Dokuczający ból brzucha może być wywołany różnymi czynnikami. Bardzo ważne jest miejsce, w którym czujemy dyskomfort. Rodzaje bólów brzucha takie jak skurcze, ostry, czy tępy ból powiedzą nam o tym, w jakim stanie jest nasze ciało.

W brzuchu znajduje się wiele narządów, które  zazwyczaj powodują ból w różnych miejscach. Palenie papierosów, zła dieta, przejadanie się oraz zażywanie niektórych leków może przyczynić się do powstania kamieni żółciowych, wrzodów czy zgagi.

Ból brzucha

Dowiedz się z nami, jak szybko zlokalizować ból brzucha.

Tępy ból brzucha – górna część brzucha (nadmiar gazu)

Tępy ból brzucha

Jeżeli czujesz ból w górnej części brzucha i jesteś nadęty, oznacza to, że masz nadmiary gazu. Czasami ból przychodzi falami przez co puchnie nam żołądek. Przyczyną gazów może być szybkie jedzenie posiłków, picie napojów gazowanych w tym piwa i produktów mlecznych oraz fasoli.

Szybkim lekarstwem na powyżej opisany ból brzucha i towarzyszące dolegliwości będzie pigułka z aktywnym węglem lub z miętowym olejem.

Ból w górnej części brzucha i okolicach klatki piersiowej (zgaga)

Zgaga

Zgaga jest przyczyną palącego bólu w górnej części brzucha i w dolnym obszarze klatki piersiowej. Objawy zgagi to także nieprzyjemne uczucie kwaśności w ustach oraz pieczenie w gardle. Wiele produktów, jakie spożywamy wpływa na wywołanie w organizmie zgagi. Należą do nich m.in.: napoje z kofeiną (kawa), surowa cebula, alkohol, pikantne potrawy, lub kawa.

Lekarstwem w przypadku zgagi będzie ograniczenie posiłków w ciągu dnia oraz zakładanie luźnych ubrań tak, aby unikać nacisku na brzuch.

Ostry ból brzucha w górnej części (wrzody)

ból brzucha

Przyczyną bardzo ostrego, promieniującego bólu brzucha mogą być wrzody. Ból pojawia się, kiedy wyściółka żołądka jest niesprawna. Do powstania wrzodów mogą przyczynić się również mocne środki przeciwbólowe. Pozostałe objawy wrzodów to m.in.: utrata wagi i apetytu, nudności, ciemne i krwawe stolce lub ból w klatce piersiowej.

Nadmierne picie alkoholu i palenie tytoniu oraz zażywanie ibuprofenu, aspiryny czy innych leków przeciwzapalnych może wpłynąć niekorzystnie na nasz żołądek powodując powstawanie wrzodów.

Jeżeli chcemy uchronić się przed owrzodzeniami zalecamy odstawić alkohol i co ważne nie mieszać go z lekami. Wspomoże nas również dieta bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.



Wzdęcia oraz skurcze (zespół jelita drażliwego)

Wzdęcia i skurcze

Niektóre osoby skarżą się na swój wrażliwy układ trawienny, odczuwają wzdęcia i skurcze najczęściej w okolicy brzucha. Może to powodować zespół jelita wrażliwego. Wtedy układ trawienny zaczyna działać bardzo szybko czego objawem jest biegunka, lub spowolni działanie i doprowadzi do zaparcia.

Ciężko znaleźć odpowiedź na tą przypadłość, ale lekarze uważają, że może się tak dziać przez alergię pokarmową, przejadaniem się, sporym udziałem tłuszczów w diecie, co może też nasilić dolegliwości.

Polecamy wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające błonnik oraz stosować często terapie ziołowe (napary z mięty pieprzowej i kory kruszyny).

Biegunka oraz skurcze (zapalenie jelit i żołądka)

Biegunka

Kiedy dokucza nam dosyć ostry ból w środkowej okolicy brzucha, mamy biegunką, wymioty, nudności i bóle głowy lub mięśni to może być pierwszy objaw grypy żołądkowej.

Zapaleniem jelit i żołądka możesz zarazić się gdy jesz skażoną żywność. Zawsze myj ręce przed jedzeniem oraz używaj osobnych ręczników, łyżek i innych osobistych przedmiotów codziennego użytku.

Lekki ból brzucha oraz niestrawność (nietolerancja laktozy)

Lekki ból brzucha

Wzdęcia oraz lekki ból brzucha mogą być często objawami nietolerancji laktozy. Powoduje to zwykle biegunkę i zaparcia oraz bóle głowy, utratę koncentracji, zmęczenie i problemy z oddawaniem moczu.

Najczęściej nietolerancja laktozy wiąże się z brakiem enzymu jelitowego laktozy. Jeśli Twój organizm nie toleruje laktozy zaleca się zastosować dietę bez laktozy oraz spożywanie produktów takich jak: jarmuż, brokuły, tuńczyk, mleko sojowe.



Przewlekła biegunka, gazy i wzdęcia (nietolerancja glutenu)

Nietolerancja glutenu

Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu wiążą się z biegunką, zaparciami, wzdęciami, problemami ze skórą oraz utratą wagi i depresją. Jeżeli jesteś wrażliwy na gluten odmów sobie niektóre produkty bazujące na pszenicy. Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia innych metod leczenia.

Ostry ból w prawej części brzucha (kamień żółciowy)

Ból w brzucha w prawej części

Kamienie żółciowe pojawiają się w przewodzie transportującym soki trawienne z wątroby aż do jelita cienkiego. Objawy jakie temu towarzyszą to nagły i ciężki ból połączony z gorączka i nudnościami w prawej części brzucha.

Kamienie żółciowe powstają głównie przez otyłość lub nadwagę, brak ruchu, ciążę oraz spożywanie produktów o dużej zawartości tłuszczu. Powstawanie kamieni można zapobiec przez kontrolowanie swojej wagi (utrzymywanie wagi), regularne spożywanie posiłków.

Biegunka

Biegunka
Biegunka jest to stan, w którym chory oddaje stolce o nadmiernie luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne), w zwiększonej ilości i ...

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wywołana jest cyklicznym pojawianiem się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy (pierwszym odcinku jelita cienkiego) ...

Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe
Zatrucie pokarmowe to choroba przewodu pokarmowego wywołana przez spożycie pokarmu zawierającego bakterie chorobotwórcze lub szkodliwe substancje toksyczne. OBJAWY ZATRUCIA POKARMOWEGO ...

Zaparcia

Zaparcia
Zaparcia to zbyt rzadko oddawany stolec lub oddawanie ze znacznym wysiłkiem twardego stolca. Po defekacji (akt oddania kału) pozostaje uczucie ...