Dieta kopenhaska jest jedną z bardziej popularnych diet krótkoterminowych. Pozwala ona zrzucić dużą ilość nadprogramowych kilogramów w krótkim czasie. Zdanie ekspertów na jej temat, są podzielone, ponieważ nie jest ona idealna, a sama kuracja może mieć różne efekty uboczne. Dlatego warto przeczytać o wszystkich aspektach, jakie wiążą się z tą trzynastodniową dietą, przed podjęciem decyzji o jej wdrożeniu.

Czym jest dieta kopenhaska?

Nazwa tej diety wywodzi się po prostu od miejsca jej opracowania. Kuracja po raz pierwszy została wprowadzona w Szpitalu Królewskim w Kopenhadze (Dania). Choć sam szpital nie jest oficjalnie uznawany za twórcę, to i tak przypisuje się mu zasługi w opracowaniu tej diety odchudzającej. Inne nazwy to dieta kopenhadzka lub dieta trzynastodniowa, ponieważ tyle też czasu trwa.

Sama kuracja znana jest od lat 90. dwudziestego wieku. Od około 30 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, głównie ze względu na efekty, jakie można uzyskać dzięki jej stosowaniu. Na uwagę zasługuje również sam jadłospis, który jest krótki i prosty, a więc przygotowanie odpowiednich posiłków w domu, nie sprawia problemów. Więcej szczegółów o jadłospisie, można znaleźć tutaj: https://www.cosdlazdrowia.pl/dieta-kopenhaska-czym-polega-zalety-wady/artykul/10191.

Dieta kopenhaska to w zasadzie trzynastodniowa kuracja, podczas której zjadamy posiłki niskokaloryczne. Ograniczone są węglowodany, a wartość energetyczna posiłków pochodzi głównie ze spożywania białka.

Kto może lub nie powinien jej stosować?

Eksperci zgodnie twierdzą, że nie jest to dieta dla wszystkich. Ze względu na rygorystyczny charakter oraz wysoką zawartość wybranych produktów, a co za tym idzie również niedobór innych potrzebnych składników, nie jest dietą dobrze zbilansowaną. Zalecana jest jedynie osobom z nadwagą, które muszą z innych względów dużo schudnąć, a jednocześnie nie mają jeszcze przewlekłych chorób. Zatem nie jest to dieta dla osób, które chcą jedynie zrzucić 1-2 kg, a raczej dla osób, które muszą zgubić 5-10 kg i zmienić dalsze postępowanie dietetyczne.

Istnieje dużo przeciwwskazań do stosowania tej diety, dlatego mówi się wręcz o tym, że jest to dieta dla osób zdrowych lub specjalnie zalecana przez lekarza i prowadzona pod jego kontrolą. Na liście przeciwwskazań do stosowania tej diety wymieniane są m.in.:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby berek,
  • choroby układu trawienia,
  • schorzenia wątroby,
  • zaburzenia odżywiania,
  • wiek poniżej 18 lat lub powyżej 50 lat,
  • inne przewlekłe choroby.

Takie osoby nie powinny stosować tej diety, ponieważ niska dawka kalorii oraz monotematyczność diety, źle wpływa na cały organizm. A mając obciążenia chorobowe, zrównoważona dieta jest podstawą dbania o swój stan. Wadą tego modelu odżywiania jest również monotonność. Wiele osób rezygnuje już po kilku dniach, ponieważ odczuwa cały czas głód, a jedzenie tego samego ich nudzi. Ponadto wprowadzone zmiany są gwałtowne, co również może rozregulować działanie układu trawiennego, powodować zaparcia, a nawet bóle głowy.

Zasady diety kopenhaskiej

Główną zasadą jest spożywanie posiłków niskokalorycznych i niskowęglowodanowych przez 13 dni z rzędu. Najważniejsze jest, aby dieta naprawdę trwała 13 dni, nie mniej i nie więcej. Ponadto jest to tzw. kuracja jednorazowa i można ją stosować raz na parę lat. Nawet jeśli w ciągu 13 dni nie schudniemy tyle, ile chcemy, nie można tej diety kontynuować! Przykładowy jadłospis w tej diecie ma 500-800 kcal dziennie.

Oczywiste jest, że pomiędzy posiłkami nie można podjadać. Jednak warto zwrócić uwagę, że również zalecana jest ograniczona aktywność fizyczna. Ustalone są również konkretny pory jedzenia posiłków. Na przykład śniadanie jemy od 8 do 9, obiad od 12 do 14, a kolację od 17 do 18.

W przykładowym menu zalecane są m.in. spożywanie na śniadanie filiżanki kawy z cukrem. Na obiad lub kolację można jeść np. jajka ugotowane na twardo, ryby i surowe warzywa, albo gotowane mięso z kilkoma listkami sałaty, dozwolone są również owoce. Należy zrezygnować z produktów zbożowych, ziemniaków, soli i niektórych przypraw. Istotne jest też, aby nie spożywać alkoholu. Zalecane jest wypijanie codziennie ok. 2 l niegazowanej wody mineralnej. Można pić również zieloną herbatę, która pobudza przemianę materii.

Efekty po zakończeniu diety

Efekty mogą być spektakularne, jednak warto wiedzieć, skąd się biorą. Według ekspertów ta dieta umożliwia zrzucenie 7-20 kg. Jednak efekt uzależniony jest od wagi wyjściowej, czyli im więcej ważymy, zaczynając dietę, tym więcej schudniemy. Z tego powodu nie jest to dieta polecana dla osób już szczupłych. Należy pamiętać, że większa część utraconej wagi to woda. Dlatego spadek jest szybki i gwałtowny. Tłuszcz spalany jest w niewielkiej ilości. Oprócz tego szybko może wystąpić efekt jo-jo, jeśli po zakończeniu kuracji, wrócimy do starych nawyków.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie