Praca siedząca przy komputerze niestety negatywnie wpływa na zdrowie, także na oczy. Na szczęście jest kilka praktycznych sposobów na to, aby zminimalizować to destrukcyjne oddziaływanie, a jednym z nich są tabletki na poprawę wzroku. Co zawierają takie preparaty oraz co jeszcze można zrobić, aby wielogodzinna praca przy komputerze nie była tak szkodliwa dla oczu?

Negatywny wpływ pracy przy komputerze na wzrok

Zanim przejdziemy do praktycznych sposobów radzenia sobie z tym problemem, warto dowiedzieć się, z czego on wynika. Istotną kwestią jest przede wszystkim zbyt rzadkie mruganie podczas pracy przy komputerze, co skutkuje niedostatecznym nawilżeniem spojówki oraz rogówki. Destrukcyjnie wpływa także ciągłe skupienie wzroku na monitorze, prowadzące m.in. do osłabienia zdolności akomodacyjnych.

Zdrowie całego organizmu = zdrowie oczu

Wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kluczowa dla zdrowia wzroku jest podaż różnego rodzaju witamin i mikroelementów. Najważniejsze to witamina A i E, a także cynk, magnez oraz selen. Mają je w swoich składach również dobre tabletki na poprawę wzroku, które często zawierają dodatkowy składnik, czyli luteinę. Ta ostatnia ma następujące działanie:

  • chroni przed nadmierną eksploatacją plamki żółtej oraz zabezpiecza przed działaniem wolnych rodników,
  • obniża intensywność, z którą na oczy oddziałuje światło niebieskie,
  • pełni funkcję naturalnego filtra, chroniąc wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Tabletki na poprawę wzroku z luteiną są dedykowane jednak nie tylko osobom spędzającym wiele godzin przed ekranem komputera, ale również tym, które są zagrożone jaskrą i zaćmą.

Higiena wzroku podczas pracy przy komputerze

Poza tabletkami na poprawę wzroku warto wdrożyć dodatkowe metody pozwalające na zadbanie o oczy. Poza odpowiednim ustawieniem monitora – najlepiej w odległości od 40 do 75 cm od twarzy – trzeba zatroszczyć się również o optymalne nawilżenie wzroku. Warto więc stosować krople do oczu, które można zakupić zarówno w aptece stacjonarnej, jak i tej działającej online.

Zbawienne działanie po wielogodzinnej pracy przed ekranem komputera będzie mieć także gimnastyka oczu, która wzmocni ich mięśnie. Zataczanie ósemek, patrzenie na boki pod różnymi kątami, a także patrzenie w dal to proste ćwiczenia zajmujące zaledwie kilka minut, które pozytywnie wpłyną na oczy.

Jak doskonale widać wielogodzinna praca przy komputerze jest destrukcyjna dla wzroku, jednak można próbować minimalizować taki negatywny wpływ. Doskonale sprawdzą się do tego celu zarówno tabletki na poprawę wzroku, jak i ćwiczenia oczu, krople nawilżające oraz dbanie o pracę przy odpowiednim stanowisku pracy.

Polecane artykuły