Ci, którzy poznali niesamowite właściwości żyworódki, twierdzą, że jest ona remedium na wszystko. Aby przekonać się o tych właściwościach, wystarczy wziąć do ust kawałek umytego liścia tej rośliny doniczkowej. Jest to szczególnie wartościowe w wielu kryzysowych sytuacjach. Oto powody.

Wystarczy wziąć do ust umyty liść żyworódki i żuć go przez 15 minut. Substancje zawarte w żyworódce mają działanie zabijające bakterie (zwłaszcza paciorkowce i gronkowce), wirusy i grzyby. Roślina ta ma silne właściwości regeneracyjne, w tym przyspiesza gojenie ran, oraz działanie przeciwzapalne i wzmacniające odporność. Dodatkowo, żyworódka zawiera znaczne ilości witaminy C, cynku, potasu, wapnia i żelaza.

Żucie żyworódki

Dzięki temu żyworódka jest bardzo skuteczna w zwalczaniu nieświeżego oddechu, zapalenia dziąseł i przyzębia (paradontozie), zapalenia migdałków oraz problemów z gardłem i bólu zębów. Aby odczuć ulgę, wystarczy umyty i osuszony fragment liścia wziąć do ust i żuć przez około 15 minut.

Żyworódka jest również pomocna w leczeniu anginy, zapalenia oskrzeli, wrzodów żołądka i zgagi (najlepiej w tych przypadkach wykorzystać sok z żyworódki). Może również być stosowana w chorobach skóry, takich jak trądzik, egzemy i oparzenia (możemy smarować zmienione miejsca sokiem z żyworódki).

Ze względu na powyższe właściwości, warto mieć żyworódkę w domu, tym bardziej, że jest to roślina łatwa w uprawie i nie wymaga dużo uwagi. Żyworódka jest sukulentem, co oznacza, że dobrze znosi suszę, ale może ucierpieć od nadmiaru wody. Roślinę należy podlewać oszczędnie (raz w tygodniu wystarczy, a zimą raz na dwa tygodnie). Preferuje przepuszczalne podłoże, więc idealnym wyborem jest podłoże dla kaktusów i jasne, słoneczne stanowisko. Co dwa tygodnie można ją nawozić odżywką dla kaktusów. Jednak jeśli chcesz wykorzystać żyworódkę w celach leczniczych, zaleca się rezygnację z nawożenia.

Polecane artykuły