Istnieje wiele różnych chorób, które choć zaczynają się niewinnie, to jednak później przyprawiają nas o poważniejsze problemy zdrowotne. Nie inaczej jest z mononukleozą zakaźną, która – choć początkowo przypominająca zwykłą grypę – szybko może zmienić się w stan bardzo utrudniający codzienne funkcjonowanie. Czym dokładnie jest ta przypadłość i w jaki sposób możemy się zarazić? Jakie są objawy mononukleozy zakaźnej i co zrobić, aby się jej pozbyć? Czy objawy są zawsze takie same, czy może zmieniają się w zależności od pacjenta?
Czym jest mononukleoza zakaźna
Mononukleoza zakaźna to ostra choroba wirusowa, wywoływana przez wirus Epsteina-Barr, w skrócie oznaczanego jako BEV. Jej początki przypominają trochę poważniejsze przeziębienie: zaczyna się często wysoką gorączką połączoną z anginą lub gorączką razem z powiększeniem węzłów chłonnych na szyi. W obu przypadkach gorączka utrzymuje się przez długi czas, ponieważ aż 10-14 dni. W miażdżącej większości przypadków, bo aż 90 procentach, pacjent zaraża się mononukleozą poprzez kontakt z inną chorą lub zarażoną osobą. Ponieważ wirus znajduje się w ślinie, na mononukleozę często mówi się „choroba pocałunków”.
Jak można się zarazić mononukleozą?
Najczęstszą przyczyną zarażenia jest kontakt z osobą już chorą bądź również zarażoną. Choroba ta dotyka osoby w każdym wieku: niemowlęta, dzieci, dorosłych czy osoby starsze. W przypadku pierwszej i ostatniej grupy objawy mononukleozy mogą być nieswoiste, przez co czasem trudno jest ją zidentyfikować. U dzieci i dorosłych choroba przez pierwszy tydzień lub dwa może przypominać ciężkie przeziębienie lub grypę.
Poza osobami już chorymi oraz nosicielami mononukleozą można się zarazić również od pacjentów, którzy chorują bezobjawowo i nie są świadomi istnienia problemu oraz od tych będących w rekonwalescencji po przebyciu choroby. Sam proces zarażenia następuję poprzez jamę gardłowo-nosową i kontakt ze śliną. Przeczytaj więcej o mononukleozie w artykule: https://diag.pl/pacjent/mononukleoza-zakazna-co-nalezy-wiedziec-na-jej-temat/.
Jakie są objawy mononukleozy?
Mononukleoza zakaźna ma nieco inny przebieg u dzieci i dorosłych. Najmłodsze pociechy, poniżej 5 roku życia, zwykle przechodzą chorobę bezobjawowo. Nieco starsze dzieci często stają się marudne i apatyczne, doświadczają również powiększenia węzłów chłonnych które może utrzymywać się długo po zakończeniu choroby. W przypadku dzieci najczęściej do wykrycia mononukleozy dochodzi dzięki wykonaniu badań krwi, ponieważ wirus ją wywołujący powoduje leukocytozę.
W przypadku osób dorosłych początkowa faza choroby wygląda jak grypa lub angina bakteryjna. Możemy doświadczyć powiększenia węzłów chłonnych lub anginy, a także wysokiej, dochodzącej nawet do 40 stopni gorączki. Kolejnymi objawami są również powiększone narządy wewnętrzne, jak wątroba czy śledziona. Wielu chorych skarży się również na wybroczyny na gardle oraz nieprzyjemny zapach z ust. Do nieco mniej popularnych objawów zaliczamy obrzęk powiek, łuków brwiowych i nosa, ból głowy, nudności czy wymioty.
Leczenie mononukleozy zakaźnej jest głownie objawowe, a jego zadaniem jest przede wszystkim złagodzenie objawów samej choroby. Pacjent może liczyć na leki przeciwgorączkowe, a w przypadku powikłań bakteryjnych także antybiotyki. Ze względu na szereg dolegliwości w czasie trwania choroby zaleca się również prowadzenie oszczędnego i zdecydowanie spokojnego trybu życia.