O schorzeniu rozmawiamy z ekspertem z Gdańska doktorem nauk medycznych Dawidem Mrozik specjalistą chirurgii ręki i rekonstrukcyjnej, specjalistą chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu z medycyną sportową.

Zespół cieśni nadgarstka: co to jest i dlaczego coraz więcej osób ma z tym problem?

Zespół cieśni nadgarstka to zespół objawów dotyczących nadgarstka i ręki związanych z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Niektórzy twierdzą, że zespół cieśni nadgarstka to już choroba cywilizacyjna związana z rozwojem społeczeństw, branż IT oraz coraz lepszą diagnostyką. Czy się z tym zgadzam? Trudno zaprzeczyć, że zespół cieśni nadgarstka częściej dotyczy informatyków, pracowników biurowych, osób często pracujących na komputerze, ale także muzyków, sportowców i osób z innymi chorobami cywilizacyjnymi i przewlekłymi. Natomiast obecna diagnostyka pozwala bardzo szybko rozpoznać chorobę i ją odpowiednio leczyć.

Jakie są objawy zespoły cieśni nadgarstka?

Podstawowe objawy zespołu cieśni nadgarstka są związane z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, a więc w miejscu, gdzie nerw pośrodkowy naturalnie przebiega wraz ze ścięgnami. Objawy zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim drętwienia i mrowienia palców od pierwszego do trzeciego i połowy czwartego. Są to palce, które są zaopatrywane przez ten nerw. Jednak zdarzają się odstępstwa od tej reguły, a związane mogą być z anomaliami anatomicznymi nerwu pośrodkowego: jego zdwojeniem lub innym uładem gałęzi nerwowych. Pacjenci z zespołem cieśni nadgarstka skarżą się na drętwienia w nocy, zaburzenia czucia opuszek palców, upuszczanie przedmiotów, zaniki siły mięśni ręki, trudności w chwytaniu przedmiotów oraz bóle nadgarstka i przedramienia. Trudności w zespole cieśni nadgarstka zaczynają sprawiać odkręcanie słoików, chwytanie ciężkich przedmiotów, czesanie się, dyskomfort podczas pisania na klawiaturze. Wielu chorych bagatelizuje pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka zrzucając to na przeciążenie, pracę lub uraz. A to właśnie wtedy powinno się wykonać badanie, ponieważ odpowiednie postępowanie może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Co jest przyczyną zespołu cieśni nadgarstka?

Przyczyn zespołu cieśni nadgarstka jest wiele. Najczęściej są to schorzenia i choroby, powodujące ucisk nerwu w kanale nadgarstka. A zaliczamy do nich np. reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, ciążę, przebyte złamania kości nadgarstka i przedramienia, urazy sportowe itp. Do przyczyn zespołu cieśni nadgarstka możemy zaliczyć również zapalenia i zmiany nowotworowe, a więc guzy mogące uciskać na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka może również wystąpić po przebytych złamaniach ręki i złym zroście kostnym. Innymi przyczynami zespołu cieśni nadgarstka są przyczyny idiopatyczne i nieznane. Dlatego każdy dobry chirurg ręki zawsze zwraca szczególną uwagę na przyczynę choroby i stara się ją zdiagnozować, aby włączyć odpowiednie postępowanie.

Jaką diagnostykę powinniśmy przeprowadzić, aby ustalić rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka?

Podstawą rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka jest poprawnie przeprowadzone badanie przez specjalistę chirurga ręki. Badanie kliniczne pozwala niemalże w 100% postawić poprawną diagnozę zespołu cieśni nadgarstka, jednak nie zawsze wskaże nam przyczyny. To właśnie od przyczyny zależy odpowiednie postępowanie i dalsze leczenie zespołu cieśni. Badaniami dodatkowymi, które pozwalają nam potwierdzić diagnozę, a czasami znaleźć przyczynę zespołu cieśni są badanie ultrasonograficzne i badanie przewodnictwa nerwowego. Niekiedy diagnostykę należy rozszerzyć o badania rentgenowskie, a u niektórych pacjentów konieczna jest nawet tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Zwracam uwagę jednak, że diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka powinna być zlecania przez specjalistę. Dlaczego? Pacjenci często wykonują bardzo kosztowne badania przed wizytą, które nie zawsze są przydatne, a narażają wielu chorych na dodatkowe koszty.

Przypomnijmy, że w Gdańsku w HANDPROJECT Clinic przeprowadzana jest diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka i wykonywane są zabiegi leczenia zespołu cieśni. Czy wszystko można zrobić na miejscu?

