Fasolka szparagowa to roślina strączkowa pochodząca z Ameryki Południowej. W Polsce fasolkę zaczęto uprawiać w XVI w. Wyróżniamy różne rodzaje fasolki szparagowej: fasolka szparagowa żółta, fasolka szparagowa zielona, fasolka szparagowa fioletowa (najrzadsza).
Odmiana żółta jest najdelikatniejsza, charakteryzuje się kremowym smakiem. Odmiana zielona ma bardziej wyrazisty smak. Fasolka fioletowa jest również delikatna w smaku. Pod wpływem gotowania zmienia swój kolor na zielony. Wszystkie te odmiany zawierają wiele bogatych i cennych składników odżywczych. Fasolka szparagowa jest bardzo popularna w polskiej kuchni i często gości na naszych stołach. Możemy ją spożywać cały rok, latem spożywamy ją pod postacią świeżych strączków natomiast zimą możemy zakupić w wersji mnożonej.
Ile kalorii ma fasolka szparagowa?
Fasolka szparagowa jest niskokaloryczna. Jest to warzywo, które mogą spożywać osoby, które się odchudzają. Jest to zdecydowanie zaleta tego pysznego warzywa. 100 g fasolki szparagowej dostarcza jedynie 31 kcal.
Fasolka szparagowa – zawartość kalorii i wartości odżywczych w 100 g:
- wartość energetyczna 31 kcal (w 100 g),
- węglowodany – 6,97 g (cukry proste 3,26),
- tłuszcz – 0,22 g,
- białko – 1,83 g,
- błonnik – 2,07 g,
- wapń – 37 mg,
- potas – 211 mg,
- magnez – 25 mg,
- witamina A – 690 IU,
- witamina B6 – 0,1 mg.
Właściwości lecznicze i odżywcze fasolki
Fasolka szparagowa ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi, poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia wygląd skóry. Fasolka działa również przeciwnowotworowo. Zawiera sporo witaminy A,C i E oraz ma działanie antyoksydacyjne. Osoby, które spożywają fasolkę zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Fasolka jest również źródłem witamin z grupy B i K. Możemy w niej znaleźć też sporo wapnia, żelaza, magnezu, fluoru i fosforu. Jest doskonałym pomocnikiem w funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego. Ma właściwości detoksykujące organizm, ponadto działa moczopędnie a co za tym idzie obniża ryzyko powstania kamieni w nerkach i pęcherzu. Wspomaga przy menopauzie i łagodzi skutki napięcia przedmiesiączkowego. Jest bogata w błonnik, a to wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom. Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą ją spożywać osoby chore na cukrzyce.
Jak przygotować fasolkę szparagową?
Fasolka jest bardzo pysznym strączkowym warzywem, warto więc się dowiedzieć jak ją gotować i z jakimi dodatkami podawać. Wszystkie odmiany fasolki przygotowuje się tak samo. Najczęściej, pojawia się ugotowana, polana zasmażką z bułką tartą. Gotujemy fasolkę w osolonej wodzie. Osobno na maśle podsmażamy bułkę tartą. Ugotowaną fasolkę polewamy zasmażką. Jednak jest to wersja niezbyt kaloryczna. Można ją również podać ugotowaną i polaną samym masłem.
Zobacz również: Jakie właściwości posiada fasolnik chiński
Fasolka szparagowa może być świetnym dodatkiem do różnych potraw. Doskonałą potrawą będzie zupa z fasolką, sałatka na bazie fasolki jak i jajecznica z jej dodatkiem.
Co jeszcze warto wiedzieć o fasolce?
- Nigdy nie spożywaj fasolki szparagowej na surowo, gdyż zawiera sporo substancji toksycznych, lecz rozkładają się one w procesie gotowania.
- Fasolka szparagowa jest jednym z 5 najlepszych produktów, które zwiększają inteligencję.
- Fasolka uprawiana jest na świecie od ponad 7 000 lat.
- W miejscowości Zakliczyn odbywa się od roku 2000 święto fasolki szparagowej.
- Najwięksi producenci fasolki szparagowej to: Indie, Turcja, Chiny.
- Fasolka często powoduje wzdęcia.
- Strąk fasolki szparagowej może osiągać nawet do 20 cm długości.