperal Bydgoszcz? Jest to wspomagająca metoda leczenia alkoholizmu, która ma postać tabletek z substancją czynną, odpowiedzialną za działanie wszywki. Tabletki umieszcza się podskórnie w ciele pacjenta i zakłada szwy, stąd popularne stwierdzenie, że ktoś „się zaszył”. Działanie wszywki ma na celu odstraszenie i powstrzymanie pacjenta od sięgnięcia po kolejną porcję alkoholu, dzięki czemu może on przez 8-12 miesięcy (tak długo działa w ciele wszywka) pozostać w trzeźwości oraz podjąć dalsze kroki w leczeniu.

Jak działa popularna wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal zaliczana jest do metod farmakologicznych awersyjnych, które wspomagają wychodzenie z uzależnienia od  alkoholu. Choć ma postać tabletek zawierających lek, sama w sobie nie jest lekiem na alkoholizm! Swoje działanie zawdzięcza substancji czynnej, która nosi nazwę Disulfiram. To właśnie Disulfiram odpowiedzialny jest za blokowanie prawidłowego metabolizmu w ciele pacjenta, co powoduje brak możliwości bezpiecznego wydalenia alkoholu etylowego z organizmu. Alkohol etylowy jest w stanie przekształcić się tylko do aldehydu octowego, który nagromadzony w ciele człowieka, wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Objawy te przypominają zatrucie alkoholem, pojawiają się bardzo szybko po spożyciu alkoholu i utrzymują się nawet do 10 godzin! Przez te wszystkie godziny po wypiciu alkoholu, pacjent odczuwa:

  • duże skoki ciśnienia,
  • nierównomierną pracę serca,
  • silne bóle głowy i zawroty głowy,
  • bóle brzucha i nudności,
  • lęk i niepokój,
  • drżenie całego ciała,
  • zdecydowany spadem kondycji psychicznej oraz fizycznej.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia zabiegu wszycia wszywki alkoholowej jest stawienie się na wizytę kwalifikującą do zabiegu. W trakcie takiej wizyty lekarz ustala, czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do podjęcia zabiegu. Bardzo ważne jest, by nie zatajać przed lekarzem żadnych informacji na temat swojego zdrowia, alergii, przebytych chorób czy operacji, gdyż może to zaważyć na późniejsze działanie wszywki.

Jeżeli lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, a pacjent podpisze zgodę na wykonanie zabiegu, można umówić go na konkretny termin, w którym zostanie przeprowadzony zabieg. Nasz gabinet https://esperalbydgoszcz.pl/ to miejsce, w którym lekarze to dyplomowani specjaliści. Przestrzegamy wszelkich norm bezpieczeństwa, podchodzimy indywidualnie do każdego  pacjentów i pracujemy tylko z oryginalnym, potwierdzonym certyfikatami lekiem. Zastosowanie znieczulenia miejscowego niweluje ból odczuwany w trakcie zabiegu, a tym samym zwiększa komfort pacjenta, na który kładziemy duży nacisk. Gdy znieczulenie zacznie już działać, lekarz przystępuje do wykonania nacięcia na pośladku lub w okolicy łopatki. Następnie w nacięciu umieszcza odpowiednią ilość tabletek z Disulfiramem, a na sam koniec zabiegu zakłada na ranę szwy oraz opatrunek. Cały zabieg trwa nie więcej niż pół godziny, nie wymaga hospitalizacji, ani długiej i skomplikowanej rekonwalescencji.

Wszywka alkoholowa Esperal – przeciwwskazania do zabiegu implantacji

Istnieje kilka przeciwwskazań do wszycia tabletek z Disulfiramem. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wykluczenia pacjenta z przeprowadzenia zabiegu:

  • uczulenie na Disulfiram lub na każdy inny składnik tabletek wszywki;
  • niektóre choroby serca czy układu krążeniowego;
  • przebyte wylewy, zawały oraz nadciśnienie tętnicze, które nie podlega leczeniu;
  • cukrzyca oraz padaczka;
  • problemy natury psychicznej, głównie psychozy czy depresja;
  • ciąża oraz okres karmienia piersią;
  • stawienie się na zabieg w stanie wskazującym na spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin.

Reakcja disulfiramowa

Reakcja disulfiramowa ma miejsce, gdy osoba, u której znajduje się działająca wszywka napije się alkoholu. Polega ona na zablokowaniu enzymu odpowiadającego za prawidłowy metabolizm alkoholu etylowego w ciele człowieka. Takie zablokowanie metabolizmu powoduje wywołanie objawów podobnych do zatrucia alkoholem. Reakcja disulfiramowa pojawia się już po kilku lub kilkunastu minutach od spożycia alkoholu i towarzyszy osobie uzależnionej przez 4-10 godzin! Takie działanie skutecznie powstrzymuje alkoholika od sięgnięcia po kolejny kieliszek. Choć z początku chęć napicia się może być niesamowicie duża (wszywka nie hamuje głodu alkoholowego), to z czasem alkoholik zaczyna przyzwyczajać się do życia w trzeźwości i zaczyna patrzeć na swoją chorobę z innej perspektywy.

Wszywka alkoholowa Esperal – działania niepożądane

Głównymi działaniami niepożądanymi są te, do których doprowadza sam pacjent, łamiąc abstynencję i wywołując reakcję disulfiramową. Zdarzają się jednak przypadki, gdy wszywka, mimo braku przeciwwskazań nie przyjmuje się i wywołuje nieprzyjemne objawy nawet w trakcie zachowanej abstynencji. Może również dojść do odrzucenia tabletek przez organizm, co będzie objawiać się bolącym obrzękiem wokół rany, sączeniem się z niej płynów oraz podwyższoną temperaturą. W takich przypadkach należy zgłosić się do lekarza na kontrolę, gdyż istnieje szansa, że trzeba będzie usunąć wszywkę wcześniej.

Polecane artykuły