Choroby bakteryjne leczy się antybiotykami, które najskuteczniej zwalczają szkodliwe drobnoustroje. Niestety tego typu leki często wywierają również szkodliwy wpływ na układ pokarmowy chorego i bywają przypadki, gdy po ich zażyciu pojawia się biegunka. Na szczęście można temu zapobiec, chroniąc żołądek i jelita, stosując odpowiednie suplementy osłonowe w postaci probiotyku.

Dlaczego po antybiotyku może pojawić się biegunka?

Antybiotyki to substancje o działaniu bakteriobójczym, które zarówno zwalczają bakterie, jak i zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Niestety odpowiadają one za niszczenie wszystkich bakterii, także tych, które są korzystne dla zdrowia człowieka. W związku z tym podczas zażywania antybiotyku konieczna jest ochrona flory bakteryjnej, czyli dostarczanie z zewnątrz bakterii zdrowotnych, które wspomagają przemianę materii i odpowiednie trawienie. Gdy zdrowych bakterii jest zbyt mało, może dojść do problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego, w tym biegunek.

Biegunka po antybiotyku najczęściej pojawia się:

  • przy długotrwałej terapii antybiotykami;
  • przy zażywaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania (niszczących różne bakterie w tym samym czasie);
  • u dzieci;
  • u osób starszych;
  • w przypadku gdy chory cierpi na schorzenia współistniejące, związane ze spadkiem odporności.

Biegunka po antybiotyku – jak zapobiegać i jak leczyć?

Chcąc zapobiegać biegunce po antybiotykach, należy przyjmować leki tylko na wyraźne wskazanie lekarza w taki sposób, jak opisał to specjalista. Takie działania mogą jednak nie wystarczyć, zwłaszcza osobom z wrażliwym żołądkiem. Bardzo często lekarze, zapisując antybiotyk, zalecają zastosować również tzw. suplement osłonowy, którego zadaniem będzie ochrona żołądka i jelit. Tego typu produkty to nic innego jak probiotyki, zawierające szczepy zdrowych bakterii jelitowych, odpowiedzialnych za prawidłową produkcję flory bakteryjnej oraz ochronę układu pokarmowego. W trakcie terapii antybiotykowej warto więc postawić na probiotyki Dicoflor w celu zapobiegania biegunkom i innym problemom, związanym z układem pokarmowym.

Leczenie biegunki po antybiotykach zależy od nasilenia objawów. W postaci łagodnej objawy ustępują najczęściej po zakończeniu antybiotykoterapii, jednak chcąc uniknąć podrażnienia układu pokarmowego, które mogłoby powodować nieprzyjemne dolegliwości jeszcze po zaprzestaniu brania leku, warto pamiętać o wspomaganiu flory bakteryjnej probiotykiem. Warto również łagodzić biegunkę domowymi sposobami, jak w przypadku grypy żołądkowej: zapewniać odpowiednie nawodnienie, stosować lekkostrawną dietę, w uzasadnionych przypadkach także leki na biegunkę, np. węgiel aktywny.

Jeżeli biegunka przybierze postać ciężką, należy przerwać przyjmowanie antybiotyku i skontaktować się z lekarzem. Czasem konieczna okazać się może hospitalizacja chorego.

Biegunka po antybiotyku u dziecka to dość częsty skutek uboczny przyjmowania leków przeciwbakteryjnych. Stosowanie probiotyków znacznie redukuje ryzyko wystąpienia takich dolegliwości, dlatego warto zadbać o to, aby zawsze mieć w domowej apteczce suplement z bakteriami probiotycznymi.

Więcej z kategorii: Choroby zakaźne i pasożytnicze