Związek między aktywnością fizyczną a nasileniem bólu miesiączkowego jest tematem szeroko badanym w świecie nauki. Dysmenorrhea, czyli ból miesiączkowy o dużej intensywności, jest najczęściej zgłaszanym na świecie problemem ginekologicznym kobiet. Mimo, że sam w sobie nie jest stanem zagrożenia życia, problem ten istotnie zmniejsza jakość życia i wpływa na szczęście i produktywność. Znalezienie korelacji bólu z wysiłkiem fizycznym może stanowić poważny krok w stronę zmniejszenia objawów bólowych.

Bóle miesiączkowe

Ból miesiączkowy pojawia się zwykle już przy pierwszej miesiączce. Zaczyna się parę godzin przed menstruacją i trwa nawet 48 godzin. Czasem towarzyszą mu dodatkowe objawy takie jak nudności, wymioty, poczucie rozbicia, ból głowy, biegunki i inne. Metody łagodzenia bólu są relatywnie skuteczne i pozwalają zmniejszać uciążliwe dolegliwości. Najpowszechniej stosowaną grupą leków są niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Działają one w mechanizmie hamowania syntezy substancji prozapalnych i wywołujących ból. Blokując swoiste enzymy, blokują powstawanie eikozanoidów – biologicznych pośredników w reakcji zapalnej i bólowej. NLPZ to np. deksketoprofen obecny w tabletkach Ketesee 25.

Wydaje się, że ból miesiączkowy hormonalnie powstaje gdy gwałtownie spada poziom progesteronu pod koniec cyklu miesiączkowego oraz rośnie poziom prostoglandyn co wywołuje złuszczanie się błony śluzowej macicy, krwawienia i ból. Czy wysiłek fizyczny może łagodzić nieprzyjemności związane z miesiączką?

Ból miesiączkowy a wysiłek fizyczny

Wiele opracowań naukowych mówi o pozytywnych skutkach regularnych ćwiczeń fizycznych. Dotyczy to również intensywności bólu miesiączkowego. Udowodniono, że już po 8 tygodniach regularnych ćwiczeń fizycznych o charakterze ćwiczeń izometrycznym wystąpił pozytywny efekt w postaci zmniejszenia bólu miesiączkowego. Inne badanie dowodzi, że kobiety regularnie uprawiające sport mniej cierpią z powodu miesiączek niż ich rówieśniczki o bardziej siedzącym trybie życia.

Techniki relaksacyjne, joga, mniejszy poziom stresu oraz wysoka higiena snu to silnie udowodnione czynniki łagodzące ból miesiączkowy. Ciężko powiedzieć czy wysiłek fizyczny działa bardziej holistycznie poprzez reorganizację fizjologii organizmu, czy może sam wysiłek powoduje uwolnienie substancji łagodzących ból miesiączkowy. Wiadomo jednak, że regularne ćwiczenia fizyczne oraz zdrowy tryb życia pozwalają na zmniejszenie dyskomfortu związanego z menstruacją. Nadmierny wysiłek może jednak przynieść odwrotny efekt. Przykrym elementem sportu zawodowego jest zmiana fizjologii ciała do tego stopnia, że czasem obserwowane jest zatrzymanie cyklu miesiączkowego u profesjonalnych zawodniczek sportowych.

Czy należy zatem uprawiać sport? Zdecydowanie tak. Łagodzenie bólu miesiączkowego to tylko jednak z rozlicznych korzyści płynących z częstego wysiłku fizycznego. Lepsza cera, więcej energii na co dzień, poczucie spełnienia, przeciwdziałanie cukrzycy typu drugiego, a nawet zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych to  pewne korzyści ze zdrowego trybu życia opartego o sport i optymalne odżywianie.