Rzeczywiście rocznie przeprowadzamy setki operacji zespołu cieśni nadgarstka. Na miejscu mamy pełną diagnostykę przeprowadzaną przez chirurga, który na co dzień zajmuje się operowaniem ręki. Sprzęt medyczny dostępny w naszej placówce pozwala na sprawną i szybką diagnostykę oraz postawienie szybkiego rozpoznania zespołu cieśni nadgarstka. To skraca czas leczenia tak istotny dla wielu naszych pacjentów.

Dzięki jednorazowemu sprzętowi medycznemu i odpowiedniej technologii medycznej możemy na miejscu wykonać również od razu zabieg operacyjny. Wielu pacjentów wybiera taką metodę leczenia zespołu cieśni nadgarstka, ponieważ chcą, aby problem był rozwiązany jak najszybciej, sprawnie i w znieczuleniu miejscowym. Takie postępowanie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowych technik operacyjnych, które zostały zaczerpnięte z Europy Zachodniej, a w Polsce dopiero się rozwijają.

Jaki przeprowadzany jest zabieg zespołu cieśni nadgarstka?

Technik operacji zespołu cieśni nadgarstka jest wiele i staramy się zawsze dobrać odpowiednią technikę do danego pacjenta: jego wieku, stylu życia, wykonywanego zawodu, chorób współistniejących, oczekiwań. Najważniejszym powinien być tu bez wątpienia komfort pacjenta i chirurga podczas zabiegu, aby cała procedura operacyjnego leczenia zespołu cieśni nadgarstka przebiegła sprawnie i bezboleśnie. O wszystkich rodzajach zabiegów, technikach operacyjnych, metodach dodatkowych, rodzajach znieczuleń rozmawiamy z pacjentem podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu i dobieramy wtedy najlepszą metodę. Jedni preferują znieczulenie miejscowe, inni ogólne. Część pacjentów w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka wybiera metody endoskopowe, a inni klasyczne małoinwazyjne. Myli się ten kto twierdzi, że to standardowy zabieg, taki sam u każdego pacjenta. Nasze doświadczenie kliniczne pokazuje, że każdy pacjent z zespołem cieśni nadgarstka powinien być traktowany indywidualnie.

Czy zabieg zespołu cieśni nadgarstka jest jednodniowy?

W HANDPROJECT Clinic operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka przeprowadzamy w trybie jednodniowym tzw. one-day (a właściwie „one-hour”) surgery. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu i cały proces leczenia zespołu cieśni nadgarstka skracamy do minimum, aby zapewnić jak największy komfort naszym pacjentom. Wiele badań satysfakcji naszych pacjentów po przebytym zabiegu zespołu cieśni nadgarstka wskazuje, że najważniejsze dla pacjenta są komfortowy, szybki i sprawnie przeprowadzony zabieg bez leżenia w szpitalu, w stresującej atmosferze. Dużo pacjentów ceni sobie znieczulenie miejscowe, zastosowanie jednorazowego sprzętu oraz dobór odpowiedniej techniki operacyjnej.

Co po zabiegu?

Pacjent od początku do końca procesu leczenia jest prowadzony przez zespół chirurgów ręki stosujących tą samą wiedzę i techniki operacyjne po nadzorem Doktora Mrozika. Dzięki temu pacjenci nie muszą po zabiegu martwić się o zmiany opatrunków, usunięcia szwów i kontrole. Wszystko organizowane jest na miejscu.

Co wyróżnia HANDPROJECT Clinic to przede wszystkim: profesjonalne leczenie i diagnostyka, konkretne postępowanie lecznicze, najnowsze techniki operacyjne, standardy europejskie oraz nowoczesny sprzęt medyczny.

Przypomnijmy na koniec, że w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku Doktor Dawid Mrozik przeprowadza oprócz leczenia operacyjnego zespołu cieśni nadgarstka również wiele innych operacji ręki. Jego zespół szkoli się u najlepszych autorytetów chirurgii ręki w kraju i za granicą. Natomiast Doktor Mrozik uczestniczy w licznych szkoleniach i zjazdach naukowych poza krajem wymieniając doświadczenia z licznymi chirurgami ręki. To dzięki takim wyjazdom wprowadza w swojej praktyce nowe techniki operacyjne, które nie są dostępne w szpitalach państwowych. Metody mini operacyjne pozwalają na skrócenie hospitalizacji do minimum, szybszy powrót pacjenta do sprawności, większy komfort i zadowolenie.

W celu umówienia się na wizytę konsultacyjną zapraszamy do odwiedzenia strony www.handproject.pl gdzie w zakładce KONTAKT znajdą Państwo informacje jak się umówić na wizytę.

Polecane artykuły