Wiele osób chciałoby prowadzić zdrowy tryb życia, lecz nie ukrywajmy – w dzisiejszych czasach mamy natłok obowiązków i zwyczajnie często brakuje nam na to czasu. Jemy mnóstwo przetworzonej żywności, zapominamy o aktywności fizycznej, sięgamy po używki… To wszystko negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego warto jak najszybciej zacząć o nie dbać, aby cieszyć się nie tylko dobrym zdrowiem, ale także samopoczuciem. Wbrew pozorom to nie jest trudne!

Odpowiednie nawadnianie

Niestety wielu z nas zapomina o tym, jak istotne jest nawadnianie organizmu. Okazuje się, że większość ludzi wciąż wypija zbyt mało wody na co dzień, a to natomiast może prowadzić do odwodnienia. Mogą występować również nieprzyjemne objawy takie jak: większy apetyt, bóle głowy, popękana skóra, zaparcia oraz zaburzenia widzenia. Dlatego warto pamiętać, aby każdego dnia pić przynajmniej 2 litry wody. Woda to zdecydowanie lepszy wybór niż kawa czy napój gazowany. To jedna z podstawowych zasad, którą powinniśmy się kierować, jeśli chcemy się cieszyć dobrym zdrowiem.

Sen

Ponad 50% Polaków niedosypia – tak mówią statystyki. Niestety wciąż wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczny może być brak snu, nawet ten krótkotrwały. Jeśli nie zadbamy o to, aby spać odpowiednią ilość godzin na dobę (dorosły człowiek zwykle potrzebuje 7-8 godzin), to niestety narażamy się na szereg chorób i nieprzyjemnych objawów takich jak nadciśnienie lub problemy z pamięcią. Na pewno warto też postarać się o to, aby w pokoju, w którym śpimy, panowała optymalna temperatura, czyli około 20 stopni Celsjusza oraz wyciszyć się przed zaśnięciem.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem, jeśli chcemy zacząć dbać o zdrowie. Wiele osób nie przepada za ciężkimi ćwiczeniami, ale na szczęście wcale nie trzeba ich wykonywać! Wystarczy zadbać o to, aby przynajmniej kilka razy w tygodniu udać się na szybki spacer lub pojeździć na rowerze. Dobrym pomysłem może być też wizyta na basenie czy joga. Wszystkie te aktywności mają bardzo korzystny wpływ na nasze serce i nie tylko!

Zdrowa dieta

Każdego dnia musimy dostarczać naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Kaloryczność spożywanych dań koniecznie powinna być dostosowana do naszych potrzeb, które są uzależnione od płci, wieku i poziomu aktywności fizycznej. Istotnym elementem jest też spożywanie posiłków o stałych godzinach – w miarę możliwość. Codziennie powinniśmy jeść 4 posiłki i najlepiej zachować między nimi około 3-4-godzinne przerwy. Zdecydowanie należy zadbać także o to, aby była to zdrowa żywność. Przetworzona żywność i fast-foody nie są najlepszym wyborem. Niemniej ważne jest to, jak powinniśmy spożywać posiłki. Przede wszystkim nie wolno się śpieszyć i należy zadbać o dokładne gryzienie pokarmów, by nie narażać się na niestrawność.

Suplementy

Brak siły czy czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków bogatych w witaminy i minerały to coś, co zna każdy z nas. Cóż, nie da się ukryć, że obecne tempo życia w tym nie pomaga, przez co nasza dieta często nie spełnia oczekiwań organizmu. Nierzadko przez to dochodzi do niedoborów. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań mogą być suplementy diety. To pomocne produkty, które doprowadzają poziom wybranych witamin do normalnego stanu i przywracają balans w organizmie. Jednym z takich suplementów diety jest Imunoglukan P4H, który wzmacnia odporność i uzupełnia niedobór witaminy C. Jeśli natomiast zależy nam na uzupełnieniu żelaza w organizmie, to warto zainteresować się produktami marki Sideral.

Rezygnacja z używek

Zdecydowanie jedną z najpopularniejszych używek, po którą sięgamy zbyt często, jest alkohol. Spożywany okazjonalnie nie powinien wyrządzić nam większej krzywdy, aczkolwiek gdy pijemy go zbyt często, to bardzo sobie szkodzimy. Równie niebezpieczną używką są papierosy, których palenie diametralnie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób układu krążenia. Co istotne, niekorzystny wpływ na zdrowie ma nie tylko aktywne palenie, ale również bierne. Z tego względu należy unikać zadymionych pomieszczeń. Innymi używkami są narkotyki czy niestety popularne w ostatnim czasie dopalacze, po które absolutnie nie należy sięgać.

Nie każdy wie, że kawa to też używka! Większość z nas wypija filiżankę kawy o poranku. To smaczny napój o właściwościach pobudzających i poprawiających nastrój. Jednak można się od niego uzależnić, jeśli będziemy spożywać go w nadmiarze! Sięgając zbyt często po kawę, mogą pojawić się u nas również nieprzyjemne dolegliwości takie jak np. problemy ze snem, bóle głowy czy arytmia. Niebezpieczna może być też herbata, która podobnie jak kawa zawiera kofeinę. Picie jej zbyt dużych ilości może prowadzić do wystąpienia podobnych objawów do tych, które wywołuje kawa.

Regularne badania

O zdrowie możemy zadbać również w inny bardzo prosty sposób: wykonując regularnie badania kontrolne. Dzięki nim możemy szybko zdobyć odpowiedź na to, czy coś nam dolega i czy któreś konkretne obszary zdrowia wymagają większej uwagi – np. zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Przynajmniej raz w roku warto wykonać taki pakiet podstawowych badań.

Polecane artykuły