Cholesterol jest niezbędny do życia, jednak jego nadmiar może szkodzić. Utrzymanie go na prawidłowym poziomie zależy przede wszystkim od diety oraz poziomu aktywności fizycznej. Do zbijania cholesterolu posłużyć mogą również leki, jednak lepiej rozwiązać ten problem naturalnymi metodami. Dobrym rozwiązaniem może być także odpowiednia suplementacja.
Unikanie żywności bogatej w cholesterol
Dieta powinna opierać się na ograniczeniu produktów obfitujących w zły cholesterol, a jednocześnie dostarczaniu żywności przyczyniającej się do wzrostu poziomu dobrych frakcji. Jadłospis musi być jednak odpowiednio wyważony. Nie jest zatem konieczne ani wskazane całkowite eliminowanie cholesterolu z diety. Dawka w pożywieniu nie powinna przekraczać ok. 300 mg. Ludzki organizm jest w stanie przyswoić maksymalnie 50 proc. dostarczanego w żywności cholesterolu. Za największą bombę cholesterolową uznawane jest żółtko jaja, które niemal całkowicie spełnia dzienne zapotrzebowanie. Z drugiej strony zawiera lecytynę, co chroni przed odkładaniem się cholesterolu w ściankach naczyń. W diecie należy ograniczyć inne tłuszcze zwierzęce, zwłaszcza w postaci mięsa wysokoprzetworzonego oraz podrobów. Lepiej też unikać masła, śmietany, smalcu oraz pełnotłustych produktów mlecznych.
Dieta obniżająca cholesterol
Aby obniżyć cholesterol, należy zamienić tłuszcze zwierzęce olejami roślinnymi. Osobną kategorię stanowią tłuste ryby morskie, będące cennym źródłem kwasów omega-3. Ich spożywanie może skutecznie pomóc w podwyższeniu frakcji dobrego cholesterolu oraz obniżaniu złego. W diecie powinna znaleźć się duża liczba warzyw i owoców, które posiadają wiele antyoksydantów chroniących przed utlenianiem się cholesterolu oraz przeciwdziałają miażdżycy. Szczególnie cenne są karczochy. Zawarta w nich cynaryna powstrzymuje syntezę cholesterolu w wątrobie oraz zwiększa produkcje żółci. Ze względu na zawartość błonnika, korzystne może się okazać jadanie grubych kasz oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Działanie terapeutyczne wykazuje zielona herbata, która poprawia proporcje między frakcjami cholesterolu i chroni przed jego utlenianiem się za sprawą polifenoli. Co ciekawe, przed miażdżycą może chronić nieduża ilość alkoholu. Po trunki lepiej jednak sięgać okazjonalnie, ponieważ zbyt częste picie zwiększa ryzyko uzależnienia.
Aktywność fizyczna na zbicie cholesterolu
Włączenie sportu co planu codziennych zajęć to jeden z najlepszych sposobów na wyrównanie poziomu między dobrym i złym cholesterolem. Doskonale w tym celu sprawdzają się zwłaszcza ćwiczenia korzystnie wpływające na wytrzymałość, takie jak intensywne spacery, biegi, pływanie czy jazda na rowerze. Wystarczy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu po pół godziny. Jeżeli problemem współtowarzyszącym podwyższonemu cholesterolowi jest otyłość, treningi warto wydłużyć. Tkanka tłuszczowa zaczyna być spalana dopiero po ok. trzydziestu minutach aktywności. W przypadku występowania chorób przewlekłych, warto ustalić rodzaj uprawianego sportu z lekarzem. Ruch można wprowadzać stopniowo. Najlepiej zacząć od spacerów, unikania wind oraz korzystania z roweru zamiast samochodu.
Suplementacja na obniżenie cholesterolu
Prawidłowe wartości cholesterolu jest zwykle w stanie przywrócić właściwa dieta oraz odpowiednia ilość ruchu. Leki obniżające poziom lipidów w krwi trzeba przyjmować jedynie w najcięższych przypadkach. Należy dobierać je indywidualnie, w oparciu o metaboliczne właściwości organizmu, płeć, wiek czy stan zdrowia. Preparaty te mogą niestety obniżać poziom także dobrych frakcji cholesterolu, dlatego dawka powinna być precyzyjne odmierzona. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest suplementacja. Revastin zawiera wyłącznie naturalne ekstrakty, które w różny sposób przyczyniają się do unormowania poziomu cholesterolu. Tabletki te został dokładnie opisane na stronie https://wntt.pl/ravestin/. Regularnie stosowany Revastin hamuje rozwój blaszki miażdżycowej, a jednocześnie poprawia kondycję naczyń krwionośnych. W przeciwieństwie do leków, jego działanie nie grozi powikłaniami.