Żyjemy w trudnych czasach. Ciągle w biegu, brak nam czasu na odpoczynek i realizację własnych pasji, stresujemy się sytuacją w pracy, boimy się o nasz etat, przejmujemy się tym co myślą o nas inni, stawiamy sobie za wysokie wymagania- można by tak wymieniać w nieskończoność. Zbyt duże obciążenie naszego umysłu i organizmu często prowadzi do depresji, która choć jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, to nadal zbyt często bagatelizowane są jej objawy. Wiele osób nie chce dopuścić do siebie myśli, że dotknęła ich depresja, obawiając się negatywnego odbioru przez społeczeństwo oraz postrzegając siebie jako kogoś gorszego. Niestety depresja jest chorobą, która wymaga odpowiedniej interwencji i leczenia. Jak więc można pomóc sobie lub osobie z depresją?

Depresja i jej objawy

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które utrudnia a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Od smutku czy chandry różni się tym, że długotrwale pogarsza nasz nastrój oraz jest stanem, w którym stajemy się obojętni na wszystko, co do tej pory sprawiało nam radość. Zdaniem wielu lekarzy depresja jest jak grypa – może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek, zawód czy statut społeczny. Wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż w przeciwnym wypadku może doprowadzić do poważnych uszczerbków zdrowia a nawet życia. Najważniejsza więc wydaje się być jej szybka i prawidłowa diagnoza oraz dobór właściwych metod leczenia. Poznajmy więc najczęstsze objawy depresji. Należy bowiem pamiętać, że mogą być one bardzo zróżnicowane. U jednych może to być przygnębienie, bezsilność, niechęć, u drugich zaś wręcz przeciwnie- mogą reagować agresją, impulsywnym działaniem, wybuchowością.

Jak pomóc osobie z depresją

Leczenie depresji – więcej informacji na stronie
https://kielczyk.pl/leczenie-depresji/

Stopniowa utrata radości życia, tzw. anhedonia, to jeden z głównych objawów depresji. Coś, co do tej pory sprawiało nam przyjemność, powodowało ze pojawiał się uśmiech na naszej twarzy, przestaje nas cieszyć- pasje, rodzina, przyjaciele. Osoby takie czują się tak, jakby ich życie toczyło się bez nich, jakby oni sami stali obok. Tracą energię i chęć funkcjonowania, stają się ospali, monotonni i przytłoczeni.

Kolejnym objawem depresji są problemy ze snem oraz ograniczenie codziennych aktywności. Osoba szybko się męczy, wcześnie chodzi spać, jednak szybko się budzi i jest ciągle niewypoczęta. Wykonuje obowiązki zawodowe, jednak robi to odruchowo a po powrocie do domu pada ze zmęczenia. Jej harmonogram dnia ulega więc znacznemu skurczeniu, w porównaniu do stanu sprzed depresji.

Osoba chora traci sens życia, niema ochoty planować przyszłości, odczuwa stan ogólnej beznadziei i coraz częściej zaczynają pojawiać się u niej myśli samobójcze. Jest to etap, w którym chory potrzebuje niezwłocznej pomocy, gdyż w niektórych przypadkach myśli mogą przeobrazić się w czyny.

Sposoby walki z depresją

Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Jeśli ktoś go nie potrzebuje to znak, że nie dolegała mu depresja lecz po porostu smutek czy chandra. Wychodzenie z depresji jest bowiem procesem dość długotrwałym, składającym się z kilku etapów i możliwości. Jedno jest pewne- konieczna jest współpraca pomiędzy pacjentem a psychologiem. Najlepsze efekty leczenia daje połączenie metod, jakimi są farmakoterapia i psychoterapia, natomiast najcięższe przypadki wymagają użycia leków przeciwdepresyjnych oraz wizyty u psychiatry.

Psychoterapia to leczenie rozmową oraz metoda na pełne poznanie oraz zrozumienie przyczyn swojej choroby a następnie wskazanie sposobów na skuteczne ich wyeliminowanie oraz zapobieganie nawrotom choroby. Wśród najlepszych form pracy terapeutycznej wyróżnić możemy:

  • terapię poznawczo-behawioralną- ma na celu zmianę negatywnych myśli na temat samego siebie oraz modyfikację szkodliwych zachowań,
  • terapię psychodynamiczną- podczas niej odnajdywane są źródła zaburzenia, biorąc pod uwagę perspektywę całego życia osoby chorej oraz chęć rozwiązania wewnętrznych konfliktów,
  • terapię humanistyczną- ma na celu odkrycie indywidulanego potencjału osoby i opiera się na partnerskich relacjach pomiędzy terapeutą a osobą chorą,
  • terapię w nurcie psychologii zorientowaną na proces- to praca przebiegająca na kilku poziomach, dotycząca zarówno sfery zewnętrznej, jak i wewnętrznej osoby chorej oraz próba dotarcia do pierwotnego źródła problemu.

Im wcześniej zdiagnozowany problem oraz dobrane lepsze i skuteczniejsze metody leczenia, tym większe szanse na szybsze pokonanie choroby i odzyskanie radości z życia. Pomoc dobrego specjalisty jest nieoceniona w całym tym procesie, jednak równie ważne są relacje nawiązane pomiędzy terapeutą a klientem. Warto więc się otworzyć i dać sobie pomóc.

Więcej z kategorii: Choroby i zaburzenia psychiczne