Uciążliwe objawy po zjedzeniu określonych produktów to powszechny problem. Czy dotyczy również Ciebie? Przyczyną Twoich kłopotów może być nietolerancja pokarmowa. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak można się z niej wyleczyć.

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa to nieimmunologiczna odpowiedź organizmu na spożycie produktu żywnościowego, który jest tolerowany przez ogół populacji. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to inna dolegliwość niż alergia pokarmowa. Objawy nietolerancji zazwyczaj pojawiają się z opóźnieniem — mogą wystąpić nawet kilka godzin po jedzeniu. W przypadku alergii odpowiedź organizmu z reguły przychodzi natychmiast.

Czy mam nietolerancję pokarmową?

W pierwszej kolejności warto odwiedzić lekarza, by upewnić się, z jaką dolegliwością ma się do czynienia. Objawy nietolerancji łatwo pomylić z innymi chorobami. Warto jednak pomagać sobie do czasu znalezienia źródła problemu i wyeliminowania go z diety. W przypadku objawów, takich jak wzdęcia i uczucie nadmiernego gromadzenia się gazów pomóc może skuteczny lek na wzdęcia lub inny preparat łagodzący niepożądane reakcje układu trawiennego.

Produkty powodujące nietolerancję pokarmową

Uciążliwe objawy mogą być powodowane przez mnóstwo substancji i składników żywności. Problemy sprawiają głównie mleko, laktoza, gluten, kofeina, mleko oraz niektóre konserwanty. Wśród tych ostatnich, nieprzyjemności wywołują z reguły konserwanty z grupy siarczanów. Producenci i hodowcy często pokrywają nimi owoce, chcąc zapobiec pojawianiu się pleśni. Nietolerancja może więc zostać spowodowana nie składnikiem jedzenia, a zewnętrzną substancją.

Nietolerancja — leczenie

Jedynym skutecznym sposobem na trwałe pozbycie się niechcianych objawów jest usunięcie z diety żywności lub substancji je wywołujących. Znalezienie problematycznego składnika bywa jednak trudne. Oczywiście w wielu przypadkach źródło nietolerancji da się wykryć, zapamiętując lub zapisując treść posiłków oraz samopoczucie po ich spożyciu. Najlepiej jednak udać się do lekarza i skorzystać ze specjalnych testów w kierunku nietolerancji.

Najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowej

Nietolerancja pokarmowa może objawiać się na mnóstwo sposobów. Najczęściej jednak świadczą o niej jednak symptomy takie jak:

W niektórych przypadkach nietolerancja może zaburzać prawidłowe działanie organizmu w sposób, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wówczas warto niezwłocznie udać się do lekarza i poprosić o odpowiednią pomoc.

Z reguły nie trzeba jednak wiele, aby ulżyć sobie w bólu i dyskomforcie.

W przypadku uporczywych biegunek należy pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów, natomiast doraźnym sposobem na zahamowanie dolegliwości jest zastosowanie np. węgla leczniczego lub leków z apteki z zawartością chlorowodorku loperamidu czy diosmektytu.

W sytuacji bólu brzucha o niewiadomym pochodzeniu, szczególnie, gdy jest on ostry lub trwa długo, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. W lżejszych przypadkach lub, gdy przyczyna bólu jest znana, na ból brzucha dobrze sprawdzają się leki rozkurczające (np. z zawartością chlorowodorku drotaweryny).

Zaparcia to wzbudzająca duży dyskomfort dolegliwość, którą można złagodzić za pomocą naturalnych sposobów, jak spożywanie suszonych śliwek, picie wody z cytryną lub herbatek ziołowych. W przypadku trudnych do usunięcia zaparć, można również sięgnąć po leki z apteki, w postaci czopków lub tabletek, które ułatwią wypróżnianie.

Wzdęcia, uczucie ciężkości oraz gazy można skutecznie załagodzić stosując Espumisan. Ten znany i skuteczny lek zdobędziesz niemal w każdej aptece w Polsce, i to bez recepty! Jego główny składnik to symetykon. Substancja ta powoduje obniżanie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu gromadzących się w jelitach. W konsekwencji pęcherzyki pękają i uwalniają gaz, a pozostałości są usuwane ruchem perystaltycznym z przewodu pokarmowego lub wchłaniają się w ściany jelit.

Zarówno symetykon, jak i lek Espumisan są w pełni bezpieczne. Mogą przyjmować je osoby starsze, kobiety w ciąży oraz cukrzycy. Espumisan jest obojętny chemicznie i powoduje żadnych niepożądanych reakcji organizmu. Spróbuj i zapomnij o dyskomforcie!

Rekomendacje:
Muthukumar J., Selvasekaran P., Lokanadham M., Chidambaram R., Food and food products associated with food allergy and food intolerance – An overview, Food Research International, 138, 2020.
Lomer M., C., E., The aetiology, diagnosis, mechanisms and clinical evidence for food intolerance, Alimentary pharmacology & therapeutics, 41(3), 2015.
Madhoun M., F., Hayat M., Ali I., A., Higher dose of simethicone decreases colonic bubbles and increases prep tolerance and quality of bowel prep: Meta-analysis of randomized controlled trials, World Journal of Meta-Analysis, 7(3) 2019.

Polecane artykuły