Smalec gęsi przed wiekami miał szerokie zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, stosowały go nasze prababcie i babcie, potem przez lata cieszył się złą sławą, dzisiaj wraca wreszcie do łask. Dlaczego?

Ponieważ wiele badań wykazało, że jest dużo zdrowszy od tłuszczów roślinnych takich jak olej rzepakowy czy nawet bardzo popularny i uważany za zdrowy olej kokosowy. Smalec gęsi odzyskuje swoje miejsce wśród naturalnych i skutecznych sposobów leczenia.

Smalec gęsi

Czym jest gęsi smalec i jakie są jego właściwości prozdrowotne?

Gęsi smalec to tłuszcz wytopiony z mięsa gęsiego. Za najwartościowszy uważa się smalec z tłuszczu sadełkowego.

Przez lata uważano, że zawiera szkodliwe dla naszego organizmu tłuszcze nasycone. Tymczasem okazuje się, że jest on zbilansowanym źródłem tłuszczów nasyconych, a także co bardzo ważne wielonienasyconych i jednonienasyconych.

Wszyscy słyszeliśmy o kwasie oleinowym, który jak zapewniają dietetycy obniża poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), a jednocześnie zwiększa poziom naszego HDL (tzw. dobrego cholesterolu). Otóż smalec gęsi jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych bowiem zawiera ich aż 65%, z czego przeważa właśnie kwas oleinowy.

Dlatego regularne spożywanie smalcu gęsiego zapobiega miażdżycy i chroni serce, jest szczególnie zalecany dla osób borykających się z nadciśnieniem czy otyłością. Pamiętaj aby smalec spełnił swoją rolę spożywaj go na zimno (np. na kromce chleba) oraz w umiarkowanych ilościach.

Smalec gęsi

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi wartościami prozdrowotnymi smalec gęsi ma jeszcze jedną niezwykłą właściwość. Otóż wspaniale rozgrzewa. Jest zatem niezwykle skutecznym środkiem na kaszel i przeziębienia. Jeśli dokucza Ci przewlekły, uciążliwy kaszel, masz podwyższoną temperaturę ciała dodaj gęsiego smalcu do herbaty i pij dwa razy dziennie.

Gdy dziecko ma problemy z górnymi drogami oddechowymi podaj mu do wypicia ciepłe mleko z dodatkiem łyżeczki miodu i łyżeczki gęsiego smalcu. To niezwykle skuteczna receptura, którą stosowały nasze prababcie i babcie.



Jak już pisaliśmy smalec gęsi jest silnie rozgrzewający, dlatego warto go stosować zewnętrznie. Natrzyj klatkę piersiową chorego dziecka smalcem gęsim, a zadziała on rozgrzewająco i zniweluje skutki uporczywego kaszlu.

Jeśli dodasz do gęsiego smalcu olejek rycynowy powstanie skuteczny środek do leczenia zwyrodnień stawów kolanowych oraz biodrowych. Wspaniale też zadziała na chory kręgosłup oraz zmiany reumatyczne. Powstałą miksturę lekko podgrzej i wmasuj przez kilka minut w chore miejsce, a poczujesz natychmiastową ulgę.

Przepis na okład leczniczy ze smalcu gęsiego

Męczy cię uciążliwy kaszel? Zastosuj kompres z gęsiego smalcu

Składniki:

  • 1 szklanka gęsiego smalcu
  • 50 g ząbków czosnku
  • 1 gruby ręcznik
  • 1 bandaż

Przygotowanie:

Ząbki czosnku zetrzyj na tarce. Wymieszaj je z lekko podgrzanym smalcem. Powstałą masę nałóż na klatkę piersiową osoby chorej, a następnie owiń bandażem. Całość szczelnie przykryj grubym ręcznikiem i pozostaw na całą noc. Z kompresu mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci.

Przepis na naturalny syrop na kaszel z gęsiego smalcu

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżki smalcu gęsiego
  • ½ szklanki mleka

Przygotowanie:

Mleko podgrzej w rondelku, następnie dodaj do niego smalec i miód. Dokładnie wymieszaj. Kiedy smalec i miód się roztopią syrop jest gotowy do spożycia. Pij syrop regularnie każdego dnia przed snem. Po kilku dniach kaszel zniknie. Syrop można podawać dzieciom.

Ze względu na wartość tego wpisu, udostępnij go dalej swoim znajomym.



Polecane artykuły