Źle zrastająca się kość po złamaniu, zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty – to dolegliwości tak uciążliwe, jak i powszechne, przy których nieodzowna będzie pomoc dobrego specjalisty ortopedy.
Często można spotkać się z powiedzeniem „czuć się jak bez ręki”. Zakorzeniło się w kulturze nie bez powodu – problemy z ręką, zwłaszcza z dokuczającym nadgarstkiem, utrudniają – a czasem też uniemożliwiają – codzienne funkcjonowanie: zaczynając od pracy zawodowej (nawet tej umysłowej, która przecież często wymaga wielogodzinnej obsługi komputera), przez prowadzenie samochodu, kończąc na pracach porządkowych w domu czy codziennych zakupach.
Co to jest artroskopia nadgarstka?
Artroskopia nadgarstka jest zabiegiem podczas którego przez niewielkie nacięcie na skórze (ok. 1cm) wprowadza się specjalną kamerę (artroskop) do stawu nadgarstkowego. Zabieg ten umożliwia lekarzowi postawienie diagnozy koniecznej do podjęcia decyzji o najefektywniejszym leczeniu i natychmiast przystępuje do leczenia operacyjnego. Wtedy tworzy na skórze drugie nacięcie, przez które wprowadza narzędzie, żeby zoperować daną zmianę. Zabieg posiada wszystkie zalety badań endoskopowych – jest małoinwazyjny, pozostawia nieporównywalnie mniejsze, bardziej estetyczne i łatwiej gojące się blizny niż zabiegi wykonywane metodą tradycyjną na otwartym stawie. Ta nowoczesna metoda diagnostyki i leczenia pourazowych bólów nadgarstka umożliwia odzyskanie pełnej sprawności w przypadku niestabilności nadgarstka, złamań i innych urazów.
Kiedy wykonuje się artroskopię?
Artroskopię nadgarstka wykonuje się u pacjentów z bólami nadgarstka, urazami więzadeł, z przerostem i zapaleniem błony maziowej (np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów). Zabieg pozwala także na usunięcie uszkodzeń kompleksu chrząstki trójkątnej (główny stabilizator stawu promieniowo-łokciowego, umiejscowiony między kością łokciową a kośćmi nadgarstka) czy ganglionu nadgarstka (torbiel, która powstaje w efekcie powtarzających się mikrourazów i drażnienia ścięgien w okolicach torebek stawowych). Ganglionektomia artroskopowa (usunięcie ganglionu metodą artroskopii) jest znacznie skuteczniejsza od tradycyjnych metod, a odsetek nawrotów jest 10-krotnie mniejszy.
Przebieg zabiegu i rekonwalescencja
Artroskopia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub odcinkowym. Jest dużo bezpieczniejszym zabiegiem niż tradycyjna operacja – występuje znacznie mniejsze ryzyko powikłań. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest stosunkowo krótki i mało uciążliwy, ponieważ nadgarstka nie trzeba specjalnie uruchamiać – wystarczy noszenie temblaku przez okres dwóch tygodni.
Gdzie znaleźć dobrego specjalistę?
Z racji wymagań technicznych i wykorzystania specjalistycznego sprzętu, artroskopię wykonują nieliczne, te najlepiej wyposażone placówki medyczne i nieliczni specjaliści. Na przykład w Warszawie możemy umówić się na wizytę z doktorem Filipem Kucharczykiem (https://formgl.pl/zespol/filip-kucharczyk/) specjalizującym się w ortopedii i traumatologii narządów ruchu, szczególnie w kończynach górnych: chirurgii, leczeniu powikłań zrostów kostnych, schorzeń i urazów w obrębie całej ręki. W obszarze jego praktyki lekarskiej jest też artroskopia nadgarstka.