Sportowy tryb życia jest w naszych czasach coraz modniejszy. To świetna wiadomość, bo za sportem zazwyczaj idzie lepsza kondycja fizyczna i zdrowie. Pływanie, bieganie, kijki – to podstawowe aktywności Polaków. Wielu nie zdaje sobie sprawy, jednak również wymagającym sportem może być także tenis stołowy czyli popularny ping-pong. To świetne rozwiązanie na zimowe wieczory, których doświadczamy. Jak grać by uruchomić jak najwięcej partii mięśniowych i jaki stół kupić dla własnych potrzeb?

Jak dobrze grać w tenisa stołowego?

Ping-pong wymaga odpowiedniego przygotowania. Oczywiście, wielu z nas pomyśli, że to zwykłe odbijanie piłeczką. Jednak jeśli zagłębimy się w tajniki tego sportu, okaże się, że to trochę bardziej skomplikowane. Każdy kto rozpocznie grę będzie wiedział, że to nie taka prosta dyscyplina. Jeśli chcemy grać coraz lepiej, niezbędny jest stale rozwijający nas trening. Podnosząc swoje umiejętności poprzez trening tenisowy, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość, dynamikę i pracę nóg. Jeśli ktoś słabo porusza się przy stole, przeciwnik wykorzysta to bez dwóch zdań.

Przygotowanie do zagrywki

Warto na początku skorzystać z gotowych treningów, które można znaleźć w Internecie. Na przykład trening Push Pull Legs – zasady i przykładowy plan 3- i 5-dniowy – to świetna opcja dla wszystkich, którzy chcą wzmocnić ten element gry w tenisa stołowego.

Pełna gama uderzeń kluczem do sukcesu

To jasne, każdy kto chce zmagać się na coraz wyższym poziomie musi trenować każdy element gry. Tak samo jest z różnymi rodzajami zagrań. Pierwszym rodzajem zagrania jest zagranie bekhendowe. Do skutecznej gry tym zagraniem potrzebne jest takie uderzenie piłeczki ping-pongowej w momencie, kiedy znajduje się najwyżej po odbiciu się od stołu. Cały ruch należy wykonać przedramieniem, a nie nadgarstkiem.

Tenis stołowy idealny dla młodzieży

Przy uderzeniu półwolejem należy ustawić rakietę pod kątem prostym do stołu w chwili wykonywania zamachu i pod kątem ostrym w momencie kontaktu rakiety i piłeczki. Istnieje jeszcze jedno zagranie bekhendowe tzw. podcięcie. Gracz wykonuje je z dala od stołu wyciągniętym przedramieniem otwartą rakietą. Ostatnim rodzajem zagrania bekhendowego jest topspin.

Wykonuje się go rakietą zamkniętą. Podobnie w przypadku zagrania forhendowego – tu również istnieje kilka możliwości uderzenia piłeczki. Pierwszym jest tzw. przebicie, którego istotną cechą jest uderzenie rakietą trzymaną pod szerokim kątem, a cały ruch należy wykonać ponad powierzchnią stołu. Charakterystycznym zagraniem forhendowym jest flip. Gracze stosują go w takim momencie gry, kiedy nie mają czasu na zamach, a jedynie na skorygowanie uderzenia nadgarstkiem. Do pozostałych zagrań forhendowych należą także podcięcie i topspin.

Tenis stołowy dla dzieci

Jaki stół do tenisa stołowego wybrać?

Jeśli mamy warunki i chęci by sprawić sobie stół do tenisa stołowego w domu, możemy wybrać jeden z bardzo wielu dostępnych modeli. Oczywiście będą się one różnić w zależności od ceny. Być może znajdziemy różnego rodzaju stoły nawet w okolicach 500 złotych, jednak nie zalecamy takiego rozwiązania. Przede wszystkim dlatego, że stoły te są wyprodukowane z gorszej jakości nietrwałych materiałów, poza tym są zwyczajnie niestabilne, co mocno wpływa na grę. Jeśli chcemy dobrać stół do naszych potrzeb możemy spokojnie zainwestować w stoły typu indoor.

Tenis stołowy w grupie

Jest to stół przeznaczony do  pomieszczeniach zamkniętych, jednak jest o wiele trwalszy od stołów, które wymieniliśmy na początku. Całkowicie wystarczają one do użytku domowego, treningu, ale także do profesjonalnego użytku. Stoły z tej kategorii cenowej zazwyczaj mają 3-letnią gwarancję, którą są objęte nie tylko na blat, ale i pozostałe elementy. Wybierajmy produkty mające odpowiednie atesty, zgodne z normą europejską. Wybór tego typu dobrej jakości stołów znajdziemy np. na stronie prosportowy.pl.

Więcej z kategorii: ćwiczenia dla zdrowia