Dzieci są jedną z grup najbardziej podatnych na negatywny wpływ zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, dlatego w ich pokojach nie powinno zabraknąć dobrych oczyszczaczy. Wybierając je, należy uwzględnić cechy decydujące o skuteczności, jak również o komforcie użytkowania i opłacalności.

Dlaczego dzieci potrzebują czystego powietrza?

Dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie smogu z kilku powodów. Po pierwsze, pobierają więcej tlenu w przeliczeniu na masę ciała niż osoby dorosłe. Po drugie, często wdychają powietrze przez usta zamiast przez nos, zatem trafia ono do ich organizmów całkowicie nieoczyszczone. Trzeci problem to fakt, że układ immunologiczny dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, co utrudnia ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wśród chorób wywoływanych przez smog najczęściej wymienia się nowotwory i schorzenia układu oddechowego. W przypadku dzieci warto wspomnieć jeszcze o wpływie zanieczyszczeń na sprawność umysłową. Składniki smogu opóźniają rozwój funkcji poznawczych u dziecka i negatywnie oddziałują na iloraz inteligencji. Takie dane uzyskano podczas badań porównujących rozwój i osiągnięcia szkolne u dzieci żyjących na terenach o różnej jakości powietrza.

Filtry skuteczne w walce ze smogiem i nie tylko

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka warto zwrócić szczególną uwagę na filtry, które decydują o skuteczności urządzenia w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Popularnym rozwiązaniem jest połączenie filtra HEPA oraz filtra węglowego, gdyż te dwa elementy uzupełniają swoje działanie i eliminują niemal 100% groźnych zanieczyszczeń. HEPA zatrzymuje pyły zawieszone, a także alergeny wziewne oraz znaczną część wirusów i bakterii. Węgiel aktywny usuwa natomiast szkodliwe gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Wiele oczyszczaczy powietrza, w tym modele z serii Classic marki Ideal, dostępne na https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-ideal, wyposażone są również w jonizator, który ułatwia oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii i alergenów. Popularnym dodatkiem jest także filtr wstępny, którego zadanie polega na zatrzymywaniu większych zanieczyszczeń. Niekiedy producenci wykorzystują też np. filtry zimno katalityczne lub zeolitowe, ale to technologię HEPA i filtr węglowy można uznać za podstawę dobrego oczyszczacza powietrza.

Połączenie efektywności i komfortu użytkowania

Poza rodzajem filtrów o skuteczności oczyszczania decyduje wydajność urządzenia. Jeśli będzie ona zbyt mała w stosunku do powierzchni pomieszczenia, sprzęt będzie miał problem z utrzymaniem dobrej jakości powietrza lub będzie ciągle pracował na wysokich obrotach, czyli generował spory hałas. Na szczęście w przypadku pokojów dziecięcych wyszukanie odpowiednich oczyszczaczy nie sprawia trudności, gdyż większość tego typu pomieszczeń nie jest zbyt duża.

Spośród funkcji oczyszczacza na efektywność pracy wpływa przede wszystkim tryb automatyczny. Pracujące w nim urządzenie samo dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza. Dobry czujnik pozwala szybko wykryć napływ zanieczyszczeń i przyspieszyć tempo oczyszczania, co oznacza skrócenie czasu ekspozycji dziecka na smog. Po wyeliminowaniu zagrożenia prędkość pracy zostaje zredukowana, tak więc nie ma niepotrzebnego hałasu.

Idealny oczyszczacz powietrza łączy skuteczność z komfortem użytkowania. W przypadku urządzeń przeznaczonych do pokojów dziecięcych o komforcie decyduje głównie głośność pracy. Jeśli będzie zbyt wysoka, dziecko może mieć problemy ze snem. Najlepiej wybrać oczyszczacz, który w najniższym trybie generuje nie więcej niż 30 dB, a jeśli sprzęt ma stać blisko łóżka, to warto, aby głośność dało się ograniczyć do 25 dB.

Na uwagę zasługuje także obecna w niektórych oczyszczaczach funkcja blokady rodzicielskiej. Pozwala ona uniemożliwić najmłodszym samodzielną modyfikację ustawień, dlatego rodzic nie musi ciągle sprawdzać, czy dziecko nie wyłączyło urządzenia lub nie dokonało innych niepożądanych zmian. Z takiej funkcji można korzystać m.in. w przypadku zakupu oczyszczacza Ideal AP30 PRO na Homespot.pl.

Przystępne koszty eksploatacji

Na zakończenie warto wspomnieć o kosztach eksploatacji. Użytkownicy zazwyczaj skupiają się na cenie samego oczyszczacza powietrza, zapominając o tym, że podczas jego użytkowania konieczna będzie regularna wymiana filtrów oraz płacenie za pobrany przez urządzenie prąd. Oceniając opłacalność filtrów, trzeba pamiętać o tym, że różnią się one nie tylko ceną, ale i żywotnością. Warto zatem porównać wydatki związane z użytkowaniem różnych oczyszczaczy w ujęciu rocznym.

Polecane artykuły