Nadżerka to częste rozpoznanie zasłyszane w gabinecie ginekologicznym. Niestety często to określenie stosowane jest nieprawidłowo, przez co przysparza pacjentkom wiele niepotrzebnego stresu, wywołując poczucie choroby, która de facto nie zawsze istnieje.

Czym jest „prawdziwa” nadżerka?

Nadżerka to ubytek prawidłowej i zdrowej tkanki z powodu zapalenia lub stanu chorobowego. Możemy ją zaobserwować np. w jamie ustnej, gdy mamy afty. Innym przykładem mogą być wrzody żołądka. Oczywiście może się też zdarzyć w obrębie szyjki macicy z powodu stanu zapalnego, jednak hasło nadżerka bywa nadużywane i nieprawidłowo przypisywane kondycji nazywanej prawidłowo ektopią.

Czym jest nadżerka szyjki macicy?

Tak naprawdę powinno się stosować określenie ektopia. Ponieważ najczęściej nie ma nieprawidłowego ubytku w błonie śluzowej szyjki macicy.

Z czym w takim razie mamy zazwyczaj do czynienia?

Tarcza szyjki macicy (jej część zauważalna w kanale pochwy podczas wziernikowania) pokryta jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Natomiast w kanale szyjki macicy występuje nabłonek cylindryczny (gruczołowy). Linia graniczna pomiędzy jednym a drugim nabłonkiem zazwyczaj jest „schowana” w kanale szyjki macicy.

U młodych dziewczyn często ta linia graniczna znajduje się na tarczy. Wtedy mówimy właśnie o ektopii, czyli obecności innego nabłonka na tarczy szyjki macicy, który jest prawidłowy i nie wynika z procesu zapalnego. Niektórzy lekarze używają skrótu myślowego, określając to mianem „nadżerki”.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których na tarczy szyjki macicy faktycznie występuje nadżerka, spowodowana np. infekcją grzybiczą czy innym stanem zapalnym.

Do potwierdzenia, czy jest to ektopia, czy nadżerka, służy nam cytologia. Jej prawidłowy wynik oznacza ektopię, natomiast nieprawidłowy potwierdza nadżerkę.

Podsumowując: o ektopii mówimy, gdy prawidłowy nabłonek z kanału szyjki macicy znajduje się na tarczy szyjki macicy. Natomiast z nadżerką mamy do czynienia, jeżeli istnieje patologiczny ubytek zdrowej tkanki z powodów chorobowych.

Jeżeli masz wątpliwości, na czym problem nadżerki polega w Twoim przypadku, zgłoś się do sprawdzonych specjalistów – ginekologów DP MED. Podczas każdej wizyty zostanie wykonane badanie USG, raz do roku cytologia oraz inne niezbędne badania diagnostyczne.

Jak wygląda leczenie ektopii?

Ektopia jest stanem fizjologicznym i nie wymaga leczenia. Jeżeli zaczniemy ją „wypalać” lub „wymrażać” (zabieg elektrokoagulacji), spowodujemy powstanie blizn i nie przyniesie to żadnej korzyści zdrowotnej, a raczej komplikacje – szczególnie w okresie przed zajściem w ciążę.

Jak wygląda leczenie nadżerki?

Pierwszą linią kuracji prawdziwej nadżerki jest leczenie infekcji. Następnie należy wykonywać regularne (coroczne) cytologie, aby kontrolować stan błony śluzowej. Jeżeli nadżerka daje objawy: nadmierne krwawienia i plamienia śródcykliczne – wtedy można rozważyć zastosowanie elektrokoagulacji.

Bibliografia:
[1] – Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia tom II, PZWL, Warszawa 2016
[2] – Knapp P., Kolposkopia, Ginekologia po dyplomie, 2020 (03)

Polecane artykuły