Choroby hemoroidów to bardzo przykre i dokuczliwe dolegliwości. Powodują one duży dyskomfort i ból. Same hemoroidy ma każdy człowiek. Są to bowiem tzw. guzki krwawnicze, będące naturalnym elementem ścian odbytu. Jednak jeśli w ich obrębie dochodzi do zmian chorobowych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej terapii. Jakie leki na hemoroidy wybrać i jak je stosować?
Leki na hemoroidy — kiedy stosować?
Leki na hemoroidy należy stosować, gdy w obszarze guzków krwawniczych pojawią się niepokojące zmiany chorobowe. Do najczęściej występujących objawów zalicza się przede wszystkim wypadanie hemoroidów oraz bardzo silny ból, który związany jest z tworzeniem się wewnątrz nich zakrzepów. Często towarzyszy temu również świąd, a nawet krwawienie. Sam ból oraz poczucie dyskomfortu nasila się zwykle podczas wypróżniania i siedzenia w niektórych pozycjach.
W przypadku wystąpienia z jakiegokolwiek wcześniej wymienionego objawu, warto w pierwszej kolejności udać się do odpowiedniego lekarza. Dzięki specjalistycznej diagnozie, można będzie wdrożyć leczenie, które zapewni maksymalną skuteczność oraz wykluczyć inne możliwe choroby powodujące takie dolegliwości.
Rodzaje leków na hemoroidy
Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór leków na hemoroidy. Niektóre z nich dostępne są jedynie na receptę, inne zaś można zamówić przez serwis rezerwacyjny na https://apteline.pl/hemoroidy. Leki na hemoroidy występują w różnych postaciach, różniących się między sobą sposobem stosowania i działaniem.
Maści na hemoroidy
W leczeniu hemoroidów bardzo ważne jest działanie miejscowe. Dlatego też właśnie różnego rodzaju maści stosuje się przy takich terapiach najczęściej. Prócz samych substancji aktywnych, mają one znacznie więcej właściwości, które działają skutecznie w leczeniu chorób hemoroidalnych. Maści zapewniają bowiem bardzo dużą ulgę szczególnie w przypadku, gdy chorobie towarzyszy świąt i pieczenie. Taki produkt dodatkowo koi i nawilża zmieniony chorobowo obszar i wspiera jego regenerację. W aptekach dostępne są także maści na hemoroidy o właściwościach znieczulających, które fantastycznie radzą sobie z dolegliwościami bólowymi.
Czopki na hemoroidy
Czopki na hemoroidy, podobnie jak maści, działają miejscowo. Ich głównym zadaniem jest łagodzenie bólu i pieczenia. Działają także ochronnie, dzięki czemu zapobiegają dalszemu rozwojowi zmian i powodują ich wygładzenie oraz zmniejszenie. Czopki zaleca się zastosować szczególnie w przypadku chorób hemoroidalnych wewnętrznych.
Doustne leki na hemoroidy
Doustne preparaty na hemoroidy powodują przede wszystkim zmniejszenie stanu zapalnego. Ich stosowanie pozwala również na zwiększenie napięcia naczyń żylnych. Co więcej, zawierają one składniki, które chronią naczynia krwionośne. Leczenie doustne w przypadku żylaków odbytu stosuje się przeważnie, jako wsparcie leczenia miejscowego.
Substancje aktywne w lekach na hemoroidy
Wszelkie preparaty lecznicze na hemoroidy są przeważnie lekami złożonymi, w których składzie znajdują się przynajmniej dwie substancje czynne. Ich rodzaj zależny jest przede wszystkim od rodzaju leku. W przypadku maści, najczęściej jest to lidokaina, działająca znieczulająco i łagodząca pieczenie oraz tribenozyd zmniejszający obrzęk i stan zapalny.
Jeśli chodzi zaś o leki doustne, przeważnie substancją aktywną jest diosmina, zmniejszająca napięcie i zastój żylny oraz escyna, działająca przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. W doborze leków na hemoroidy zawsze warto postawić na wsparcie lekarza lub farmaceuty.