Z dnia na dzień, z godziny na godzinę sytuacja na świecie staje się coraz bardziej zaogniona, ale to nadmierna panika sieje większe spustoszenie od groźnego koronawirusa. Jak możemy zabezpieczyć się przed COVID-19?

Nie możemy. Naukowcy w pocie czoła pracują nad szczepionką zapobiegającą chorobie koronawirusowej, ale najbliższe terminy ukończenia, jakie podają, to 2021 rok. Jedyne, na co możemy sobie pozwolić to ograniczenie sytuacji, w których możemy zarazić się wirusem, oraz stosować się do kilku prostych zasad.

Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi

Jeżeli to możliwe, unikaj kontaktu z osobami, u których występują objawy przeziębienia czy grypy – nie zapominaj, że u części chorych, m.in. u dzieci zakażenie może być bezobjawowe. Jeżeli nie masz wyjścia, zachowaj dystans – chociaż metr. Unikaj podawania dłoni na powitanie, jak i całusów na pożegnanie. Postaraj się również wystrzegać tłum – w komunikacji miejskiej, kościele, na koncertach czy w sklepach.

Unikaj dotykania nosa, oczu i ust.

Choć może to być Twoim nawykiem, postaraj się unikać dotykania oczu, nosa, ust i innych błon śluzowych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele bakterii i wirusów może znajdować się na Twoich dłoniach – nawet po dokładnym myciu żelem antybakteryjnym. Postaraj się zawalczyć z przyzwyczajeniem – opłaci się.

Zostań w domu, kiedy poczujesz się gorzej

To bardzo ważne, abyś Ty sam nie stał się kolejnym ogniwem łańcucha zarażeń. Na ile to możliwe, postaraj się nie wychodzić – weź zaległy urlop, bądź udaj się do lekarza i uzyskaj zwolnienie lekarskie. Chory jesteś zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale i dla osób w Twoim otoczeniu. Jeśli to naprawdę konieczne, przed wyjściem załóż maseczkę chirurgiczną – pamiętaj, aby zmieniać ją co dwie godziny!

Dokładnie myj ręce!

Nawet tak podstawowa czynność, której uczymy się już w przedszkolu, może sprawić pewne trudności. Ważne, aby zrobić to powoli i dokładnie, z każdej strony – spróbuj myć je dłużej, niż 30 sekund, to tylko chwila. Nie potrzebujesz drogich płynów antybakteryjnych i spirytusu – wystarczy ciepła woda i mydło.

Koronawirus - jak skutecznie myć ręce

PAMIĘTAJ! Jeśli zauważyłeś u siebie objawy takie jak kaszel, gorączka czy problemy z oddychaniem BEZZWŁOCZNIE powiadom telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, bądź zgłoś się do oddziału zakaźnego – listę szpitalnych oddziałów zakaźnych znajdziesz na stronie nia.org.pl

kwarantanna - koronawirus

Jeśli masz pytania dotyczące postępowania w sytuacji zakażenia, zadzwoń na całodobową infolinię pod numer 800 190 590.

 

Polecane artykuły