Prezbiopia dotyczy każdej osoby w wieku powyżej 40 lat, chociaż pierwsze symptomy i czas ich zaobserwowania mogą być różne. Jest naturalnym stanem fizjologicznym, postępującym stopniowo, wynikającym z procesu starzenia się. Jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Co to jest prezbiopia i przyczyny jej pojawienia się?

Prezbiopia inaczej nazywana jest starczowzrocznością. Więcej informacji na temat tej przypadłości można znaleźć na stronie: https://czasnawzrok.pl/o-prezbiopii. Soczewka oka z wiekiem traci elastyczność i zdolność do zmiany kształtu. Staje się grubsza i sztywniejsza. Mięśnie odpowiedzialne za zmiany kształtu jej kształtu również stają się mniej elastyczne. Pogarsza się widzenie z bliska, gdy równocześnie widzenie dalekie pozostaje prawidłowe. Procesowi starzenia się oka nie można zapobiec podawaniem leków, witamin czy zdrowym trybem życia. Nie jest to choroba, a naturalny objaw starzenia się organizmu. Pojawia się około 40-45 roku życia, nasilając się z wiekiem i pogłębiając dyskomfort.

Objawy prezbiopii

Pierwszym objawem jest pogorszenie widzenia po zmroku. Wydłuża się czas konieczny do dostosowania się ostrości wzroku do zmiany oświetlenia. Czytanie gazety czy książki również staje się utrudnione. Litery stają się zamazane i nieczytelne. Charakterystyczna jest konieczność odsuwania tekstu na odległość wyciągniętych rąk. Pojawiają się problemy z nawleczeniem igły, odczytaniem menu w restauracji, pisaniem na klawiaturze, czytaniem sms. Obsługa telefonu komórkowego zaczyna być problematyczna. Równocześnie dobrze widzimy na odległość. Mogą pojawić się bóle głowy i szybkie zmęczenie oczu. Na stronie: https://czasnawzrok.pl/test możliwe jest wykonanie testu i sprawdzenie, czy problem nas już dotyczy. Nie zastąpi on badania wzroku, ale zasygnalizuje, że warto wybrać się do gabinetu okulisty lub optyka. Prezbiopia to dolegliwość postępująca, dlatego badania należy przeprowadzać systematycznie.

Jak walczyć z prezbiopią?

Sposobem na radzenie sobie z prezbiopią jest noszenie okularów. Często już przy pierwszych objawach sięgamy po szkła jednoogniskowe. To tzw. okulary do czytania. Służą one wyłącznie do patrzenia z bliska, dlatego nie nosimy ich przez cały czas. To niewygodne rozwiązanie, gdyż szkła musimy mieć zawsze przy sobie i co chwila zdejmować i zakładać. Okulary dwuogniskowe z wyraźnym rozgraniczeniem do bliży i dali można nosić cały dzień. Chociaż widzimy w nich dobrze z bliska i daleka, to strefa pośrednia pozostaje niewyraźna. Dodatkowo wskazują one innym osobom, że mamy problemy ze starczowzrocznością. Największy komfort zapewniają okulary progresywne. Mogą z nich korzystać nawet osoby potrzebujące okularów do korekcji innych wad wzroku. Dzięki wieloogniskowości zapewniają dobrą widoczność nie tylko z bliska i daleka, ale także w strefie pośredniej.

Prezbiopia nie jest chorobą, lecz naturalną przypadłością wynikającą ze starzenia się organizmu. Nie można jej uniknąć, jednak okulary progresywne mogą sprawić, że zapomnimy o jej istnieniu. Dzięki nim zachowamy komfort widzenia i życia, bez względu na wiek.