Wyrywałeś niedawno ząb, a po kilku dniach od zabiegu pojawił się ból, który promieniuje w stronę ucha lub skroni? To sygnały, które każą podejrzewać, że cierpisz na poekstrakcyjne zapalenie zębodołu, określane potocznie mianem suchego zębodołu.
Czym jest suchy zębodół?
Suchy zębodół lub pusty zębodół to potoczne określenie poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu. Powoduje ono bolesne dolegliwości. Jest to jedno z najczęściej pojawiających się powikłań po usunięciu zęba. Dotyczy mniej więcej 1-4% pacjentów. Zapalenie zębodołu pojawić się może po usunięciu dowolnego zęba, natomiast wyjątkowo często pojawia się ono przy ekstrakcji trzonowców. Rzadziej zdarza się ono u dzieci, nastolatków i osób młodych.
Suchy zębodół to schorzenie, które pojawia się w wyniku zaburzenia naturalnego procesu gojenia się rany po usuniętym zębie. W trakcie ekstrakcji zęba dochodzi do przerwania ciągłości kości oraz błony śluzowej. Po zębie pozostaje rana, która najpierw wypełnia się krwią, następnie ona krzepnie i pojawia się naturalny opatrunek w postaci skrzepu. Jeśli zostanie on zbyt szybko zerwany lub w ogóle się nie utworzy, pojawić się może zapalenie zębodołu.
Jak rozpoznać suchy zębodół?
Ból zęba, a właściwie miejsca po usuniętym zębie, to podstawowy objaw rozwijającego się zapalenia zębodołu. Pojawia się on mniej więcej w ciągu 2-4 dni od przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego. Ból stopniowo zaczyna narastać i w tym czasie najczęściej pacjent ponownie zgłasza się do dentysty. Ból ten jest bowiem bardzo intensywny, uciążliwy, niejednokrotnie pulsujący. Bardzo często promieniuje na ucho lub skroń.
Innym objawem świadczącym o pojawieniu się suchego zębodołu jest nieprzyjemny zapach w ustach. U niektórych pacjentów mogą pojawić się również zaburzenia smaku. Raczej nie pojawia się natomiast podwyższona temperatura ciała.
Sam ból wywołany jest brakiem odpowiednio utworzonego skrzepu. Podczas badania stomatolog Białołęka może stwierdzić natomiast, że rana wypełniona jest resztkami tkanek martwiczych. Wewnątrz samego zębodołu może być widoczna kość. Powiększone mogą być także węzły chłonne pod żuchwą.
Przyczyny suchego zębodołu
Przyczyny pojawienia się zapalenia zębodołu po ekstrakcji nie zostały do końca wyjaśnione. Bezpośrednią przyczyną pojawiającego się bólu i pozostałych dolegliwości jest brak skrzepu na ranie. Natomiast trudno jest ustalić, z jakiego powodu ten skrzep się nie utworzył się w prawidłowej formie lub został zbyt wcześnie wypłukany. Zdarza się oczywiście, że stan ten wynika z nieprzestrzegania przez pacjentów zaleceń stomatologa po zabiegu (zbyt wczesne przyjęcie napoju, spożycie posiłku po zabiegu, zbyt intensywne płukanie jamy ustnej). Może się jednak okazać, że mimo stosowania zaleceń dentysty problem i tak się pojawi. Na ryzyko takie narażeni są szczególnie:
- nałogowi palacze,
- osoby, dla których zabieg ekstrakcji miał wymiar traumatyczny,
- osoby borykające się z innymi infekcjami w obrębie jamy ustnej,
- pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi, immunologicznymi,
- osoby z zaburzoną krzepliwością krwi
- osoby z niedoborami żywieniowymi.
Jak leczyć suchy zębodół?
Leczenie suchego zębodołu przede wszystkim opiera się na działaniu objawowym, polegającym na możliwie maksymalnym zmniejszeniu odczuwanego bólu. Leki bez recepty mogą tutaj nie wystarczyć. Koniecznie trzeba więc udać się do stomatologa. Ponadto, podczas wizyty może on oczyścić ranę odpowiednimi roztworami i zabezpieczyć ponownie ranę opatrunkiem analogicznym do tego stosowanego po ekstrakcji zęba. Z pewnością zaleci także delikatne płukanki wyciszające stan zapalny.