Nadmiar kilogramów to nie tylko konsekwencje estetyczne, ale też zdrowotne i psychiczne. Otyłość sprzyja rozwojowi cukrzycy, miażdżycy, choroby zwyrodnieniowej stawów czy marskości wątroby. Osoby, które się z nią borykają, często doświadczają obniżenia nastroju, niskiej samooceny i lęków.

Otyłość jest chorobą przewlekłą. Mówimy o niej wtedy, gdy nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekracza 25 procent masy ciała u mężczyzn i 30 procent u kobiet.

Typy otyłości

Rozróźniamy dwa typy otyłości:

  • androidalny (tzw. „jabłkowy”) – tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na brzuchu, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II i chorób układu krążenia;
  • gynoidalny (tzw. gruszkowy) – tkanka tłuszczowa gromadzi się głownie na biodrach, pośladkach i udach.

Na powstawanie otyłości wpływają spożywanie nadmiernej ilości kalorii i niska aktywność fizyczna, ale też uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe (np. za mało snu) i zaburzenia hormonalne. 

Wskaźnik BMI

Wyróżniamy otyłość I, II i III stopnia.

W przypadku pierwszej wskaźnik BMI wynosi od 30 do 34,9 i zwykle wystarcza tu wprowadzenie diety i aktywności fizycznej. Czasami konieczne jest dodatkowo włączenie leków.

Przy otyłości II stopnia (wskaźnik BMI od 35 do 39,9) również wprowadza się dietę i ćwiczenia w połączeniu z lekami.

Jeśli wskaźnik BMI przekracza 40 (lub 35 i występują inne choroby przewlekłe), pacjentów kieruje się na zabieg.

Leczenie otyłości

W bariatryce, czyli chirurgicznym leczeniu otyłości, stosuje się kilka rodzajów operacji:

  • Opaskowanie żołądka – polega na założeniu na kilka miesięcy silikonowej obręczy. Dzieli żołądek na dwie części, nadając mu kształt klepsydry. Wymusza to na pacjencie ograniczenie ilości spożywanego pokarmu, ale też wolniejsze jedzenie.
  • Rękawowa resekcja żołądka – to częściowe usunięcie żołądka; operacja zmniejsza jego pojemność o 70-80 procent.
  • By-pass gastryczny – inaczej ominięcie żołądkowo-jelitowe. Tworzy się niewielki zbiornik nazywany „małym żołądkiem” i zespala z wydzieloną pętlą jelita cienkiego. Zabieg wyłącza z użytkowania dwunastnicę i wstępny odcinek jelita czczego, co skraca również czas wchłaniania i trawienia pokarmów. 
  • Plikacja żołądka – polega na zmniejszeniu objętości żołądka o 60-80 procent poprzez założenie szwów. Zabieg jest odwracalny.
  • Endoskopowe zmniejszanie żołądka Oversitch™ – tu również zakłada się szwy i zmniejsza pojemność żołądka o 60-80 procent, od plikacji żołądka różni się techniką wykonania.

Ze względu na mniejszą inwazyjność, krótszy czas rekonwalescencji i niższe ryzyko komplikacji specjaliści rekomendują operacje przeprowadzane metodą laparoskopową. Na portalu Kliniki.pl pod adresem https://www.kliniki.pl/leczenie-otylosci/ sprawdzisz 25 różnych placówek w całym kraju, oferujących zabiegi z grupy leczenia otyłości. Są tu też ceny i opinie pacjentów.

Po leczeniu

Operacyjne leczenie otyłości nie wyklucza konieczności przestrzegania zbilansowanej diety i prowadzenia aktywnego trybu życia. Pomocna może być też terapia psychologiczna, zwłaszcza jeśli przyczyną otyłości jest objadanie się.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Kliniki.pl