Świadomość społeczna dotycząca zaburzeń odżywiania stale rośnie, ale statystyki zachorowań na anoreksję czy bulimię wcale nie maleją. Częściową winę za ten stan rzeczy ponosi powszechny kult pięknego, szczupłego ciała wpędzający ludzi, zwłaszcza młodzież, w kompleksy i skłaniający ich do sięgania po niezdrowe kuracje odchudzające. Przyczyną zaburzeń odżywiania bywają też często uzależnienia, kłopoty emocjonalne oraz schorzenia natury psychicznej takie jak nerwica czy depresja. Niezależnie od tego, skąd wziął się problem, jego objawy i leczenie wyglądają zawsze podobnie.
Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania zwykle zaczynają się niepozornie – w przypadku anoreksji od unikania kalorycznych posiłków i ciągłej krytyki swojego ciała, w przypadku bulimii zaś od przejadania się i okazyjnego sięgania po środki przeczyszczające. Potem objawy się nasilają. Z czasem chory traci zdolność racjonalnej oceny swoich zachowań, zaczyna obsesyjnie kontrolować swój wygląd oraz wagę, nie bacząc nawet na własne zdrowie i nierzadko doprowadzając organizm do stanu skrajnego wycieńczenia. Dlatego zaburzenia odżywiania są tak groźne – potrafią doprowadzić nawet do śmierci. Pamiętajmy, że ponieważ osoba cierpiąca na takie zaburzenia nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu i nie jest w stanie samodzielnie o siebie zadbać, ten obowiązek spoczywa na nas. Dlatego przyglądajmy się uważnie swoim bliskim i nauczmy się rozpoznawać niepokojące objawy, aby móc udzielić pomocy choremu, gdy będzie tego potrzebować.
Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami odżywiania?
Istnieje tylko jeden skuteczny sposób na wyleczenie zaburzeń odżywiania: psychoterapia. Chory musi się znajdować pod stałą opieką psychologa lub psychiatry, a więc kompetentnej osoby, której specjalizacją jest profesjonalna terapia zaburzeń odżywiania. Tylko specjalista w tej dziedzinie będzie w stanie skłonić anorektyka czy bulimika do trwałej zmiany nawyków żywieniowych, nauczyć go rozpoznawać niezdrowe schematy myślenia i zachowań, pokazać najlepsze metody walki z nimi, a także zapewnić niezbędne wsparcie emocjonalne na każdym etapie leczenia. Taka terapia zaburzeń odżywiania przynosi doskonałe efekty, szczególnie wtedy gdy chory ma dodatkowe wsparcie w rodzinie.
Leczenie anoreksji w Warszawie – dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?
Zajmowanie się poważnymi chorobami na własną rękę prawie nigdy nie kończy się dobrze, a jadłowstręt psychiczny zdecydowanie należy włączyć do grona zaburzeń, z którymi trzeba się liczyć. Leczenie anoreksji w Warszawie z Psyche-Balans to dobry wybór, ponieważ cierpiąca na tę chorobę osoba będzie miała okazję skorzystać z profesjonalnej pomocy i terapii o bardzo wysokiej skuteczności. Jeśli leczenie zostanie rozpoczęte szybko, ryzyko faktycznego wyniszczenia organizmu anorektyka jest znikome.