Spektralna Tomografia Optyczna z użyciem światła częściowo spójnego (ang. Spectra Optical Coherence Tomography – OCT) jest nową techniką obrazowania medycznego, która znalazła wiele klinicznych zastosowań w okulistyce.

Jednym z podstawowych atrybutów tej techniki jest wysoka rozdzielczość otrzymywanych obrazów, która sprawia, że w niektórych zastosowaniach OCT pozostaje jedyną techniką umożliwiającą wizualizację klinicznie istotnych struktur. Tak jest w przypadku tylnego bieguna ludzkiej gałki ocznej. Tutaj najważniejszym organem jest siatkówka, która składa się z wielu cienkich i półprzezroczystych warstw komórkowych.

Dzięki tomografii optycznej OCT możliwe staje się otrzymywanie obrazów przekrojów siatkówki z rozdzielczością rzędu mikrometrów (dziesiątych części grubości włosa!), umożliwiającą szczegółową analizę wszystkich istotnych warstw siatkówki.

Spektralna tomografia optyczna OCT pozwala na połączenie wysokiej rozdzielczości z dużą prędkością rejestracji danych, co umożliwia rekonstrukcję trójwymiarowej struktury siatkówki. Otrzymywane obrazy mogą być analizowane automatycznie przez komputer i tym samym możliwa staje się obiektywna ocena postępu zmian chorobowych siatkówki występujących w takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, otwory w plamce, odwarstwienia siatkówki, błony przed siatkówkowe i wielu innych.

Pierwsze na świecie prototypowe urządzenie do otrzymywania przyżyciowych obrazów przekrojów przedniej i tylnej komory oka za pomocą metody Spektralnej OCT zaprojektowano i zbudowano w Zespole Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Obrazy tomograficzne siatkówki zdrowego oka ludzkiego uzyskane za pomocą tego instrumentu zostały opublikowane przez tę grupę badawczą w 2002 roku. Pierwsze obrazy przekrojów oczu ze zmianami chorobowymi zostały uzyskane w Klinice Chorób Oczu Collegium Medicum w Bydgoszczy w zastosowaniu do diagnostyki patologii przedniego i tylnego odcinka oka.

Już w cztery lata po pierwszym doniesieniu o możliwym zastosowaniu spektralnej tomografii OCT do obrazowania, technologia ta została przeniesiona do praktyki okulistycznej. Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu na rynek pierwszego urządzenia tego typu – SOCT Copernicus.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa jest jedną z nowoczesnych metod wykrywania i diagnozowania wielu chorób. Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowywanie narządów w przekroju, ...
Czytaj Dalej

Elektrokardiografia (EKG)

Elektrokardiografia (EKG)
Elektrokardiografia jest to badanie czynności bioelektrycznej serca. Każda żywa komórka serca jest źródłem energii elektrycznej. EKG pozwala na zapis zmian ...
Czytaj Dalej

Biopsja

Biopsja
Biopsja jest to inwazyjna metoda badania, polegająca na pobraniu komórek zmienionych chorobowo tkanek. Materiał do badania pobiera się zazwyczaj za ...
Czytaj Dalej

Tomografia optyczna (OCT)

Tomografia optyczna (OCT)
Spektralna Tomografia Optyczna z użyciem światła częściowo spójnego (ang. Spectra Optical Coherence Tomography - OCT) jest nową techniką obrazowania medycznego, ...
Czytaj Dalej