Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który często kojarzony jest z wieloma fizycznymi i emocjonalnymi zmianami. Choć menopauza jest nieunikniona, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc złagodzić jej objawy i wpłynąć pozytywnie na jakość życia kobiet w tym okresie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej menopauzie, jej objawom oraz przedstawimy różne metody ich łagodzenia, dzięki czemu okres ten nie będzie należał do trudnych i straconych, odbierających szansę na normalne funkcjonowanie.

Menopauza – co to takiego?

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który oznacza zakończenie zdolności rozrodczych. Wiąże się z zatrzymaniem miesiączkowania i spadkiem poziomu hormonów, takich jak estrogen i progesteron, produkowanych przez jajniki. Przeważnie menopauza występuje między 45. a 55. rokiem życia, choć czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych czynników i genetyki.

O menopauzie można mówić wówczas, gdy u kobiety miesiączka nie wystąpiła przez co najmniej 12 miesięcy z rzędu. Należy pamiętać jednak, że zaprzestanie miesiączkowania może być też objawem innych przypadłości, dlatego zawsze należy być pod regularną opieką ginekologiczną. Ponadto przed wystąpieniem menopauzy, często ma miejsce okres nazywany perimenopauzą, który obejmuje czas, gdy jajniki stopniowo przestają produkować hormony. Może on trwać od kilku do nawet kilkunastu lat przed faktyczną menopauzą.

Ponadto klimakterium może wystąpić przedwcześnie, na skutek zaburzeń w produkcji hormonów po przebytej operacji ginekologicznej, takiej jak chociażby usunięcie macicy czy jajników.

Objawy menopauzy

Menopauza może wpływać na organizm kobiety na różne sposoby, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Nie jest to najprzyjemniejszy okres, ze względu na towarzyszące mu objawy, spośród których do najczęstszych zaliczyć możemy:

  • nieregularne miesiączkowanie – miesiączkowanie zwykle nie kończy się z miesiąca na miesiąc lecz początkowo krwawienia trwają dłużej lub krócej niż zazwyczaj, bądź też są mniej lub bardziej obfite;
  • uderzenia gorąca – kobieta często czuje nagłe i gwałtowne napady ciepła, które zazwyczaj pojawiają się w górnej części ciała i twarzy. Uderzenia gorąca mogą powodować pocenie się i uczucie dyskomfortu;
  • zmiany nastroju – wahania nastroju, drażliwość, lęki a nawet depresja to częste objawy menopauzy. Rozregulowanie hormonalne towarzyszące menopauzie może mieć wpływ na równowagę emocjonalną;
  • suchość pochwy – spadek poziomu estrogenów może prowadzić do suchości pochwy, swędzenia i dyskomfortu podczas stosunku seksualnego;
  • bezsenność – wiele kobietom ma trudności z zasypianiem, gdyż zmiany hormonalne mogą wpływać na rytm snu, a to z kolei prowadzi do nadmiernego zmęczenia w ciągu dnia;
  • obniżone libido – kobiety podczas menopauzy zwykle mają mniejszą ochotę na seks, natomiast podczas odbywania stosunku mogą mieć problem z osiągnięciem orgazmu.

Prócz tego może wystąpić wysiłkowe nietrzymanie moczu, kołatanie serca, zaburzenie pamięci i koncentracji, drżenie ciała, ból mięśni i stawów, przewlekłe zmęczenie, nawracająca infekcja dróg moczowych.

Sposoby na łagodzenie objawów menopauzy

Powyższe objawy mogą być uciążliwe, przez co mogą odbierać radość życia codziennego, utrudniając normalne funkcjonowanie. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Przede wszystkim jest to zmiana stylu życia, obejmujący zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i unikanie stresu, co może pomóc złagodzić objawy menopauzy. Pomóc może także przyjmowanie naturalnych suplementów, takich jak soja, czarny bez czy żeń-szeń. Istnieją także specjalne środki farmaceutyczne bez recepty, które w swoim składzie mają produkty łagodzące objawy menopauzy.

Powyższe sposoby są metodami doraźnymi, natomiast w przypadku, gdy objawy menopauzy są znacznie bardziej uciążliwe, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje bowiem wiele opcji leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy i utrzymać dobre zdrowie ogólne, takie jak hormonalna terapia zastępcze czy stosowanie leków przeciwhormonalnych na receptę. Hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów, takich jak estrogen i progesteron, w celu zrównoważenia ich poziomu w organizmie.

Royal Clinic kobiety, które przechodzą menopauzę, mogą liczyć na specjalistyczną pomoc łagodzącą uciążliwe objawy, jak również na diagnostykę i skuteczne leczenie w każdym zakresie z dziedziny ginekologii i położnictwa, ginekologii-endokrynologicznej, diabetologii, andrologii, urologii, dermatologii, flebologii, ginekologii estetycznej, endokrynologii, radiologii. Dzięki opiece najlepszych specjalistów, w Royal Clinic Warszawa kompleksowo zadbasz o swoje zdrowie i komfort intymny.

Menopauza to naturalny, ale i trudny etap w życiu kobiety. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą pomóc złagodzić jej objawy – od zmiany stylu życia, po hormonalną terapię zastępczą – ważne jest, aby każda kobieta znalazła indywidualne rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadać jej potrzebom i preferencjom. Warto więc konsultować się z lekarzem specjalistą, aby uzyskać profesjonalną opiekę i wsparcie w tym ważnym czasie.

Polecane artykuły