Tomografia komputerowa to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych. Jest to badanie obrazowe, wykorzystuje podobne techniki do zdjęć rentgenowskich, jednak są bardziej dokładne i zaawansowane. Używa się w niej tak samo promieniowania, jak przy rentgenie. Są jednak między nimi różnice. Przy komputerowej tomografii by poznać wynik badania konieczne jest obrobienie komputerowe obrazów rejestrowanych przez ruchomy detektor. Wykonuje on wiele zdjęć rentgenowskich, pod różnym kątem. Całą serię zdjęć łączy się w trójwymiarowy obraz nakładając je na siebie. Tomografia komputerowa jest więc dużo dokładniejsza niż zwykłe zdjęcia rentgenowe. Pacjent podczas badania leży na stole w specjalnej komorze. Badanie może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od tego, co i jak dokładnie musi zostać zbadane. Dla uzyskania lepszego obrazu czasem zaleca się podanie doustnie lub dożylnie kontrastu.

Tomografia komputerowa – możliwości

Badanie to wykonuje się w wielu różnych schorzeniach i diagnostyce, pozwala wykrywać zmiany nowotworowe, wady rozwojowe, kręgosłup, guzy mózgu, prześwietlać dokładnie krtań, gardło, choroby mózgu, zatok, kości, jamy brzusznej, narządów takich jak serce, nerki, wątroba a także tkanek. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Dzięki niemu łatwiejsze jest nie tylko leczenie nowotworów, podawanie biopsji wykonanie drenażu, ale też diagnostyka po wypadkach, kontuzjach, urazach. Monitoruje choroby, postępy leczenia. Jest uniwersalnym narzędziem medycznym.

Tomografia komputerowa – zalety i wady

Zalety:

– Nieinwazyjność – nie ingeruje w nasz organizm ani nie stwarza ryzyka komplikacji. Nie ma potrzeby otwierania przy niej narządów, co sprawia, że nie będzie powikłań, infekcji

– Szczegółowość – bardzo dokładne obrazy pozwalają uzyskać odpowiedzi na wiele medycznych pytań

– Szybkość badania i uzyskania wyników – można je wykonać wraz z wynikami w ciągu kilkudziesięciu minut

– Wielozadaniowość – umożliwia uzyskanie obrazów zarówno narządów kości i naczyń krwionośnych

– Możliwość badania zarówno szerszego obszaru ciała jak i węższego

Tomografia Komputerowa – wady

– Organizm jest poddawany promieniowaniu, natomiast jeśli nie wykonujemy go bardzo – Przebywanie w ciasnej komorze, co może być dużym dyskomfortem przy klaustrofobii

– Brak możliwości badania przy wszczepionych urządzeniach zawierających metal np. rozrusznikach serca

Jak przygotować się do badania?

  1. Przed badaniem poinformuj lekarza o ewentualnej ciąży, przyjmowanych lekach, przebytych chorobach takich jak nadciśnienie, astma, cukrzyca, alergie, jaskra, nieprawidłowości tarczycy a także klaustrofobii.
  2. Zabrać ze sobą dokumentację z poprzednich badań radiologicznych ,skierowanie od lekarza, dokument tożsamości, książeczkę zdrowia dziecka jeśli pacjent jest niepełnoletni.
  3. Ostatni posiłek powinno się spożyć 4-6 godzin przed badaniem. Jeśli ma zostać podany środek uspokajający ze względu na klaustrofobię nie powinno się także pić. Nie dotyczy to niewielkiej ilości wody do popicia niezbędnych leków.
  4. W dniu poprzedzającym badanie należy wypić dużą ilość wody ok 1,5 – litry.
  5. Jeśli ma zostać podany kontrast trzeba zbadać poziom kreatyniny we krwi. Przy chorobach tarczycy musimy zbadać także TSH.
  6. W razie występowania astmy trzeba pamiętać o posiadaniu leków wziewnych przy sobie.
  7. Jeśli chodzi o ubiór, dobrze byłoby, żeby nie było na nim metalowych elementów – klamer, zatrzasków. Z reguły nie ma potrzeby rozbierania się do tego badania.

Jak możemy zauważyć tomografia komputerowa posiada wiele zalet. Jeśli nie będziemy go robić zbyt często, nie ma ryzyka wystąpienia po nim komplikacji. Zawsze jednak takie badania powinno się konsultować z lekarzem i informować o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach oraz wątpliwościach i obawach. Tomografię komputerową wykonamy dla Państwa w naszych pracowniach a nasi konsultanci i lekarze odpowiedzą na wszystkie pytania.

Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne